כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

העיתונות בערבית מסקרת את דברי אולמרט בכנס יוזמת ז'נבה

(20/09/2010)

סיקור העיתונות במדינות ערב וברשות הפלסטינית את דברי אהוד אולמרט בכנס יוזמת ז'נבה מה- 19.9.2010:

"אל-קודס" (פלסטיני): "רה"מ הישראלי לשעבר אהוד אולמרט אמר שממשלתו הגיעה עם ארה"ב להבנות ב- 2007 על פיהן יקלטו האמריקאים 100,000 פליטים פלסטינים, אם יושג הסדר עם הפלסטינים. הוא הטיל על הפלסטינים את האחריות לכישלון ההגעה להסדר".

"אולמרט אמר בכנס של "יוזמת ז'נבה" שאילו היו מגיעים להסדר, "מפת העולם והמזרח התיכון הייתה משתנה", והוסיף כי הסיבה לכישלון היא סירובה של הרשות הפלסטינית לעשות צעד קדימה בתמורה להסכמתו לשיבה של פחות מ- 20,000 פליטים לישראל מסיבות הומניטריות, ובתנאי שהרש"פ תודיע על כך על סופיות התביעות ההיסטוריות".

בנוגע לירושלים אמר אולמרט כי הוצע שמה שנקרא "האגן הקדוש" ינוהל על ידי חמישה גורמים. הוא טען שהציע לנשיא מחמוד עבאס בפגישתם האחרונה תכנית להסדר שכללה מפות. "

"אולמרט ברך את ראש הממשלה הנוכחי, נתניהו, ואמר שהוא מעריך את מחויבותו ליהדותה של ישראל, אך אמר שעל נתניהו לא לשאוף רק להישאר על כס השלטון, אלא לחתור להגיע להסדר, ועליו להיכנס מהר לדיון על סוגיות הליבה במו"מ".

"אולמרט אמר שהממשל האמריקאי הנוכחי אינו שונה בעמדותיו מממשל ג'ורג' בוש, וכי הוא אינו עוין כלפי ישראל."

"אולמרט אמר "אילו היינו מגיעים להסכם, זה היה משנה את העולם ואת המזה"ת כולו. אם לא נגיע להסכם, הרי שזה לא יהיה בגלל משגה שלנו. זה יהיה מפני שהפלסטינים לא היו מוכנים להתקדם בצעד אותו אנחנו צעדנו"."סוגיית הפליטים נחשבת לאחת הסוגיות הרגישות במו"מ הישיר לשלום, שמתנהל מתחילת ספטמבר הנוכחי. הפלסטינים מקווים כי ישראל תכיר ב"זכות השיבה" של הפלסטינים שברחו או גורשו כשהוכרז על מדינת ישראל ב- 1948. מספרם של אלו, כולל צאצאיהם, מוערך בכ- 4.7 מיליון איש. ישראל מסרבת לבקשה שכן היא סבורה שקליטתם צריכה להיות במסגרת מדינת פלסטין העתידית".

"אל-מצרי אל-יום" (מצרים): "אולמרט, שכיהן כראש הממשלה בין 2006 ל- 2009 אמר במהלך כנס עיתונאים בתל אביב, אותו ארגנה "יוזמת ז'נבה", שהינה ארגון חוץ ממשלתי שכולל בכירים ואנשי אקדמיה מהצד הפלסטיני והישראלי שמטרתם לקבוע מסגרת עבור הסכם שלום, שארה"ב הסכימה להעניק אזרחות אמריקאית לכ- 100,000 פליטים בזמן בו ישראל הסכימה לקלוט פחות מ- 20,000 פליטים אחרים".

"אל-דוסתור" (ירדן): "אולמרט הבהיר כי מספר הפליטים, שעמד לדיון היה פחות מ- 20,000, והוא היה מותנה בסיום הסכסוך ובהצהרה של הפלסטינים כי הם מתחייבים לוותר על כל תביעה בנושא זה. אולמרט אמר כי אילו היו מגיעים להסכם שלום, היה הדבר משנה את מפת העולם ואת מפת המזרח התיכון. הוא הטיל על הצד הפלסטיני את האחריות לכישלון המו"מ לשלום באותה התקופה. אולמרט קיים מו"מ עם הפלסטינים החל מנובמבר 2007 ועד למערכה שהטיל הצבא הישראלית על רצועת עזה בסוף 2008."

"אל-שורוק" (מצרים): "התקשורת הישראלית מסרה היום (20.9) כי אולמרט אמר בכינוס של יוזמת ז'נבה בתל אביב, כי הממשל האמריקאי בראשות ג'ורג' בוש, התחייב לתת לאותם פליטים (100,000 הפליטים שתקלוט ארה"ב) אזרחות אמריקאית במסגרת השתתפות מדינתו בהסדר בעיית הפליטים לצד הקמת מנגנון בינלאומי לפיצוי הפליטים הפלסטינים. אולמרט ציין עוד כי הוסכם לקלוט פחות מ- 20,000 פליטים פלסטינים בישראל כמחווה הומניטרית במטרה לסיים את הסכסוך בין הישראלים והפלסטינים".

