כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אל-חיאת: עריקאת: "הגיע הזמן להשיג הסכם קבע"

(29/12/2010)

"אל-חיאת", 29.12.2010

"מדינה בגבולות זמניים לא תכיל את ירושלים המזרחית הכבושה ולא את האדמות שנמצאות מעבר לגדר ולא תכלול פתרון לבעיית הפליטים"

בכירים פלסטינים אמרו שהנשיא מחמוד עבאס סירב להצעות ישראליות, רשמיות ולא רשמיות, שטוענות להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על חלקים מהגדה המערבית ללא ירושלים המזרחית. עבאס אמר כי הוא מכיר היטב את תכניות ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, השואפות לספח את ירושלים לצד חלקים נרחבים מהגדה ולהשמיט את סוגיית הפליטים.

מחמוד עבאס מיהר להודיע על התנגדותו להצעה שהגיש בערב יום שני ראש ממשלת ישראל להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים.לפי מקורות פלסטינים, קיבל עבאס בשנתיים האחרונות הצעות רשמיות ולא רשמיות מנתניהו בנוגע להפרדת ההסכם המדיני לשני שלבים. בשלב הראשון תוקם מדינה פלסטינית על חלקים רחבים מהגדה המערבית מבלי לדון בסוגיות ירושלים והפליטים ובשלב השני יפתח מו"מ סביב שתי סוגיות אלה לאחר שיושלם יישום השלב הראשון בהסכם. עבאס קיבל הצעה רשמית דומה מנתניהו כשנפגש עימו בבית הלבן בספטמבר האחרון. בשני המפגשים הבאים בשרם אל-שיח' ובביתו של נתניהו בירושלים. הצעתו הישירה של נתניהו שואפת למצוא פתרונות בשלבים. פתרונות אלו יישומו על פני מספר עשורים. זאת בהסתמך על הבהרות של יאסר עבד רבו, מזכ"ל הועד הפועל של אש"פ.

בהסתמך על דיונים שערך נתניהו, הרי שתווי הפנים של תכניתו מתבססים על נסיגה ישראלית משטח רחב, שמגיע עד 90% מהגדה המערבית, לא כולל את ירושלים המזרחית, ופינוי של יותר מ- 50,000 מתנחלים מלב הגדה המערבית לתוך גושי ההתנחלות.מקורות מערביים אומרים שנתניהו שואף לשווק את התכנית הזו בקרב הממשל האמריקאי, מאחר והוא רואה הזדמנות לגרום לממשל לקבל את הצעתו לאחר שזה כשל להביא לחידוש המו"מ.

לפי המקורות עצמם נתניהו טוען כי התכנית מועילה לפלסטינים, מפני שהוא נותן להם שטח רחב מהגדה המערבית עם פינוי מספר גדול של התנחלויות מבלי שהדבר מחייב אותם לחתום על סוף הסכסוך או להפסיק את תביעתם לחלק הנותר מהגדה המערבית וירושלים המזרחית.

נתניהו סובר שההצעה יכולה גם להתאים לעמדות תנועת "חמאס", שמברכת על כל נסיגה ישראלית חדשה, אם זו לא תחייב חתימה על הסכם בו הפלסטינים יוותרו על החלקים הנותרים מהאדמה שנכבשה ב- 1967.

בעבר הגיש נתניהו הצעה לנשיא מחמוד עבאס דרך מתווכים. נוסח ההצעה ההיא שאף לכונן מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על יותר מ- 60% משטחי הגדה, אך הנשיא הפלסטיני עבאס סירב. המקורות ציינו שנתניהו יודע שהצד הפלסטיני יסרב לקבל כל הצעה להסכם קבע, שמכילה פחות משטח הגדה המערבית כולה עם חילופי שטחים, ולכן הוא מצא מפלט ברעיון של הסכם המעבר החדש, שמהווה התקדמות בדרך להסכם הקבע, וישאיר את המו"מ על כנו.

מקורות מערביים סוברים שנתניהו שואף להגיע להסכם מעבר זמני, אך ארוך טווח, וזאת בשל החשש הגובר בשורות הימין הישראלי מחזרתו של רעיון המדינה האחת לסדר היום לאחר כישלון השגת הסכם שיוביל לשתי מדינות לשני עמים.

הנשיא הפלסטיני, עבאס, הודיע ביותר מהזדמנות אחת כי הוא יתנגד לכל הסכם מעבר, מפני שהוא יודע שנתניהו רואה בהסכם זמני כדבר שעם הזמן יהפוך להסכם קבע בתוקף המציאות על פני השטח.

בתגובה להצהרתו של נתניהו, שרואה בהסכם בשלבים כאפשרות אליה צריך לשאוף אם לא יהיה אפשרי להגיע להסכם כולל, אמר דובר הנשיאות הפלסטינית נביל אבו רודיינה: "כל הצעה להגיע להסכם בשלבים לא תתקבל על ידי הפלסטינים, מפני שהצעה כזו לא תכלול את סוגיות ירושלים המזרחית והפליטים"..."החזרה לדון במדינה פלסטינית בגבולות זמניים אינה מקובלת לחלוטין, ולא תוביל לשלום אמיתי"..."הגיע הזמן להכריע בסוגיות הסכם הקבע, ולהקים מדינה פלסטינית על גבולות ה- 4 ביוני 1967, שתכלול את כל הגדה המערבית, את ירושלים המזרחית ואת רצועת עזה".

אבו רודיינה: "ירושלים המזרחית היא קו אדום שלא ניתן לחצותו, והיא בירת המדינה הפלסטינית העתידית".

סאיב עריקאת: "הצהרות נתניהו חושפות את הפנים האמיתיים של ממשלתו"..."אנו מתנגדים מכל וכל להסכמי מעבר"..."הגיע הזמן להגיע להסכם קבע שיכלול את ירושלים המזרחית, את הפליטים, הגבולות, הביטחון, ההתנחלויות, המים ושחרור כל האסירים מבתי הכלא הישראלים".

בוושינגטון הודיע דובר מזכירות המדינה האמריקאית, מארק טונר, בתשובה לשאלה בנוגע לדבריו של נתניהו כי ארה"ב עושה מאמצים כדי להגיע להסכם שלום, והוסיף: "עמדתנו ברורה. עודנו משקיעים מאמצים גדולים עם הצדדים כדי להשיג הסכם מסגרת שעוסק בכל סוגיות הליבה".

נתניהו אישר שהפלסטינים לא יסכימו להיכנס לשיחות שיעסקו בהסכם זמני, ואמר: "אם נאמר (לפלסטינים) מראש (שנפעל להשגת הסכם זמני), הרי שלא בטוח שהם יסכימו בקלות, אך אפשר שזה יבוא כתוצאה של יוזמה דיפלומטית".זו הפעם הראשונה שבה מדבר נתניהו על ערוץ חלופי לשיחות השלום, המוקפאות בשלב זה. דבריו של נתניהו באים בעקרות הצעה של שר החוץ שלו, אביגדור ליברמן, מיום ראשון, להגיע להסכם זמני ארוך טווח עם הפלסטינים. ליברמן אמר: "בלתי אפשרי עבורנו כיום לחתום על הסכם כולל עם הפלסטינים".