כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

נאציף מעלם, "אל-קודס": הוטו האמריקאי אינו סוף הדרך

(21/02/2011)

הוטו האמריקאי אינו סוף הדרך / מאת: נאציף מעלם

אל-קודס, 21.2.2011

לאחרונה עשתה ארה"ב שימוש בזכות הוטו במועצת הביטחון, והפילה את הצעת מדינות ערב שביקשה לעצור את תכנית ההתנחלויות של ישראל בגדה המערבית ובירושלים המזרחית. הנימוק של ארה"ב לשימוש בוטו, כפי שמסרה שגרירת ארה"ב באו"מ סוזן רייס, היה שאם מועצת הביטחון תאמץ את ההחלטה, הדבר יעודד את הצדדים להישאר מחוץ למו"מ. זאת, בזמן שארה"ב קבעה שהמשך הבנייה בהתנחלויות פוגע באמון בין שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, ומאיים על האפשרות לכונן שלום.

השאלה המונחת עכשיו: האם הוטו האמריקאי הוא סוף הדרך?

התשובה כמובן היא "לא" גדול. יתר על כן, זוהי תחילת הדרך של מערכה דיפלומטית פלסטינית – בינלאומית שההנהגה, המפלגות והמוסדות צריכים לנהל על מנת לצאת מהמנהרה החשוכה הזאת. ארה"ב אינה עוד השחקן הראשי בסדר העולמי, שכן אין זה עוד עולם חד-קוטבי כפי שהיה בשני העשורים האחרונים, אלא זהו עולם בעל קטבים רבים. ההוכחה לכך היא שארה"ב היא המדינה היחידה במועצת הביטחון שהתנגדה לתכנית ההחלטה, בזמן שהתכנית נתמכה על ידי כל החברות במועה"ב, כולל מדינות שהיו בנות ברית של ארה"ב בשבעת העשורים האחרונים.

האלטרנטיבה המוצעת או הקיימת בנמצא עבור הפלסטינים היא מערכה דיפלומטית דרכה הם יפיקו תועלת מהשינויים במשטרי מדינות ערב, ויעשו שימוש בחוק הבינלאומי בהסתמך על הלגיטימציה הבינלאומית ע"י התקדמות דרך החלטת האו"מ 377 (United for Peace). אין לעם שלנו כל חלופה כדי להשיב לעצמו את זכויותיו הלגיטימיות של שחרור ועצמאות, אלא דרך מערכה דיפלומטית. לכן עלינו לתרגם את החלטת "הועד הפועל" של אש"פ ואת החלטת "הועד המרכזי" של "פתח" שהתקבלו לאחר האיומים האמריקאים שהופנו להנהגה הפלסטינית כדי שתמשוך את תכנית ההצעה בעצרת הביטחון לפני ההצבעה. החלטת ההנהגה הפלסטינית לא הייתה כפי שהשתוקק הממשל האמריקאי, אלא הביעה התנגדות לאיומים ושאפה להתקדם עם תכנית הצעה אותה הפילה ארה"ב. זה יפה, אך אל לנו להסתפק בכך שנאמר לציבור שלנו: "עמדנו בפני האיומים האמריקאים ולא משכנו את תכנית ההחלטה כפי שעשינו בגולדסטון, אלא שהוטו האמריקאי הוא שהפיל את הצעת ההחלטה". אני סובר שדברים כגון אלו אינם רציניים ואינם אחראיים. עלינו לעתור לממשל האמריקאי ולהסביר לו מדוע לא משכנו את הצעת ההחלטה על אף איומיו.

