כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": עריקאת טוען כי מו"מ יתקיים רק אם יכלול דיון על ירושלים, הפליטים וגבולות 1967

(22/02/2009)

הזירה הפלסטינית - סיכום ידיעות עיקריות מה- 22.2.09
פיוס פנימי

משרד החוץ המצרי הודיע אתמול ששיחות הפיוס בין הפלגים הפלסטינים יתחילו ביום רביעי השבוע בקהיר. השבוע צפויות מינוין ותחילת עבודתן של חמש ועדות בנושאים הבאים: ביטחון, בחירות, פיוס, הממשלה, ואש"פ. עזאם אל-אחמד, ראש הגוש של "פתח" בפרלמנט, אמר ל"אל-איאם" שבישיבת הפתיחה ב- 25.2 ישתתפו מזכ"לי הסיעות או אישים מטעמם. עבודת חמש הועדות אמורה להימשך 3 ימים.
אל-אחמד תיאר תסריט מוצלח לפסגת הפיוס, יהיה זה בו תושג הסכמה על כל הסוגיות, וייחתם הסכם בנוכחות שרי החוץ של מדינות ערב, בו יוכרז על סיום מצב הפילוג. (מתוך: "אל-איאם", 22.2.09(

עתיד המו"מ
ראש מחלקת המו"מ באש"פ, סאיב עריקאת, אמר היום שסירוב של ממשלתה הבאה של ישראל לכלול את סוגיות ירושלים, הפליטים וגבולות 1967 בסדר היום של המו"מ "יחשב בתור ביטול אמיתי ומעשי של תהליך השלום". עריקאת ציין בהודעה לעיתונות לאחר שנפגש עם הקונסול הבלגי ליאו פטרס כי עמדת אש"פ "לא תראה כשותף באף ממשלה ישראלית שלא תכיר בהסכמים החתומים, בעיקרון שתי המדינות, בעצירת ההתנחלויות והסרת המצור והסגר". עריקאת אמר שבמקרה של חזרה על אותה מדיניות (של ממשלות ישראל בעבר), הרי שאש"פ לא תהיה צד בכל מו"מ מדיני שמטרתו היא המו"מ, "שכן נדרשת עשיית שלום, ולא רק המשך בדיון אודות השלום". עריקאת ציין כי ההתחייבויות ישראל כלפי מפת הדרכים כוללות את עצירת הבנייה בהתנחלויות, כולל את הגידול הטבעי, ואת עצירת בניית גדר ההפרדה, קבלת עיקרון שתי המדינות, ההסכמים החתומים, יוזמת השלום הערבית והסרת המצור והסגר. (מתוך: "אל-קודס", 22.2.09)

לאיזו מטרה ישראל מפקיעה 1,700 דונם ליד בית לחם? ביהמ"ש הצבאי במנהל האזרחי פסל בשבוע שעבר 8 מתוך 9 עתירות של אזרחים פלסטינים בנוגע להחלטת המנהל האזרחי וחוק נכסי נפקדים, משנת 2004, והודיע על הפקעת יותר מ- 1,700 דונם משטחי הכפרים חילת אל-נחלה, אל-חדר וארטוס מדרום לבית לחם. מכון המחקר "אריג'" טוען כי הפיכת שטחים אלו לרכוש ממשלת ישראל אינה מהלך סדיר.
המכון הסביר שהאדמות המיועדות הן חלק מתכנית הבסיס של ההתנחלות אפרת, והיא חלק מתכנית לבניית 2,500 יחידות דיור, שייכללו בשכונת "גבעת העתים". התכנית זכתה כבר לאישור עקרוני, אך לא יצאה אל הפועל בשל כך שטרם זכתה לאישורים נדרשים רבים, ביניהם של רה"מ, שר הביטחון, ומשרד הבינוי והשיכון. המכון ציין שהשטח הזה יועד על ידי הפלסטינים להקמת אזור תעשייה במימון ממשלת צרפת, אך הצעה זו נתקלה בהתנגדות נחרצת מצד ממשלת ישראל.
תכנית הגדר מ- 2004 קבעה כי השכונה תהיה חלק מתכנית היסוד של אפרת ותקבע ממערב לגדר. ב- 2005 הוחלט על שינוי תוואי הגדר. חלק מהשינויים יצר צורך למיקום חילופי לבניית שכונת גבעת העתים, שתכניתה המקורית הוצאה מזרחית מהגדר. "אל-איאם" כותב כי עליית הימין בישראל לשלטון עשויה להחיות את תכנית ישראל לבנות את השכונה החדשה, שתכיל 2,500 יחידות דיור על הגבעה השמינית של אפרת. (מתוך: "אל-איאם", 22.2.09)

מדינות ערב
מקור רשמי ממדינות המפרץ אמר לסוכנות הידיעות "פראנס פרס" אתמול ששרי החוץ והאוצר של מדינות המפרץ יכנסו פגישה דחופה היום בריאד כדי לדון בעתיד תהליך השלום לאור תוצאות הבחירות בישראל. (מתוך: "אל-איאם", 22.2.09)
מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא אמר כי אין לו אמון באף ממשלה ישראלית. הוא טען שהממשלה הנוכחית בישראל "לא פעלה לטובת השלום והשגת הסדר מדיני, ולא נראתה ממנה כל התקדמות, מאמץ או מהלך רציני, שיוכיח את אמיתות כוונותיה. לפיכך, מדיניותן של הממשלות השונות אינה שונה בנוגע לשלום בין ממשלה סרבנית לבין אחרת נוקשה, כפי שמעידות הצהרות הישראלים". (מתוך: "אל-קודס", 22.2.09)

הקהילה הבינלאומית
האיחוד האירופי גינה את תכניות ישראל להרחבת התנחלויות בגדה המערבית, וקרא לישראל לבחון שוב את תכניותיה לבנייה באזור הקרוב להתנחלות אדם, שכן הדבר מנוגד לחוק הבינלאומי ולהתחייבויות שלקחה על עצמה ישראל בפני הפלסטינים בהסכם אנאפוליס. מתוך הודעת האיחוד האירופי: "פעילות הבנייה בהתנחלויות ממוטטת את כל מאמצי שותפינו ממדינות ערב, המחויבים למצוא פתרון של שלום לסכסוך, ומעלות ספקות לגבי מידת הרצינות של התחייבות ישראל כלפי פתרון של שתי מדינות" (מתוך: "אל-איאם", 22.2.09)