כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": חמש שנים לפסק הדין הבינלאומי בעניין תוואי הגדר

(08/07/2009)

"אל-קודס", 8.7.09
האו"מ דורש מישראל לבצע פסק דין בינלאומי בנוגע לגדר ההפרדה

האו"מ דרש היום מישראל לבצע פסק דין בינלאומי, שפרסם בית הדין הבינאלומי בהאג לפני חמש שנים. על פי פסק הדין רוב תוואי גדר ההפרדה אינו חוקי. משרד האו"מ לתיאום עניינים הומניטריים מסר במסיבת עיתונאים ביום השנה החמישי להחלטת האו"מ כי הגדר מטילה מגבלות חריפות על תנועת עשרות אלפי פלסטינים.
85% מתוואי הגדר כבר נבנה בתוך תחומי הגדה המערבית, ולא על קו הפסקת האש או מה שקרוי "הקו הירוק", עליו הוכרז בשנת 1949, והוא שמפריד בין ישראל לשטחים הכבושים. 35,000 פלסטינים בקירוב שוהים בתוך ה"שטח הסגור" בין הגדר והקו הירוק, ביניהם זקוקים כ- 10,000 ל"אישורי שהייה קבועים" מיוחדים כדי להיכנס לגדה המערבית. 

משרד האו"מ מסר שהפלסטינים, הרוצים להיכנס ל"אזור הסגור" בשל סיבות משפחתיות, כלכליות, בריאותיות או לימודיות צריכים להשיג "אישורי ביקור" שקשה להשיגם אצל הרשויות בישראל.
מייקל ביילי, בכיר בארגון הבריטי החוץ פרלמנטרי, "אוקספם", כי "חיי הפלסטינים בגדה המערבית ובאזור הסגור הצטמצמו", וזאת בתגובה לדו"ח האו"מ. 

הקהילה הבינלאומית מאיצה בישראל לבצע את החלטת בית הדין. משרד האו"מ מסר שישראל עודנה ממשיכה לבנות את גדר ההפרדה, על אף ההחלטה המשפטית לפני חמש שנים, והוסיפה 200 ק"מ נוספים של גדר. ישראל בנתה בפועל עד כה 413 ק"מ של גדר, שאורכה יגיע ל- 709 ק"מ. בית הדין טען כנגד ישראל על הדרך שהיא בחרה עבור הגדר, שכן "היא אינה הכרחית ליישום עניינה הביטחוניים". 

ישראל החליטה לבנות את הגדר בשיאו של גל חסר תקדים של מתקפות של מתאבדים בשנת 2002, והיא אומרת שבחרה במסלול עבור הגדר שמטרתו להגן על מספר אזרחים ישראלים גדול יותר, ביניהם המתנחלים.