כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אל קודס: ח"כ אורון ספג ביקורת מקרב הממשלה על הצגת תכנית ז'נבה בנושא ירושלים בכנסת

(26/05/2009)

העימות עם הממשל האמריקני בלתי נמנע

 26.05.2009 עיתון  אל-קדס

העימות עם הממשל האמריקני בלתי נמנע : במהלך הדיון על יום ירושלים בכנסת, ביום רביעי שעבר, חזר יו"ר מרצ חיים אורון (ג'ומס) על משנתו בעניין חלוקת העיר, על פי קווי המתאר של תוכנית קלינטון ויוזמת ז'נבה. אורון לא ציפה שקריאת הביניים תגיע דווקא מכיוון הממשלה. 

השר בני בגין חשב אחרת. מבחינת בני בגין, תוכנית השלבים של הארגון לשחרור פלסטין קיימת ובועטת. בני בגין הוא שר בלי תיק ובלי תואר, ואפילו מסרב בתוקף לגייס לעצמו מזכירה או עוזר. למרות זאת, חשיבותו רבה מזו של רוב השרים. בגין הוא חבר במטבחון החדש שהקים בנימין נתניהו. בגין גם קיבל ערב הבחירות מראש הממשלה התחייבות, כנראה בכתב, שיהיה שותף בכל מהלך מדיני מתוכנן. נתניהו זוכר היטב איך בגין פרש מממשלתו הקודמת אחרי הסכם חברון בינואר 1997 ועזב את הליכוד אחרי הסכמי וואי, שעליהם חתם בסוף 1998, וכך בישר על פירוק הקואליציה. הוא לא רוצה שידור חוזר. 

החברים הנוספים במטבחון הם שר הביטחון אהוד ברק, שר החוץ אביגדור ליברמן, המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון והשר הממונה על השירותים החשאיים, דן מרידור. ההרכב הזה מעניין, אבל גם חד-גוני. ברק איבד מזמן את האמון במשא ומתן אמיתי עם הפלסטינים. בעניין הזה הוא שותף ללגלוג של נתניהו והחברים האחרים במטבחון על יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שניהלה לדעתם שיחות חסרות תכלית עם אבו עלא, שגם הוא לא יכול ולא רוצה להגיע להסדר קבע. השר ליברמן, תושב ההתנחלות נוקדים, מתנגד אפילו לפינוי מאחז בודד, ואם כן, אז רק במסגרת תוכנית מדינית כוללת, שמבוססת על כל השלבים במפת הדרכים (בעיקר השלב שמחייב את הפלסטינים להילחם בטרור), ואחרי שתאושר שוב בממשלה. ליברמן מתנגד כמובן לכל נסיגה. "חזרה לקווי 1967 לא תפתור את הסכסוך, אלא תעביר אותו לתחומי הקו הירוק", הוא אומר. במילים אחרות, אין לתהליך שום סיכוי להתקדם. לא צריך את ברק אובמה כדי להיכנס לעימות עם הממשל האמריקני. 

המטבחון של נתניהו היה עומד במצב דומה גם אילו בבית הלבן היה יושב נשיא ההסתדרות הציונית. הקיפאון מבחינת השרים הוא כמעט אידיאולוגיה, וההפשרה ביחסים מול הסורים ובעיקר הפלסטינים היא בגדר אסון קיומי. הם לא נאיבים והם מבינים היטב שההתנגשות עם האמריקנים בדרך. הם רק מקווים לעבור אותה בשלום.