הסמן האמיתי והרציני שיהווה אמדן לאמינות החלטות ההנהגה הפלסטינית והבינערבית לגנות את ההתנחלויות ולעצור את בנייתן טמון בנקיטה בצעדים מעשיים שיתרגמו את ההחלטה לכדי הגשת הצעת החלטה לעצרת הכללית של האו"מ. שם אין אפשרות להשתמש בזכות הוטו, ולארה"ב יש קול אחד. זו אחת הזכויות הלגיטימיות שלנו, להשתמש בהחלטת האו"מ 377. דרך החלטה זו נוכל לסתום את הפרצה שיוצר הוטו במועצת הביטחון. העצרת הכללית תתמקד בעניין ההגנה על השלום והביטחון של שתי המדינות, וזאת העדיפות הראשונה בהסתמך על אמנת האו"מ. בהסתמך על הנוהג שיצרה החלטה 377 אפשר להביא את הצעת ההחלטה בפני העצרת הכללית, לאחר שהצעה זו נפלה במועצת הביטחון בשל שימוש בזכות הוטו. הפעלת החלטה 377 תיתן במקרה כזה לעצרת הכללית תוקף כמו של מועצת הביטחון. נוכל לקבוע כי לפי החלטה 377 תחום הסמכות של העצרת הכללית מהווה את המשענת החוקית הישירה לתוקפה של העצרת הכללית. החלטה זו התקבלה בשנת 1950 במהלך מלחמת קוריאה כדי לפתור את היעדר יכולתה של מועצת הביטחון לקבל החלטה שתגן על השלום והביטחון בין שתי הקוריאות, וזאת בשל זכות הוטו בה השתמשה אחת מחמש החברות במועצת הביטחון. ההחלטה העניקה לעצרת הכללית את הזכות לקבל החלטה בעניין האמור, ובהחלטה צוין כי העצרת הכללית "תהיה זו שתחליט במקרה של כישלון מועצת הביטחון בשל היעדר הסכמה פה אחד בין החברות הקבועות ליישם את אחריותן הראשית בשמירה על השלום והביטחון העולמיים בכל מקרה בו ישנו איום על השלום או פעולה עוינת, הרי שהעצרת הכללית תבחן במהירות את הנושא מתוך כוונה להצביע כדי לשמור על השלום והביטחון העולמיים. אם בתוך הזמן האמור אין העצרת הכללית של האו"מ מתכנסת, הרי שהיא תכנס ישיבת חירום בתוך 24 שעות מרגע בקשת התכנסותה לטובת מטרה זו".

ישנם מספר מקרים בהם נעשה שימוש בהחלטה זו ברמה הבינלאומית. החשוב בהם הוא ההתערבות ב- 1956 בעת המשבר בסואץ "היכן שהתגברו על השימוש שעשו צרפת ובריטניה בזכות הוטו במועצת הביטחון על ידי העברת הסוגיה לעצרת הכללית, שקבלה החלטה בהולה של הפסקת אש ונסיגה מיידית של הצבאות התוקפים, וזה מה שקרה לאחר שבוע".זוהי הזדמנות עבור העם וההנהגה, בייחוד כשממשלות ערב עומדות מאחרי העמדה הפלסטינית בימים אלו בשל התמורות בעולם הערבי. העלאת הצעת ההחלטה בפני העצרת הכללית תביא לכך שלפחות 137 מדינות יצביעו לטובתנו. עקב כך תפורסם ההחלטה, ועמנו הפלסטיני ינצח במערכה הדיפלומטית מול ארה"ב וישראל.אנחנו זקוקים מאד לניצחון מוראלי זה כדוגמת ניצחונו של העם המצרי הגדול. ניצחון שכזה ישיג מספר רב של מטרות, שהחשובה בהן היא העלאת המורל של העם הפלסטיני ועצירת ההתערבות מצד גורמים במערב ובמדינות ערב בעניינים פנים פלסטינים. כמו כן, הדבר יכול לצמצם את הפער בין הגדה המערבית לרצועת עזה ולתרום תרומה חיובית לתהליך הפיוס. זוהי הזדמנות שעלינו לנצלה. יש להתמודד עם ההתגרות האמריקאית כלפי ההסכמה הבינלאומית הכללית של גינוי ההתנחלויות על ידי מערכה פלסטינית באו"מ.