כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר פלסטיני לגבי המצב הכלכלי, הפוליטי והביטחוני ברצועת עזה

(07/04/2008)

סקר "ניר איסט קונסאלטינג" לגבי רצועת עזה – 7.4.08
33% סובלים מאבטלה, 64% מתחת קו העוני ו- 41% חושבים על הגירה אל החוץ

חברת הסקרים "ניר איסט קונסאלטינג" פרסמה את תוצאות הסקר "פיקוח על עזה", אשר עוקב אחר רשמי העזתים בנוגע למצב המדיני והכלכלי ברצועה, עם התמשכות מצב סגירת המעברים והאיומים הישראלים בפעולה צבאית נרחבת.

התוצאות מגלות כי 33% מתושבי הרצועה הינם מובטלים (בהשוואה ל- 15% אבטלה בגדה המערבית), כש-14% עובדים באופן חלקי למספר שעות או ימים. העליה בשיעור האבטלה עולה בקנה אחד עם העליה בשיעור העוני, היכן ש64% מתושבי הרצועה חיים מתחת לקו העוני (בהשוואה ל- 42% בגדה המערבית).

רוב תושבי הרצועה סובלים מחוסר במוצרי מזון (70%) ומחוסר קשה בתרופות(79%). באותו הקשר, רוב מוחץ של 94% מגלה קשיים בהשגת סחורות מאז השתלטות חמאס על הרצועה ביוני 2007. המצב ברצועה דוחף 41% מתושבי הרצועה למחשבה על הגירה אל החוץ. 94% מהנשאלים סוברים כי המצב הכלכלי הדרדר מאז השתלטות חמאס על הרצועה.

מתוך ניסיון לדאוג לדברים, אוגרים 26% מתושבי הרצועה מוצרי מזון בסיסיים כמו קמח, סוכר ואורז כדי להשתמש בהם במצב בו לא יהיו מוצרים אלו בשווקים כתוצאה מהסגר. במקביל, 47% אינם יכולים לממן עבור משפחותיהם מוצרי מזון ולאגרם בבתיהם, בזמן ש27% סוברים כי אינם זקוקים לאגירת מוצרי היסוד.

בנושא אספקת הדלק ציינו 70% מהנשאלים כי כלל לא ניתן להשיגו, 27% טענו לא ניתן להשיגו ורק 3% טענו כי דלק מצוי באופן תמידי בעזה.

בעניין מקורות המימון של תנועת "חמאס", סוברים 26% כי מקור המימון הראשי של התנועה בא מאיראן, 31% סברו כי מימונה העיקרי של התנועה מגיע ממדינות אחרות כדוגמת סוריה, 11% סברו כי המימון בא מהברחות, 10% סברו כי הוא ממיסים, 7% סברו כי הוא מגיע מתרומות של תושבים בעזה, 5% סברו כי הוא ממכסים, רשיונות וגביה, ו- 10% סברו הוא מגיע ממקורות אחרים.

50% מתושבי עזה חשים פחות בטוחים אחרי השתלטות "חמאס", 32% חשים יותר בטוחים ו- 18% אינם חשים שינוי לגבי מצב ביטחונם.