כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": יאסר עבד רבו: לא ניתן להיכנס למערכת מו"מ ולהבטיח 100% מהדרישות.

(09/10/2007)

המשא ומתן החשאי בין הפלסטינים והישראלים נפתח בדבקות הקבוצה הראשונה בהחלטות האו"מ ובמחלוקות בעמדות הצד השני.
"פתח" תומכת בצוות המו"מ הפלסטיני ו"חמאס" סוברת כי אין ערך לוועידת הסתוו 

עזה- רמאללה- "אל-קודס אל-ערבי", מאת: וליד עוד ואשרף אל-הור: 

תנועת "פתח" הביעה תמיכה בצעדים המדיניים ובמו"מ אותו מוביל הנשיא מחמוד עבאס, תוך שהיא מביעה אמון בצוותי המו"מ הפלסטיני, שהחלו אתמול, ה- 8.10, במו"מ סודי עם הצוותים הישראלים.
תנועת "חמאס" טוענת כי הנשיא עבאס וצוות המו"מ לא מייצגים את העם הפלסטיני בוועידת הסתוו.
פהמי אל-זעאריר, הדובר מטעם "פתח", שיבח בהצהרה לעיתונות את ראש צוות המו"מ הפלסטיני אחמד קריע. הוא אמר כי אינו מכיר בדקדקנות את מנגנון המו"מ עם ישראל, ולא את עמדותיה, את הטקטיקות שלה, וניסיונותיה המתמשכים למסד את הכיבוש ולחיות איתו, במקום להסירו.
אל-זעאריר החשיב את פתיחת המו"מ המכין, שיכשיר את הקרקע להצלחת וועידת הסתוו, כמהלך המסמל עבור תנועת "פתח" את סיום כיבוש השטחים הפלסטינים שנכבשו ב- 1967, פינויים, והענקת הזכות להגדרה עצמית לעם הפלסטיני דרך מימוש רצונו במדינה עצמאית.
אלא שהד"ר אחמד בחר, ממלא מקום יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, ומנהיג בולט בתנועת "חמאס", אמר ל"אל-קודס אל-ערבי" כי כל מה שינבע מאותה וועידה הינו חסר ערך לגבי העם הפלסטיני. הוא הוסיף כי מפגש השלום במזרח התיכון, אליו מתכוננים הנשיא עבאס והקבוצה המקיפה אותו, אינם אלא הזדמנות חדשה לחיסול הסוגיה הפלסטינית. בחר העיר לגבי הוועידה הקרבה כי הממשל האמריקאי פועל לחיסול ולסיבוך חלק ממשטרי ערב דרך ניסיון להביאם לכינון נורמליזציה.
אל-זעאריר סתר את הביקורת של "חמאס", ואמר כי תנועת "חמאס" התרגלה לקטוף את הפירות ולגדף את אלו שזרעו אותם. היא הפיקה תועלת מאוסלו לאחר שהאשימה את אדריכליו בבגידה.
אל-זעאריר הוסיף: "פתח לעולם אינה מייחסת חשיבות למי שביצע הפיכה כלפי החוק, במקום לחזק אותו. דאגתה הבסיסית של "פתח" הוא העם הפלסטיני, שמגלה תמיכה מלאה בצעדים של הנשיא עבאס, ובהנהגתו הנבונה של התהליך המדיני ושל המו"מ. משום כך אף אחד לא ימנע מאיתנו מלשרת את עמנו ואת ענייניו.
אל-זעאריר הפנה את תשומת הלב לכך ש"פתח" מחזיקה בעמדה איתנה לגבי הסוגיות העיקריות העומדות למו"מ, והמהוות את סוגיות הסכם הקבע. "פתח" לעולם לא תוותר על זכויות אלו, שאינן מאפשרות לה לחרוג מתחומי סמכויותיה.
דובר "פתח" אמר כי תנועתו מאמינה במו"מ כאמצעי אפשרי וחשוב לטובת סיום הסכסוך, והיא משקיעה מאמצים לבנייתו של רצון פוליטי בינלאומי שילחץ לטובת מימוש הסוגיות הצודקות המעוגנות בחוק הבינלאומי, תוך כדי שהוא מבקש באותו הזמן היענות ישראלית שתחרוג מעבר לשאיפות חלק מעמודי התווך של הקואליציה בישראל.
צוין כי צוותי המו"מ הפלסטיני והישראלי ערכו אתמול את פגישתם הראשונה להשגת הסכם על עקרונות השלום לפני וועידת הסתוו.
יאסר עבד רבו, חבר צוות המו"מ הפלסטיני, אמר כי המפגש בין צוותי המו"מ הפלסטיני והישראלי הוא תחילת ההכנה לוועידה הבינלאומית (במטרה) ליצור הבנות הדדיות סביב הסוגיות שיוצגו בוועידה, בראשן סיום הכיבוש הישראלי, ירושלים, הפליטים, ההתנחלויות, הגבולות והמים.
