כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מאמר מערכת, "אל-קודס": הפגישה ביריחו: עבאס קורא למו"מ על סוגיות הליבה

(06/08/2007)

מפגש יריחו- בהמתנה לתוצאות מוחשיות 

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)

המפגש שיערך היום ביריחו בין הנשיא עבאס לרה"מ הישראלי אולמרט שונה ממפגשי העבר, שנערכו בירושלים, בין אם מבחינת תוכנו ובין אם בצורתו. מבחינת התוכן, הרי שהמפגש נערך לאחר שהתחייב רה"מ הישראלי למזכירת המדינה האמריקאית רייס במהלך ביקורה האחרון באזור לפני שבוע, שהוא מוכן לדיון על בעיות הליבה של הסוגיה הפלסטינית. רייס דיווחה על המוכנות לעבאס בפגישתם.

עוד מבחינת התוכן, מפגש זה נערך לאחר קריאתו של הנשיא בוש לכנס ועידה בינ"ל בניו יורק בספטמבר הקרוב. הצד הפלסטיני והגורמים הערביים והבינ"ל מברכים על כינוס הועידה במטרה לחדש את תהליך השלום ולהגיע לפתרון לסכסוך הפלסטיני- הישראלי בפרט, והערבי-ישראלי בכללותו.

במסגרת זו, ולרקע התמיכה הפלסטינית, הישראלית, הערבית והבינ"ל לנוכח רעיון כינוס הועידה, הרי שהמפגש השני שנערך היום ביריחו מהווה צעד חשוב בכוון ההכנה לועידה הבינ"ל בעיקר במישור המדיני. לנוכח זאת יודגש כי הנשיא עבאס מתרכז בסוגיות המדיניות הכלליות, מבלי להיכנס מחדש לתוך סביבון המו"מ על שלבי מעבר או פתיחה במו"מ מנקודת האפס. היות והדברים הפכו לברורים לגמרי, והדיון נסב סביב סיום הכיבוש הישראלי והקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל והגעה לפתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים, ובעקבות זאת ייצוב של בסיס שלום צודק וכולל באזור.

אין ספק כי התקדמות לעבר פתרון הסוגיה הפלסטינית יהווה את בסיס פתרון הסכסוך הערבי- ישראלי, אך משמעות הדבר אינה התעלמות מהמסלולים האחרים. לכן יש לחתור לסיום הכיבוש הישראלי על אדמות סוריה וחוות שבעא הלבנוניות עד שיתאפשר הדיון על שלום כולל וצודק. "יוזמת השלום הערבית" מהווה לצורך העניין בסיס כולל, שנשען על החלטות האו"מ, להגעה להסכם שלום ערבי- ישראלי.

מבחינת הצורה נערך המפגש הדו-צדדי היום ביריחו, כלומר על אדמת הרשות הפלסטינית, אחרי שמפגשים כאלו נערכו במערב ירושלים בעבר. אולי עניין זה צופן בחובו תחילת הבנה בקרב הצד הישראלי לגבי ההכרח לפעול באופן שקול והדדי לגבי ההנהגה והפרוטוקול. כמו כן מהווה מפגש כזה שינוי חיובי שתורם לשיפור האווירה.

חשוב מאד לציין כי כל מה שהוזכר מהווה חלק אחד. החלק החשוב האחר קשור למצב הקיים אותו חיים הפלסטינים בתוך המצור, המחסומים, ההתנחלות, סוגיית האסירים וכיוצא באלו. מתוך כך הרי שמטרת המפגשים הדו-צדדיים להביא לשיפור האווירה כהכנה לכינוס הועידה הבינ"ל. הכרחי כי האזרח הפלסטיני יחוש בתוצאות מוגדרות שישקפו שינוי חיובי בחייו היומיים, כמו למשל הסרת מחסומים, סיום חלקים חלקים שונים של המצור, שחרור אסירים וכיוצא באלו.
לכן אנו מקווים כי המפגש יביא גם לצעדים מוחשיים בכוון זה, שיהיו חלק משיפור הרוחות ובניית האמון הנדרש למלאכת עשיית השלום.