כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סדר בבלגן: מהם גושי ההתיישבות ואיזה שטחים ניתנים להחלפה תמורתם? שאול אריאלי כותב להארץ

(25/05/2011)

שאול אריאלי | הגושים של נתניהו מאת שאול אריאלי

טרם נסיעתו נתניהו הכריז, ש"הגושים של השמאל הם לא הגושים שלי... יש לי הגדרה אחרת לגושים"; זאת, אף שמזכיר הממשלה המתלווה אליו הצהיר, כי "הגושים הם מוסכמת ליבה החוצה את כל המפלגות הציוניות בישראל". אם יש קונסנסוס כזה ביחס ל"גושים", הרי שאת ההתנחלויות שבהם אפשר למצוא בהצעות החופפות של אהוד ברק ב-2001 בטאבה, ושל אהוד אולמרט ב-2008 באנאפוליס. "הגושים" שורטטו על פני 6%-7% משטחי יהודה ושומרון ובהם 85% מהישראלים המתגוררים מעבר לקו הירוק. האם התנהלותו של נתניהו בשנתיים האחרונות כיוונה ל"גושים" הללו? מדוע דחה את התביעה שלפיה גבולות 1967 ישמשו כבסיס לחילופי שטחים - תביעה שקבלתה היתה מחדשת את המו"מ?

בשנתיים האחרונות האוכלוסייה היהודית בישראל גדלה ב-3.5%, אך ביהודה ושומרון שיעורה נסק פי ארבעה מזה. כמעט חמישית מכלל התוספת במספר היהודים בישראל הינה בשטחי יהודה ושומרון, אף שהם מהווים בהם רק 5.6%. נתונים אלו מצביעים על מגמה ברורה של עידוד והעדפת ההתיישבות ביהודה ושומרון על פני הנגב והגליל, והתעלמות מוחלטת מגבולות 67' כבסיס לפתרון.

72% מהמצטרפים החדשים נמצאים ב"גושים". הגדלתה של האוכלוסייה היהודית בגושים אינה מחייבת מאמצים מיוחדים - כמעט מחציתם היתוספו לשתי הערים החרדיות, מודיעין עלית וביתר עלית, הצמודות ל"קו הירוק", נהנות מריבוי טבעי גדול ומשמשות פתרון למצוקת הדיור של הציבור החרדי. כ-15% הצטרפו למעלה אדומים, העיר היהודית השלישית בגודלה ביהודה ושומרון, והצמודה לירושלים. לעומת זאת, אף שהרחבת היישובים המבודדים מחייבת מאמצים ארגוניים, תקציביים וקהילתיים גדולים, הרי שאחוז הגידול בהם גבוה מאשר ב"גושים". כמחצית מ-84 היישובים המבודדים צמחו בשיעורים הנעים בין 10% ל-35%. נתונים אלו מראים כי ראש הממשלה, ולא מזכירה, צודק - "הגושים" של נתניהו אינם "הגושים" שאנחנו הישראלים מכירים.

בסוגיית "המחיר" לסיפוח ה"גושים" מסתתרת אחת הסיבות המרכזיות לסירובו של נתניהו לקבל את קווי 67' כבסיס לחילופי שטחים. ראש הממשלה, כמו קודמיו, יודע כי אין בתחומי מדינת ישראל פוטנציאל קרקעי מספיק לחילופי שטחים, אפילו לא ל"גושים" של ברק ואולמרט, המשתרעים על פני 400 קמ"ר. מפת השטחים שאולמרט הציע באנאפוליס מבהירה, כי על ישראל יהיה להתמודד עם ההשלכות של העברת מאות אלפי דונמים, שמחציתם אדמות חקלאיות מעובדות שפרנסת יישובים ישראליים רבים עליהן. הדבר יהיה כרוך אף בהעתקת תשתיות ובשינוי תוכניות מתאר ארציות. הצעות ישראליות בדבר העברת יישובים ערביים לפלסטין תיתקלנה בשלילה מוחלטת. כך גם ביחס להצעות שעיקרן העברת שטחים צחיחים במדבר יהודה ובחולות חלוצה.

נוסחת 67' ו"הגושים" הגדולים אינם מתיישבים יחדיו בתפישת נתניהו, מכיוון שעליו להכריע לא רק בין התנחלות מבודדת ל"גוש" יישובים, אלא בין שכונה חדשה ב"גושים" לבין אדמה שמפרנסת את חקלאיה בישראל.