CNN בשפה הערבית: "כמו כן אמר אולמרט, שדיבר במפגש של ארגון "יוזמת ז'נבה", כי הוא מוכן לניהול משותף של המקומות הקדושים בירושלים עם הפלסטינים, באופן שכולל את הכותל המערבי והר הבית. הוא הוסיף: "(האגן הקדוש) לא יכול להיות שייך רק לנו או רק לפלסטינים...עליו להיות מנוהל על ידי מועצת חסות בינלאומית בשיתוף מדינות אחרות"..."אולמרט אמר כי האזור המכונה "האגן הקדוש" ינוהל על ידי מועצת חסות בינלאומית, שתכלול חמש מדינות בהן ישראל לצד הפלסטינים, הסעודים, הירדנים והאמריקאים. גוף זה יערוב לחופש התנועה אל כל המקומות הקדושים ליהודים, מוסלמים ונוצרים."

"הצהרותיו של אולמרט הגיעו בזמן בו סירב רה"מ הישראלי הנוכחי, נתניהו, להאריך את תקופת הקפאת הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית, על אף איום הפלסטינים בנסיגה מהמו"מ בין הצדדים במקרה שתחודש הבנייה בהתנחלויות".

"אל-ג'זירה" (קטר): "אולמרט דיבר בכינוס שארגנה "יוזמת ז'נבה", שהיא ארגון ישראלי – פלסטיני, הפועל כדי להבליט שקיימת אפשרות להגיע להסכם שלום בין הישראלים והפלסטינים. אולמרט התחיל לשאת ולתת באופן ישיר עם הפלסטינים בנובמבר 2007, מו"מ שהתמוטט עם המתקפה שערך הצבא הישראלי על רצועת עזה בסוף 2008. אולמרט אמר כי אילו היה מושג הסכם שלום, היה הדבר משנה את מפת העולם ואת מפת המזרח התיכון, והטיל על הצד הפלסטיני את האחריות לכישלון המו"מ לשלום באותה התקופה. "

"סוגיית הפליטים צפויה להיות סוגיה מורכבת במו"מ הישיר הנוכחי, שנפתח בתחילת החודש בין הישראלים והפלסטינים בוושינגטון. הפלסטינים דבקים בזכות השיבה של הפליטים, שהיגרו אל מחוץ לפלסטין, כשהוקמה מדינת ישראל ב- 1948. המספרים מצביעים על כך שכחמישה מיליון פלסטינים חיים בפזורה, וישראל מתנגדת לחזרתם לשטחיה ואומרת כי יש אפשרות לקלוט אותם בגבולות של מדינה פלסטינית".

"אל-ערביה": "אולמרט דיבר בכנס שארגנה "יוזמת ז'נבה", שהינה ארגון חוץ ממשלתי, שכולל בכירים ואנשי אקדמיה משני הצדדים, שמקדמים השגת מסגרת להסכם שלום.

אולמרט אמר: "לו היינו להסכם שלום, היה הדבר משנה את העולם ואת המזה"ת בכללותם. אם לא נגיע להסכם, לא יהיה זה בשל טעות שלנו, אלא מפני שהפלסטינים לא היו מוכנים לנקוט בצעדים בהם אנו נקטנו." שאלת הפליטים היא אחת מהסוגיות הרגישות ביותר במו"מ הישיר לשלום, שנתנהל מאז תחילת ספטמבר הנוכחי."

"ערב פראנס פרס (AFP)": "...הפלסטינים מקווים שישראל תכיר ב"זכות השיבה" לפלסטינים, שברחו או גורשו למן ההכרזה על מדינת ישראל ב- 1948. מספרם מוערך ב- 4.7 מיליון איש. ישראל מסרבת לבקשה, שכן היא סוברת שקליטתם צריכה להיות במסגרת המדינה הפלסטינית העתידית.

האתר (ynet) הביא עוד מדברי אולמרט כי "המספרים שנדונו היו פחות מ- 20,000, אלא שזה כלל הכרה בסופיות המאבק המזוין, וקבלת ערבות מהפלסטינים כי לא יהיו להם תביעות נוספות".

"אולמרט דיבר במסגרת כנס שארגנה "יוזמת ז'נבה", שהינה ארגון חוץ ממשלתי שכולל בכירים ואנשי אקדמיה משני הצדדים שמטרתו להגדיר מודל להסכם שלום."

"אל-חליג'" (איחוד האמירויות הערביות": "כלי תקשורת ישראלי מסרו כי אולמרט אמר בכינוס של "יוזמת ז'נבה": הצענו לפתור את בעיית הפליטים במסגרת יוזמת השלום הערבית, והיה ביכולתנו להגיע להבנות במסגרת היוזמה הערבית. אולמרט הבהיר כי השליטה על העיר העתיקה בירושלים וסביבותיה תהיה תחת חסות בינלאומית שתורכב מחמישה צדדים, וטען כי לא התבצעו (בתקופתו) פעולות בנייה בהתנחלויות".

מעבר למובא בסיכום, הרי שכלי התקשורת הבאים הביאו ציטוטים של אולמרט. מרביתם הזכירו כי הדברים נאמרו בכנס שארגנה "יוזמת ז'נבה": "אל-חורה", "אל-איסלאם אל-יום", סוכנות הידיעות הסורית "סאנא", אתר ערוץ הטלביזיה הלבנוני "אל-מנאר", "אל-מוחיט", האתר הערבי הישראלי "ח'ברני", "רוסיה אל-יום" (אתר רוסי בשפה הערבית), "לבנאן אל-יום" (לבנון היום), והאתר הערבי ישראלי "ערב 48".