כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סימה קדמון בידיעות אחרונות: עמדת שר הביטחון אינה שונה מיוזמת ז'נבה. השאלה היא האם היא הולידה גם את תמיכתו של ראש הממשלה.

(13/05/2011)

מתוך הטור של סימה קדמון במוסף לשבת של ידיעות אחרונות:

"עלינו לומר לידידינו במפורש שישראל המדברת על שתי מדינות לשני עמים, אכן מתכוונת לכך״, אמד ברק, ״שאנו נכונים לקבל הכרעות קשות, כל עוד ביטחון ישראל, ואיתו הקשר המיוחד עם ארה״ב, נשמר ומתחזק. יסודותיה של היוזמה פשוטים: גבול קבע שיימתח על בסיס שיקולים ביטחוניים ודמוגרפיים, באופן שגושי היישובים והשכונות בירושלים יישארו בריבונות ישראל, לצד חילופי שטחים שיותירו בידי הפלסטינים שטח חילופי דומה לזה, שהיה נחלתם טרם 67 ״.

ברק מציע סידורי ביטחון, כולל נוכחות קבע ישראלית לאורך נהר הירדן, יישוב הפליטים במדינה הפלסטינית וסידורים מוסכמים באגן הקדוש בירושלים."והעיקר: סוף הסכסוך וסוף התביעות ההדדיות, לצד הכרה בישראל כמדינת העם היהודי,ובמדינה הפלסטינית כמדינת העם הערבי הפלסטיני". מי שהדברים האלה מזכירים לו את יוזמת ברק בקמפ דיוויד, לא הוזה. 

ברק בעצמו ציין את זה. "הדרישות הפשוטות הללו,קלות לניסוח וקשות לביצוע ככל שתהיינה", אמר, "היו בשנת 2000ותיוותרנה גם בעתיד העוגן האפשרי היחיד להסכם שלום׳׳. אלה הם עקרונותיו של שר הביטחון לגבי הסדר. הם לא שונים בהרבה, כאמור, מקמפ דיוויד, מיוזמת ז׳נבה או מיוזמות אחרות שצצות פה חדשות לבקרים. השאלה הגדולה היא: האם הקירבה ההולכת ומתהדקת בין ברק לנתניהו הולידה גם את תמיכתו של ראש הממשלה בעקרונות האלה. ואם זה לא יקרה מה מתכוון ברק לעשות.