כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

העיתונים הפלסטינים המובילים אודות הציפיות מפגישת אולמרט ועבאס

(06/08/2007)

לרגל פגישתם של אהוד אולמרט ומחמוד עבאס היום ביריחו מפרסמים העיתונים הפלסטינים הערכות וציפיות לגבי תוכן המפגש:
העיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה" מוסר את דבריו של נביל עמר שאמר לגבי המפגש כי "דרישות הנשיא עבאס יתרכזו במישור המדיני, ובצורך לקיים הכנה טובה ומוצלחת לועידה הבינ"ל בניו יורק בנובמבר הקרוב". נביל עמר הדגיש כי " משמעות ההכנה היא כי שני הצדדים יפעלו לפתרון הבעיה הפלסטינית, ולא יתחילו מחדש במו"מ, שכן יש לסכם אודות סוגיות הסכם הקבע ולהגיע לפתרון מפני שהזמן דוחק בנו".
נביל עמר הפנה את תשומת הלב לכך ש" מחמוד עבאס יציג שורה של דרישות פלסטיניות, מביניהן: מתן הקלות לפלסטינים, שחרור אסירים, מציאת פתרון לסוגיית המורחקים מכנסיית המולד, הסרת מחסומים ועצירת ההתנחלות בשטחים הפלסטינים. כמו כן הנשיא יבקש להעביר את השליטה על הערים הגדולות בגדה מישראל לרשות הפלסטינית".

עוד הביא "אל-חיאת אל-ג'דידה" את דבריו של ראש צוות המו"מ באש"פ, סא'אב עריקאת, שאמר כי "הנושא הראשי על סדר היום של הנשיא יהיה נקודה אחת והיא המו"מ המדיני. הסוגיות העוסקות ביחסי חוץ, בעניינים ביטחוניים וכלכליים, במחסומים וכיוצא באלו הינן חשובות מאד, והורכבו ועדות של משרדי שרים למעקב אחריהן, אך בסופו של דבר הנקודה הראשית שנשארת על סדר היום היא המו"מ המדיני".

עריקאת אמר כי במפגש הבינ"ל שיערך בסתוו הקרוב יתרכזו הערבים ב"יוזמת השלום הערבית". "אנחנו שואפים לשלום כולל, ולנסיגת הכוחות הישראלים מהשטחים שנכבשו ב- 1967, באופן שיכלול את הגולן ואת האדמות הלבנוניות והפלסטיניות, בכלל זה מזרח ירושלים". עריקאת הבהיר כי תוכנו של כל הסכם יצטרך לכלול את סוגיות היסוד, כמו ירושלים, הפליטים, הגבולות וההתנחלויות. סוגיות אלו מחייבות סיכום על הגדרת עקרונות יסודיים".

עיתון "אל-איאם" יוצא עם הכותרת :"פסגת יריחו היום תשמש בסיס למו"מ העתידי וישנה אפשרות כי תצא הודעה על הסרת מחסומים בגדה". "אל-איאם" מדווח כי גורמים פלסטינים אומרים שהמפגש היום יבהיר האם תוצאתו תשמש יסוד שימשך חודשים אחדים בטרם כינוס הועידה הבינ"ל כדי שיוכלו הצדדים להגיע להסכם או להצהרת עקרונות, שתסמן את המטרה אליה שואפים הצדדים להגיע. הגורמים הפלסטינים לא שללו את האפשרות להרכיב צוותים משני הצדדים שיפעלו בסודיות על הפרטים.

"אל-איאם" מדווח כי נודע לו ממקורות אחרים שהנשיא הפלסטיני יפגש במהלך היומיים הקרובים עם הנשיא המצרי חוסני מבארכ במצרים. פגישה זו היא הראשונה עבור השניים מאז ההפיכה שביצע "חמאס" בעזה. כמו כן צויין כי המגעים הפלסטינים-ערביים יתרחבו במהלך השבועות הקרובים לפני כינוס הועידה הבינ"ל בארה"ב בחודש נובמבר הקרוב.
מקורות ישראלים לא שללו כי בסוף המפגש יודיעו הישראלים על שורה צעדי רצון טוב כלפי הנשיא עבאס, ביניהם: הרחבת רשימת המבוקשים שישראל מפסיקה לרדוף, הסרת מחסומים בגדה המערבית. המקורות הבהירו כי בשלב זה לא יערך דיון על נסיגה ישראלית מהערים הפלסטיניות, מתוך ציפייה להתחזקות כוחות הביטחון הפלסטינים בגדה המערבית. אותם מקורות ציינו כי ישנה אפשרות שיתקיים דיון על הרחבת היקף שיתוף הפעולה הכלכלי הפלסטיני- ישראלי.

העיתון "אל-קודס" ציטט מדבריו של עריקאת, שאמר: "מה שקובע לגבי יחסינו עם הישראלים הם החלטות האו"מ העוסקות בעניין הפלסטיני, ההסכמים החתומים, מפת הדרכים ויוזמת השלום הערבית. העם הפלסטיני שואף לשלום, אך לא בכל מחיר.
"אנחנו לא מחקים למעשי חסד ולא לניצנים של רצון טוב. אנו שואפים לפתיחה במו"מ מדיני אמיתי שיעגן תהליך שלום בעל משמעות, שיסיים את הכיבוש ויביא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שחלקיה קשורים זה לזה, ברת קיימא, שבירתה ירושלים".

"אל-קודס" מדווח כי מקורות ישראלים מסרו שאולמרט ינסה במהלך הפגישה עם הנשיא עבאס לגבש עקרונות יסוד לפתרון חלק מסוגיות הליבה, בכלל זה מעמד המקומות הקדושים בירושלים הכבושה וסוגיית הפליטים הפלסטינים".