כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מהזווית הפלסטינית: אשרף אל עג'רמי כותב באל איאם על איראן, על חמאס ועל האחים המוסלמים.

(29/08/2012)

סטירה לחמאס באיראן

מאמר דעה של אשרף אל עג'רמי, השר לשעבר לענייני אסירים ופעיל של יוזמת ז'נבה

(תרגם: דורון גלעד)  

29.8.12, אל איאם

אין ספק שהקרב האחרון על הייצוג הפלסטיני היווה סטירה חזקה לאיראן וחמאס באותו הזמן. איראן חשבה שעריכת ועידת פסגה בטהרן מהווה הזדמנות טובה לאיראן להתערב ולכפות את השתתפות חמאס כשותף בייצוג העם הפלסטיני. אבל עמדת ההנהגה הפלסטינית העיקשת והנחושה איימה שלא להשתתף בפסגה, ועמדת מדינות רבות אשר איימו להחרים או לצמצם את הייצוג, מתוך סולידאריות עם אש"ף, גרמה לאיראן לשנות את דעתה ולהודיע שלא הזמינה את חמאס במקור, דבר שהביא את חמאס לבלוע את העלבון ולהודיע על אי השתתפות בפסגה בתירוץ של הימנעות כביכול מחיזוק הפיצול הלאומי, זאת לאחר שכבר הודיעה לפני כמה ימים שהיא תרכיב משלחת לפסגה.

ההנהגה האיראנית יודעת שהאינטרסים של אירן לערוך פסגה בארצה בעודה מתמודדת מול מצור אמריקאי ועולמי, הרבה יותר חשובים מהדאגה לאינטרסים של חמאס אשר הפכה יחד עם האחים המוסלמים, מבעל ברית של טהרן-דמשק לטובת ברית עם ארה"ב. בבחינה מהירה של עמדת האחים המוסלמים כלפי ישראל ודרישתם התמידית לבטל את הסכמי קמפ דיוויד והאשמת המשטר המצרי הקודם על הפקרה ולעתים בגידה, אנו אומרים תודה לאל משנה הדברים וחושף העובדות ושקר הסיסמאות. העמדות שהוצגו להצדקת האופוזיציה בלבד ורכישת דעת הקהל של ההמונים, אשר קונים את כל מה שמוכרים להם חכמי הדת, משום שמחשיבים אותם קרובים יותר לאל וטהורים וצדיקים יותר. לא עברו מספר חודשים מאז עליית האחים המוסלמים לשלטון וכבר נפלו כל הסיסמאות בבת-אחת. הכותרת הפכה להיות השארת ההסכמים עם ישראל והשקידה על ריצוי ארה"ב בכל מחיר. הקורבן הוא התכנית הדמוקרטית המדומה לטובת עוד ריכוזיות ושליטה על כל דבר. ולמה לנו ללכת רחוק?

יש דוגמא ברורה כשמש לשלטון האחים המוסלמים וזה שלטון חמאס בעזה. אין צורך לחזור שוב על מה שחמאס עשתה ברצועה, אך היא נתנה מכה ניצחת לפרויקט הלאומי הפלסטיני והכשילה את רעיון המדינה העצמאית על כל שטחי 67, והעיקר עבורה הוא השמירה על שלטונה ולא משנה איך היא בודה תירוצים ושקרים כדי למנוע את הגשמת האחדות הלאומית.

חמאס הולכת רחוק עד לרמה של הצהרה על עזה כישות עצמאית במסגרת קשר מיוחד עם מצרים ושוכחת את ירושלים והגדה המערבית הכבושות. בפועל יודעים תושבי רצועת עזה, אולי יותר מאחרים, מהם הדאגות של חמאס והאינטרסים אשר מנסה לשמור עליהם. ההתנגדות האלימה אשר הייתה חרב שלופה כנגד הרשות הפלסטינית והתהליך המדיני, אשר היה חשש שיצלח ויממש את הפרויקט הלאומי אשר אש"ף אימץ, הסתיים בלא הצלחה והפך רק לתזכורת לסיסמאות שאיבדו כל תוכן.איננו צריכים לשוב רבות אחורה כדי להוכיח את חשיבות הדקדקנות בפרטים בסיסמאות אשר הצהירה חמאס בבחירות, ומה בינן לבין המציאות שלאחר השגת השלטון אשר במהרה השתנו לחלוטין.

דוגמת "האחים" בעזה (חמאס) דומה לדוגמת במצרים ובמהירות יגלו האחים המצרים שהם לא שונים מאלו. איננו צריכים בחינה מעמיקה כדי לראות כיצד הנהגת האחים המוסלמים מחזרת אחר ישראל וארה"ב באמצעות התחייבות בהסכמים ושהם לא ישנו לעולם את המדיניות. העיקר לשמור על רסן השלטון בכל עניין אפשרי.השבח לאל שהביש את האחים המוסלמים (כולל חמאס) וחשף את השקרים והצביעות אשר מילאו את הארץ לאורכה ולרוחבה. הם אינם שונים ממפלגות אחרות במאמץ להגיע לשלטון, אלא רק בכך שהם מוכנים לעשות הכל כדי לשמור על השליטה במהירות וללא בושה, ולא משנה אם משנים צורה וצבעים וסיסמאות ואמירות ועמדות. אך יותר מהכל הוא הניצול המכוער והאופורטוניסטי של הדמוקרטיה אשר התחיל בסירוב אליה באופן מוחלט משום שסותרת את עקרון השורא, אחר כך החלו לקבל אותה וראו אותה כאמצעי להגיע לשלטון, ואז לנסות לבטלה לגמרי.