עבד רבו ציין כי הצד הפלסטיני שואף להגיע למסמך שבאמצעותו יונחו יסודות ברורים לפתרון סוגיות אלו, וזאת על בסיס סיום הכיבוש, הקמת מדינה פלסטינית עצמאית והבטחת זכויות הפליטים בהתאם להחלטה 194. עבד רבו תיאר את המו"מ כמערכה מדינית אליה נכנס הצד הפלסטיני, כשמערכה זו יכולה להבטיח את הזכויות הלאומיות של עמנו, תוך כדי שהוא מבהיר כי לא ניתן להיכנס למערכת מו"מ ולהבטיח 100% מהדרישות. עבד רבו הבהיר כי הרשות הפלסטינית רוצה להשיג שלום צודק, שיבטיח לעם הפלסטיני את זכויותיו הלאומיות האיתנות.
בנוגע לדברי רה"מ הישראלי אהוד אולמרט, שאמר כי וועידת הסתוו אינה תחליף למו"מ הפלסטיני-הישראלי הישיר, אמר עבד רבו כי זו עמדה שלא עומדת בסתירה עם העמדה הפלסטיני, שכן אנחנו רוצים מו"מ דו-צדדי תחת פיקוח בינלאומי. אף אחד לא יפתור את עניינינו מלבדנו, אנו, ולא יהיה מי שיחליף אותנו.
עבד רבו ציין כי העמדה הפלסטינית לגבי המו"מ מתבטא בכך שירושלים המזרחית היא בירת המדינה הפלסטינית, גבולות 1967 הם גבולות המדינה הפלסטינית, זכויות הפליטים ברורות על פי החלטות האו"מ, וכי ניסיון חלוקת זכויות אלו וקריעתן מחדש לגזרים אינו מקובל עלינו או על העולם, שמתנגד לעמדות הישראליות האלו.
נביל אבו רודיינה, הדובר הרשמי מטעם הנשיאות, הוסיף לדברים אלו כי הפגישות, שהחלו ב- 8.10, במטרה לנסח מסמך משותף שיובא לוועידת הסתוו הקרבה, עוסקות בתכנים חשובים ביותר, מפני שהתוצאות שיצמחו מפגישות אלו יקבעו את מראה הוועידה, ועל פיהן יוכתבו תכני הדרך להגעה לשלום הצודק והכולל.
אבו רודיינה הוסיף בהצהרה לעיתונאים כי הצלחת המו"מ הפלסטיני-ישראלי תלוי במוכנות הצד הישראלי להניח את כל סוגיות הסכם הקבע על שולחן הדיונים ללא יוצא מן הכלל, ולהתדיין על סמך העקרונות המנחים של תהליך השלום, והחלטות האו"מ הנוגעות לעניין.
אבו רודיינה ציין כי ההנהגה הפלסטינית לא תקבל השפלה של הזכויות הלאומיות הפלסטיניות הלגיטימיות, והמוכרות על ידי הקהילייה הבינלאומית, בשל המכרזים, מאבקי הכוח, והמשאים ומתנים הבין מפלגתיים בישראל.
בישראל אמר ממלא מקום רה"מ חיים רמון, כי אסור למדינתו לפספס את ההזדמנות הגלומה בוועידת השלום למזרח התיכון, על מנת לקדם את השיחות המוקפאות עם הפלסטינים.
רמון אמר לגל"צ כי הוועידה היא הזדמנות חשובה להגיע להסכם סביב האופק המדיני עם השותפים הפלסטינים, ואסור לנו לפספס את ההזדמנות. רמון הוסיף כי החלופה במקרה של כישלון היא שניוותר בהתמודדות מול חמאס ולוחמיה.
דיווחים ישראליים חשפו כי ישנם חילוקי דעות חריפים בין אולמרט לבין אהוד ברק וציפי לבני סביב שאלת היקף הסוגיות שצריך לדון עליהן עם הפלסטינים. על פי הדיווחים, הבהירו ההתייעצויות המדיניות שקיים אולמרט עם לבני וברק לפני יומיים, כי ישנן מחלוקות קשות בדעות לגבי המסמך המשותף עם הפלסטינים שמיועד להצגה בוועידת הסתוו בוושינגטון. נמסר מפי אולמרט כי הוא תומך בגישת הפלסטינים הקוראת לדון בסוגיות המרכזיות בין ישראל והצד הפלסטיני, בעוד ברק ולבני אמרו כי מוקדם לדון בסוגיות הליבה, מפני שהזמן הנוכחי אינו מתאים להנחת הסוגיות על שולחן המו"מ עם הפלסטינים.
צוין כי אחמד קריע אמר בהצהרה לעיתונים כי המסמך, על הכנתו שוקדים הצוותים הפלסטיני והישראלי, יהווה את הבסיס עליו יפתח המו"מ הסופי.
קריע ציין כי החשוב הוא תוכן המסמך. המסמך יכול לתת ביטוי למילים רבות וסתומות, שאינן מחייבות לחלוטין, או שהוא יהיה מסמך רציני, שיכלול יסודות ועמודי תווך לפתרון, דבר שיהיה מועיל לתהליך השלום.