כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": מאמר מערכת - הרבה יוזמות ומעט מעשים

(25/02/2010)

"אל-קודס", 25.2, מאמר מערכת: הרבה יוזמות ומעט מעשים

התרגלנו בשנים האחרונות למו"מ, יוזמות, ועידות והתקשרויות. התרגלנו לשמוע דברים רבים מבלי שאלו לוו במעשים. יתרה על כן, במקרים רבים היוזמות וההתקשרויות שימשו כמאין חומר מרדים, כדבר מה שנועד להרגיע על מנת להסתיר את האמת שמאחרי מה שקורה. לאחרונה שמענו על יוזמה של הנשיא הצרפתי, סרקוזי, ש"מקורות יודעי דבר" תיארו אותה כמדינית, ביטחונית וכלכלית. היוזמה אומרת שכל מו"מ עתידי ידגיש את "יהדותה" של ישראל, ויכלול פיצוי לפליטים ולמתנחלים, וכן הלאה פרטי היוזמה שפורסמו אתמול. איש אינו יודע האם היוזמה אמיתית או שהיא בבחינת נבואה, מפני ש"המקורות יודעי הדבר" האלו קשורים בדרך כלל לבעלי היוזמה עצמם. שיווקה של היוזמה נועד לאמוד את הדופק כדי לבחון תגובות או כדי לפתח יוזמה אחרת, כפי שאותם מקורות מצפים שפסגת הליגה הערבית הקרובה בלוב תאמץ אותה.

מלבד סרקוזי פועלת ארה"ב במטרה למצוא דרך לחידוש המו"מ. הדיפלומטיה האמריקאית הולידה את נוהג המו"מ דרך שיחות קרבה, או מו"מ לא ישיר או מו"מ בדרגים נמוכים. כל זאת על מנת שוושינגטון תסתיר את חוסר יכולתה לשכנע או לחייב את ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות באופן מלא. במוסקבה מדברים על ועידה בינלאומית לשלום, שתתכנס בבירה הרוסית. מתנהלים מגעים בעניין זה לצד חדשות על היעדר הסכמה מלאה בנושא. מה שמעורר תשומת לב, ובדרך כלל סלידה, הוא שהיוזמות והמגעים מתנהלים בזמן שישראל ממשיכה במדיניות פריעת החוק, הייהוד ושינוי פני השטח, כפי שארע עם אתרי הדת של מערת המכפלה ומסגד בלאל (קבר רחל) בקרבת בית לחם, ובזמן שהמתנחלים פורעים את החוק, גודעים עצים ותוקפים את התושבים ורכושם. על אף הכל פעולות הבנייה בהתנחלויות וייהוד ירושלים ושאר שטחי הגדה נמשכות.

דרך דבריו של אבו מאזן קבעה ההנהגה הפלסטינית 3 דרישות או פירושים לפני חידוש מו"מ כלשהו. שלוש דרישות (בקשות הבהרה) אלו הן: 1. כמה זמן ימשך המו"מ? 2. על איזה בסיס מוסכם יתנהל המו"מ? 3. אם יסתיים הזמן שנקבע, כיצד ינהגו וושינגטון והאיחוד האירופי כלפי הצד שיהיה אחראי לעיכוב ההתקדמות.

נראה כי עד כה איש לא השיב על השאלות הסגורות והמציאותיות הללו. כמו כן, ישנה יוזמת השלום הערבית, בה תמכו 57 מדינות ערביות ומוסלמיות, כולל איראן וסעודיה. היוזמה מפורטת וברת יישום, שתיישם את הנסיגה ואת הקמת המדינה הפלסטינית מצד אחד, ותיישם את ההכרה בישראל ואת קיום היחסים הדיפלומטיים, הכלכליים, המסחריים וכיו"ב בינה לבין אותן 57 מדינות. אלא שאף אחד לא רוצה לשמוע. הם עודם מחפשים אחר יוזמות והצעות במסגרת מסע ההתעיה, הסימום והטשטוש אותם אנו מכירים טוב, ואיננו בולעים יותר את הפיתיון שלהן.