כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"על איזו ירושלים מזרחית אנו מדברים"? - הזווית הפלסטינית בנושא תכניות הבניה של עיריית י-ם מובאת בסקירת העיתונות הפלסטינית היומית

(11/05/2009)


על איזו ירושלים מזרחית אנו מדברים? / ד"ר סמיח שביב, אל איאם, 11.5

ד"ר סמיח שביב כותב כי נקרא להרצות על סוגיית ירושלים בכנס מטעם אוניברסיטת ביר זית. הוא סקר את הגורמים השונים ששלטו על ירושלים לכל אורך ההיסטוריה, והתייחס לבסוף לתכנית ירושלים 2020 של העירייה הנוכחית. שביב טוען כי פעולות עיריית ירושלים הנוכחיות – משמעותן הוא ניסיון ליצור עובדות שיהפכו את ירושלים לסוגיה שלא ניתן לשאת ולתת עליה, לאחר שתושביה הערבים לא יעברו את סך 12% מתושבי העיר לעומת 88% יהודים שיהיו בה. את מסקנתו מנסח שביב בדרך של שאלה: מה אנו עושים? ועל מה אנו מדברים?


איזה שלום יחד עם תהליך הייהוד? / אל קודס, 11.5

מאמר המערכת של עיתון "אל-קודס" מגיב לפרסומים בעיתונות הישראלית מאתמול על תכנית גדולה לייהוד ירושלים הערבית באמצעים שונים, ביניהם הריסת בתים פלסטינים ועקירת עוד פלסטינים מהעיר בתמורה לבנייה נוספת של התנחלויות תוך כדי רמיסה של סממנים ערביים-אסלאמיים והחלפתם בפרקים תיירותיים בעלי טבע יהודי, שיקיפו את העיר העתיקה. המאמר מסיק מתכניותיהם הנוכחיות של נתניהו, עיריית ירושלים ומנגנונים ישראלים שונים כי התכנית מוכיחה מחדש לצד הפלסטיני ולמדינות ערב ועולם האסלאם שישראל לא רוצה בשלום, אלא פועלת ככל יכולתה לזייף את ההיסטוריה, למחוק עובדות ולכפות מציאות חדשה, באמצעותה תרמוס את הזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים, ותסתום את הדרך למול פתרון צודק כלשהו.

השאלה שצריכים הפלסטינים, ומדינות ערב והאסלאם לשאול נוכח מצב זה וביחס לכל העמדות, ופעולות ממשלת ישראל היא: מה מותירה ישראל למו"מ לשלום אחרי לנהיה ברור כי היא פועלת בגלוי לייהוד ירושלים המזרחית, מתנגדת לזכות השיבה של הפליטים ומוסיפה את הבנייה בהתנחלויות?! איזה שלום יכול לבוא בקנה אחד עם פעולות הייהוד, הבנייה בהתנחלויות וההתכחשות לזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני?
המאמר מלין על כך שכל הצהרות הבכירים האמריקאים והאירופים לגבי השלום והמחויבות כלפיו אינן מרתיעות את ישראל, שממשלתה לא נקטה בשום צעד להפסקת הפגיעה בפלסטינים ולסיום הכיבוש הישראלי הלא לגיטימי של השטחים הפלסטינים והערבים.

המאמר מסכם בקביעה שישראל עשתה צחוק מהמילה "שלום". עיקר הביקורת נמתחת כנגד ארה"ב ואירופה, עם הטפה שעליהן להבין כי ההתעלמות ממה שקורה וההסתפקות בהצהרות על השלום ללא כל כיסוי, תביא לכך שהן יאבדו כל מהימנות לאחר שממשלת ישראל הסירה את כל המסכות והיא מיישמת פעולות של ייהוד (ירושלים המזרחית), בונה התנחלויות ומטרפדת את תהליך השלום בגלוי.


רק החלטה עם מספר סידורי / טלאל עוכל, אל איאם, 11.5

העיתונאי העזתי כותב כי כינוס מועצת הביטחון של האו"מ ידון היום ביוזמה הרוסית לשלום במזה"ת, השואפת להביא לפרסום החלטה בעניין. רוסיה – או שתנסה להעביר את הסכמות הקהילה הבינלאומית מאנאפוליס למועצת הביטחון, במטרה להראות את מידת רצינותה של הקהילה הבינלאומית בהמשך תהליך השלום, וכן על מנת להעלות על הכתב את העקרונות, עליהם ישנה הסכמה כללית, חוץ מישראל שחולקת עליהם. הפעם, כותב עוכל, ישראל לא צפויה להצליח למנוע ממועצת הביטחון להוציא החלטה שתדבר על חשיבות השלום, על רצון הקהילה הבינלאומית להשגתו על בסיס חזון שתי המדינות, והשלום הכולל, ועקב כך לדרוש מהצדדים לשתף פעולה בכדי להשיג זאת, באופן שמחייב לנקוט במהלכים בוני אמון, ולעצור את כל הגורמים המעכבים שהביאו לכישלון המו"מ.

עוכל מטיל ספק באפשרות שהחלטת או"מ תניע את התהליך, שכן פורסמו מאות החלטות מאז 1948, ובזמן בו ישראל סובבה את גבה היא השיגה גם תמיכה והגנה מצד ארה"ב ובמקרים רבים גם מצד מדינות אירופאיות. עוכל מסביר כי מי שחושב שהחלטות או"מ ופרסומיו מוטים לטובת הפלסטינים צריך להמתין, שכן החלטות האו"מ מציגות התנגדות בינלאומית למדיניות ישראל באותה מידה שהן קובעות תקרה בנוגע לתביעות הפלסטינים ומדינות ערב. עוכל טוען שהאו"מ יוצר מהחלטה זו כיסוי בינלאומי לדרישה ממדינות ערב לערוך תיקון ביוזמה שלהן, בכוון של מחיקת זכות השיבה, והגבלת זכויות הפלסטינים בלבד, במסגרת של חזון שתי המדינות. אפשרי מצב בו האו"מ ישתמש בהחלטה שלו ככלי לעודד את מדינות ערב לנקוט בצעדי נורמליזציה כלפי ישראל.