כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

לאחר 20 שנה: מה חושבים הפלסטינים על הסכם אוסלו

(12/09/2013)

לאחר 20 שנות הסכם אוסלו: התפוגגו תקוות השלום

http://www.al-ayyam.ps/article.aspx?did=223235&date=

לפני עשרים שנה בעת לחיצת היד ההיסטורית בין יצחק רבין ויאסר ערפאת בגן הבית הלבן נראה השלום אפשרי בסופו של דבר, אך התקווה שהסכמי אוסלו הפיחו התפוגגה במהרה בעוד הפלסטינים עדיין ממתינים למדינתם המיוחלת.

התהליך שהחל עם חתימת הצהרת העקרונות ב13.9.93 בנוכחות ראש ממשלת ישראל וראש אש"ף לא הגשים את תוצאותיו המבוקשות בעיקר בגלל המשך הרחבת ההתנחלויות הישראליות. ולאחר שני עשורים מחתימת הסכם אוסלו, השתנה רבות המצב בשטח, עם התרחבות ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים הכבושות ובניית גדר ההפרדה בין ישראל והגדה המערבית.

נכון לעכשיו יותר משני שליש מהישראלים והפלסטינים (68% ו69%) חושבים שהסיכוי להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל בחמש השנים הקרובות הוא קלוש או לא קיים.

השר הישראלי לשעבר, יוסי ביילין, ממהנדסי ההסכמים הללו הודה ש"העובדה שאנו מוצאים את עצמנו לאחר 20 שנה מול תירוצים כושלים במקום מול תשתית בנויה, מאכזבת מאד". הוא מזהיר מ"סכנת פירוק הרשות הפלסטינית במצב שייכשלו כל הניסיונות להגיע להסדר בחודשים הבאים".

עם זאת הוא מדגיש במאמר שפרסם בעיתון הארץ כי "ההכרה ההדדית בין ישראל לאש"ף נותרה על כנה", והוסיף "ישראל והפלסטינים מתאמים היום את הפעולות בכל המישורים ובמיוחד בתחום הביטחון, שינוי חשוב שיש לייחסו להסכמי אוסלו".

אלא שהרווח שנותן ההסכם לפלסטינים הרבה יותר עמום. כך אמרה חברת הועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, לסוכנות הידיעות פראנס פרס: "מאז הצהרת העקרונות מימשנו את שיבת ההנהגה הפלסטינית לשטחים הפלסטיניים, שיבתם של כ300,000 משפחות, בניית מוסדות פלסטיניים ובמיוחד בניית ממשל פלסטיני ". אך היא הוסיפה "איבדנו הרבה במישור השטח, המשאבים והיכולות הפלסטיניות המיוחדות כאשר ישראל בנתה תשתית מיוחדת שבודדה אותנו בבנטוסטאנים וההתנחלויות הפכו להיות כביכול לבסיס הקיום הפלסטיני... דבר זה מאיים על חיסול רעיון פתרון שתי המדינות".

מצדו, אמר הפרשן המדיני, חסן עבדו, מרצועת עזה אשר נשלטת ע"י חמאס מאז 2007, כי העם הפלסטיני "לעולם לא יפיק תוצאות חיוביות מהסכם אוסלו" בהצביעו על כך שההסכם אחראי ל"משבר ההיסטורי של התנועה הלאומית הפלסטינית". לדידו, אוסלו "כהסכם ביניים שהוליד את הרשות הפלסטינית בברית עם הכיבוש נחשב בעיני העם הפלסטיני כשלב ביניים שאמור היה להביא למדינה. אך הכיבוש איים על שלב הביניים ואוסלו לא הגיע לתחנתו הסופית כפי שקיוו הפלסטינים".

הפרשן האני אלמצרי היושב בגדה המערבית טוען ש"לאחר 20 שנה מהסכם אוסלו ברור שהמו"מ לא הפיק דבר, אלא הכיבוש נעשה עמוק יותר וההתנחלויות התרחבו והגרוע מכל הוא שהצד הפלסטיני שב למו"מ באותה דרך ובאותו אופן".

יוסי ביילין קורא להירתמות רבה יותר של "צד שלישי (האמריקאים והאירופים)" וסובר ש"כאשר הנהגת שני הצדדים חושבת שהמצב הקיים הוא מקובל, אז צד שלישי הופך את הדבר להכרחי כדי להחזירם אל המציאות".

הנושא ונותן הפלסטיני, נביל שעת', קורא בעצמו לשינוי יסודי לצד שיבוחו את הסכם אוסלו. לדבריו "כאשר הסכם אוסלו פרץ, זו הייתה הזדמנות מצוינת להצליח, כאשר שני הצדדים תמכו מאד בשלום ושני המנהיגים היו נחושים להצליח. הבעיה המרכזית של אוסלו היא העדר שוויון הכוחות אשר הופך את ההסכמים לבלתי אפשריים. יש מקום להתערבות בינלאומית עם התחייבות לפיקוח על כיבוד ההסכמים ונקיטת צעדים במצב של הפרה מכל צד". הפלסטינים כבר לא רוצים לשמוע על הסכמים בשלבים כמו אוסלו לכן מדגיש שעת' "אין לדחות שום דבר לעתיד, לא להסכם ביניים, אנחנו למדנו את הלקח שלנו".

שני הצדדים מטילים מעין מסך עשן תקשורתי אבל אלמצרי סובר שהמצב יעבור "ממבוכה מהמו"מ להשתכנעות שני הצדדים שמו"מ אוסלו לא השיג דבר". לדעתו, שיבתו של הנושא ונותן הפלסטיני "נבעה מחולשת המצב הפלסטיני והפיצול המדיני לצד המתרחש בעולם הערבי הגורם לחולשה כללית".

לפי הפרשן המדיני עדנאן אבו עאמר, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת אומה בעזה, "אין ספק שהסכם אוסלו היה שלב הכרחי בין שני הצדדים ולא דבר שנעשה במלוא הרצון של ישראל ואש"ף" בהצביעו על כך ששני הצדדים "לא הגשימו את שרצו, כאשר הישראלים לא השיגו ביטחון כולל בעזה והגדה המערבית והרשות הפלסטינית לא השיבה לעצמה את שטחי 67 כפי שהבטיחה". הוא המשיך ואמר כי "ניתן לומר שהסכם אוסלו אשר היה בזמנו שלב הכרחי ומזורז שלא היווה בסיס להסכם מדיני אמיתי אלא השיב את הדברים למצב כפי שהיה לפני 1967". בנוגע למו"מ שהחל לאחרונה אמר אבו עאמר כי הם "ניסיון לרצות את נותן החסות האמריקאי".