כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ד"ר סמיח שביב, "אלאיאם": המישור הבינלאומי וגבולות הסכם הקבע

(11/04/2011)

המישור הבינלאומי וגבולות הסכם הקבע / מאת: ד"ר סמיח שביב

"אל-איאם", 11.4.2011

לאחר שהמאמצים לחדש את המו"מ הגיעו ככל הנראה למבוי סתום כתוצאה מהסרבנות הישראלית המתנגדת להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולהגדרת מקור סמכות ברור למו"מ, מצאו אש"פ והרש"פ מוצא בפניה לארגוני הפעולה הבינלאומית, בראש ובראשונה מועצת הביטחון של האו"מ. כמו הפלסטינים פועלים ברמה הדיפלומטית הגבוה במטרה לזכות בהכרה מצד מדינות העולם במדינה הפלסטינית בהתאם לנוסח של החלטות האו"מ, ביניהן 242 ו- 338.

בהתאם לכך עמלה הממשלה הפלסטינית בראשות ד"ר סלאם פיאד על השלמת בניין התשתית הנדרשת לבניית המדינה ולהכרזה עליה.

הפעילות הדיפלומטית הזו, והפעילות הפנימית להשלמת בניית המדינה, באה בצל קיפאון המו"מ והיעדר אופק המסמן את אפשרות חידושו בהינתן הנסיבות הנוכחיות, ובראשן הנהגתו של נתניהו את הממשלה בישראל.

הדיפלומטיה הבינלאומית הפלסטינית הצליחה ליישם את רוב שאיפותיה. מאמציה התנגשו בוטו האמריקאי במועצת הביטחון, שעמד מנגד להצעת ההחלטה הפלסטינית, הקשורה להתנחלויות הישראליות ולאי הלגיטימיות שלהן. אופק רחב פתוח בפני הצלחות הדיפלומטיה הפלסטינית, ומכך חוששת ישראל ברצינות, עד כדי כך שהיא רואה בדברים מאמץ השואף לייתר את הלגיטימיות שלה!

יותר מבכיר פלסטיני אחד רואה בספטמבר הקרוב כמועד של הכרעה באופן בו או שתהיה מדינה שיכירו בה מדינות העולם או שהצידוק להמשך פעילות הרשות הפלסטינית לא יהיה נדרש או הכרחי עוד. ישנם מי שרואים בחודש ספטמבר מועד הכרעה וחלק אחר מהפרשנים רואה בערוץ הבינלאומי כנכון ביותר עבור הפלסטינים, וככזה דרכו הם יגיעו לחופה של המדינה הפלסטינית העתידית.

נכון שיש סך מצטבר של הבנות במו"מ והתחייבויות מהעבר, אך מבט לעבר מימד ההכרעה שבדברים מראה כי ברגע של ההיפרדות יתכן שיאבד משהו מהמימד המדיני והאופק העתידי שלו באופן שישרת את הסוגיה הלאומית בכלליות. המאמץ הדיפלומטי הבינלאומי יכול לבוא לידי ביטוי במסגרת ההגעה להסכם קבע, שיכלול את המרכיבים החוקיים והלאומיים הנדרשים, וכמו כן להשלים את בניין התשתית למדינה הפלסטינית, ולשים את המאמץ האדמיניסטרטיבי הדרוש במסגרתו המנהלתית והממשלתית הנכונה. המאמץ הבינלאומי – יש בכוחו לחזק את הדרישה הפלסטינית בהקמת המדינה. יחד עם זאת, הכרזה על המדינה על ידי הפלסטינים, ועיגונה מבחינה אזורית ובינלאומית, מחייב לצד המאמץ הדיפלומטי והשלמת התשתיות גם מציאת נקודות הסכמה חדשות בין שני הצדדים למו"מ הקפוא כעת - הפלסטינים והישראלים באותה המידה.

אם לא יושג עד אז הסכם בפיקוח בינלאומי, יהיה חודש ספטמבר מועד מכריע בו יפתח מאמץ פלסטיני ברמה הבינלאומית והפנימית לעבר בניית המדינה, ויופעל מחדש לחץ על ישראל כדי לקבוע מסגרת חדשה למו"מ בו יידונו סוגיות הסכם הקבע תחת חסות בינלאומית.