כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סטיבן ארלנגר, NYT: החייאת "היוזמה הסעודית" כתמריץ למשא ומתן ישראלי-ערבי

(13/03/2007)

NYT, 13.3.07

בכירים ישראלים, כך התפרסם בוושינגטון, משבחים באופן פתאומי יוזמת שלום סעודית שנדחתה כאשר יצאה לראשונה ב- 2002, בשיאו של גל פיגועי טרור פלסטיני.

במהלך היומיים האחרונים דיברו רה"מ אהוד אולמרט ושרת החוץ ציפי לבני על יסודות "חיוביים" ב"יוזמה הסעודית", שצפויה לזכות באישור מחודש מפסגת הליגה הערבית המתכנסת בריאד, סעודיה, ב- 28 למרץ.

היוזמה מורכבת מסדרה של עקרונות המציעים לישראל הכרה מלאה ושלום קבע עם מדינות ערב בתמורה לנסיגה ישראלית לקוי 67', ייסודה של מדינה פלסטינית עצמאית עם מזרח ירושלים כבירתה ו"פתרון מוסכם וצודק" לסוגיית הפליטים הפלסטינים באופן שמתחשב בהחלטת העצרת הכללית של האו"מ 194 משנת 1948.

לישראל יש מספר השגות כלפי היוזמה, בעיקר לגבי סוגיית הפליטים, אך מזכירת המדינה האמריקאית קונדוליסה רייס ציינה כי היא רואה ב"יוזמה הסעודית" כדרך עבור מדינות ערב לבטא את תמיכתן החשובה בנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, ובדיוניו האחרונים עם מר אולמרט.

התמיכה של ממשלות המדינות הערביות היחסית מתונות באה גם על מנת לחתור תחת העמדה של חמאס, המובילה את הממשלה הפלסטינית הנוכחית. חמאס נחשבת כקבוצת טרור ע"י ארה"ב והאיחוד האירופי. היא נתמכת ע"י סוריה ואיראן הלא ערבית, ומסרבת להכיר בזכות קיומה של ישראל.

איש אינו מצפה לפתרון, אך רייס, שאמורה להגיע למזה"ת להתייעצויות בסוף השבוע הבא לפני הפסגה בריאד, נראית משוכנעת בכך שתמיכה בינ"ל בפתרון של שתי מדינות וב"אופק מדיני"- שמגדיר את המתאר הכללי של הסדר הקבע- יקלו על הישראלים והפלסטינים לעשות את הפשרה ההכרחית כדי להגיע ליעד זה.

"הערבים רציניים ביותר לגבי יוזמה ספציפית זו, וזהו לא משהו שהם סתם משלמים עבורו מס שפתיים", אמר בישר חסאוונה, מנכ"ל לשכת תיאום המו"מ במשרד החוץ הירדני. חסאוונה התעקש על כך ש"הישראלים חייבים להיות גם כן רציניים לגבי היוזמה".

"הם לא יכולים לבקש מראש לערוך תיקונים ביוזמת השלום מבלי להביע נכונות לשאת ולתת על בסיס נושאי הליבה המוגדרים", הוא אמר.

מחמד מומאני, פרופ' למדע המדינה באוניברסיטת ירמוך בירדן, אמר: "הערבים יהיו במצב קריטי מאד, מפני שהם יצטרכו להבהיר מספר פרטים- עניין שהוא עסק מאד מסוכן, מפני שהם יקחו את הסיכון שישראל תדחה כל פרט. אז הם יכנסו לעיסוק ביותר פרטים, אך לא יהיה שום דבר קונקרטי".

רוברט מאלי, מנכ"ל תכנית המזה"ת וצפון אפריקה ב"International Crisis Group", מכון מחקר, אמר: "אנו לא נמצאים במצב של משא ומתן בו צד אחד צריך לוותר על קלפיו. איננו אפילו בשלב של קדם-מו"מ".

מעט לפני פגישתו עם עבאס, דיבר אולמרט על "העקרונות החיוביים" ב"יוזמה הסעודית" ואמר לקבינט הישראלי, "אנו מקווים בכנות שפסגת מנהיגי ערב בריאד תדגיש את העקרונות החיוביים ב"יוזמה הסעודית" ותאפשר הזדמנות לחיזוק הסיכויים למשא ומתן עם הפלסטינים על בסיס זה".

לבני דיברה בכנס של ועידת הקשרים האמריקאים-ישראלים בוושינגטון על "יסודות חיוביים" ב"יוזמה הסעודית", אך אמרה לרדיו הישראלי ש"חלק מהסעיפים בה מנוגדים לעקרון של שתי מדינות".

מה שמטריד אותה, מעבר לאזכור של נסיגה ישראלית לקוי 1967, היא שאלת הפליטים.

לבני אומרת שפליטים פלסטינים ומשפחותיהם יוכלו להגיע למדינת פלסטין החדשה, כפי שהפליטים היהודים והמוגלים מחזיקים בזכות לשוב לישראל, אך לא בהכרח לבתיהם הישנים. כמו ישראלים רבים, היא מפחדת שאפילו "זכות שיבה" סימלית תעמוד במשמעות של מהילת התפישה של ישראל כמדינה יהודית ויכולה גם לפגוע ברוב היהודי בארץ.

סוכנות הרווחה והתעסוקה של האו"מ אמרה בינואר כי מספר הפליטים הרשומים אצלה עולה על 4.3 מיליון, מתוך אוכלוסיה שבמקור הינה יותר מ- 700,000 שעזבו או אולצו לעזוב את בתיהם כתוצאה מהמלחמה בין ישראל לערב ב- 1948.

יש פליטים שחיים בשטחים הפלסטינים ויש שבמדינות באזור. עדיין, היוזמה כפי שהוצגה בפסגת הליגה הערבית ב- 2002 בביירות היא עמומה, ורוב הצדדים התעלמו מהחלטה 194. במילים אחרות, יש מקום למשא ומתן.

שר הביטחון הישראלי, עמיר פרץ, נמצא גם הוא בוושינגטון ומתוכננת לו פגישה עם שר ההגנה רוברט גייטס. בריאיון לפני חזרתו לישראל, אמר מר פרץ כי הוא ילחץ על כך שהאו"מ יפקח באופן קפדני יותר על הברחת נשק מסוריה המגיע לידי חזבאללה בדרום לבנון.

מר פרץ ידון גם בסיוע צבאי לישראל. היחסים של ישראל עם הפנטגון ניזוקו ע"י מכירות נשק ישראלי לסין, בלא שארה"ב נתנה את הסכמתה לכך, וכמו כן ע"י האשמות כי ישראל השתמשה בסוג מסויים של נשק אמריקני בלבנון תוך שהדבר מהווה הפרה של הסכם. עניינים אלו הופכים את הפגישה כשלעצמה לבעלת חשיבות כמסמנת שינוי לטובה ביחסים.

בעזה נחטף בינתיים כתב ה- BBC אלן ג'ונסטון. שר הפנים הפלסטיני היוצר, סעיד סיאם, תיאר את החטיפה כמעשה עברייני ואמר כי שירותי הביטחון "ירדפו אחר העבריינים ויעמידו אותם לדין".

כוחות הביטחון של "פתח" הצהירו בנפרד על מצב חירום והעמידו מחסומים בחיפוש אחר מר ג'ונסטון, שהינו אזרח בריטי.

BBC אמר כי הוא עדיין לא הצליח ליצור קשר עם ג'ונסטון וקיימת דאגה לביטחונו.