כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כיצד הפלסטינים הולכים לנהל מו"מ? מאמרו של בכר אבו בכר מ"אל חיאת"

(11/05/2010)

להלן מאמר של הפובליציסט בכר אבו בכר, שפורסם ביומון הרש"פ, "אל-חיאת אל-ג'דידה". לצד תמיכה במו"מ, נטען כי הפלסטינים לא צריכים לוותר על אמצעים נוספים העומדים לרשותם ועל יעדים כמו התנגדות עממית, צומוד, תמיכת מדינות ערב והשגת פיוס פנימי. הוא מביע ביטחון בכושרו של הנושא והנותן הפלסטיני ומטיל בספק את יכולתו של ראש הממשלה בישראל לפנות התנחלויות במסגרת הסכם, אם הוא לא ממש יכול לפנות מספר בתים בודדים.

11.5.2010, "אל-חיאת אל-ג'דידה"

האם החלטנו כיצד לנהל את המו"מ? מאת: בכר אבו בכר

השאלה אם יתקיים מו"מ עם הצד הישראלי או לא תזכה למענה דרך מהלכים מדיניים וקבלת החלטות של גורמי כוח. הצד הפלסטיני נוטה לקבל את המו"מ בבחינת אופציה בהינתן: א. אקלים אזורי התומך בכך; ב. קושי להניח שהעולם הערבי יתאחד לכדי עמדה מגובשת ותומכת; ג. היעדר עמדה אירופית תקיפה; ד. היעדר בשלות של הנסיבות האובייקטיביות לכינון אינתיפאדה עממית סוחפת, שתנסה לעצור את מהלכיה המהירים של ישראל על פני השטח.

ההחלטה להסכים לקיום מו"מ לא ישיר עם ישראל לוותה במספר מהלכים, שעיגנו את רעיון ההתנגדות העממית. ההחלטה נתקבלה לצד ניסיונות אמיתיים ומוצלחים להביא את האנשים לעמוד איתן על אדמותיהם בגדה, בעזה ובירושלים המזרחית. כמו כן, הנשיא עבאס החליט להחרים מוצרים מההתנחלויות, ולהרחיב את שטח העבודה של היצרנים המקומיים, מה שחיזק את רוח ה"צומוד" המתמשכת לצד פעילות הממשלה הפלסטינית.

אני סובר שהשאלה אם המו"מ הוא ישיר או לא ישיר אינה השאלה החשובה. מה שחשוב כעת הוא שנלמד מניסיון העבר, ושנכריע בדבר מנגנוני המגעים עם הישראלים, בין אם אלו מתקיימים פנים אל פנים או מאחרי מחיצות.

הפקת התועלת מניסיון העבר – משמעותה היא שבכיר הנושאים והנותנים, סאיב עריקאת (מחבר הספר "החיים הם מו"מ") והצוות הנושא והנותן לצד הנשיא, אבו מאזן, כבר מכירים בדיוק את מקורות הכוח והחולשה, כפי שהם מכירים את מרחבי ההבקעה אצל הצד האחר. הנושאים והנותנים יודעים להשתמש במדינות ערב, ומדינות במערב ובארה"ב, באופן שמוציא את הנושא והנותן הפלסטיני ממעמד של אסיר המציאות שעל פני השטח, מציאות אותו מנסה לכפות הצד הישראלי בשרירותיות ובעריצות.ייטב אם נישא וניתן כשכל פלסטין עימנו. לא נפיק תועלת רבה מכך שהליגה הערבית תומכת במו"מ הלא ישיר, בזמן שחרב הנעוצה במותננו מעבירה לישראלים ולאמריקאים מסר שמאפשר להם למצוא עילה דרכה הם מתגברים על העמדה הלאומית הפלסטינית, המפוצלת בשל אינטרסים מפלגתיים, הגוברים על הלאומיות האחת.

מאמץ נדיב להשיג פיוס פלסטיני מחייב להתגבר על ההאשמות ההדדיות ולהתרכז על הפעילות סביב כל יוזמה אפשרית, כמו אלו של ד"ר נביל שעת', סח'ר בסיסו ועזאם אל-אחמד, במאמציהם המיועדים להביא את מבצעי ההפיכה לנקודה של אחדות לאומית מבלי לתת לצד כלשהו את התחושה כי הוא מייצג את כל פלסטין.

אני סובר שהנושא והנותן הפלסטיני רכש יכולת מרשימה לניהול מו"מ. יתרה על כן, הוא יודע כיצד לשקלל את צעדיו באופן שמשלים את הנשיא, הממשלה, אש"פ וכל הפלגים שמחזיקים בזכות לקבל או להתנגד לתוצאות במסגרת לאומית אחידה וכללית.

במסגרת תודעת המו"מ פנה הנשיא, אבו מאזן, לישראלים באופן ישיר דרך הטלביזיה הישראלית והניח את יסודות אותו הסכם, שיכלול את הגבולות, הפליטים וירושלים. הוא הבהיר שהמדינה שתקום תהיה מדינה אזרחית ודמוקרטית עם מפלגות וציבור, שמחובתם למלא את תפקידם ולא לתת לכוחות הקיצונים לשלוט בעתיד.

המו"מ אינו מהווה בשום מקרה תחליף להתנגדות העממית, לעמידה הלאומית האיתנה, לצמיחה הכלכלית או להשגת הפיוס, גם אם האופק הפך צר או שצדדים אחרים מגלים עיקשות. כפי שבמו"מ יש אינטרס פלסטיני, הרי שבהכרח המו"מ אינו אהוד על ידי שחקן אזורי, המאיים בקול רם לשבור את הרובים במקרה של מלחמה.

גם אם החלטנו כיצד לשאת ולתת, הרי שאין תחליף לקלפים שעומדים לרשותנו כמו ההתנגדות העממית, ה"צומוד", ותמיכת מדינות ערב. אין תחליף לדרישה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, שכן יישום תנאי שכזה יכריע לטובת השגת תוצאות במו"מ, וסירוב לעצור את הבנייה בהתנחלויות משמעו כי הצד הישראלי מתנגד לדיון על סוגיות הסכם הקבע. מי שמתנגד לעצור את הבנייה בהתנחלויות, ונמנע מלעצור בנייה של גגות מבנים או מבנים קטנים בהתנחלות זו או אחרת, איך יחליט לפנות את ההתנחלויות כעקרון מדיני בהסכם הקבע? איך יוכל לקבל החלטות לגבי סוגיות הסכם הקבע?

כולנו מאמינים ביכולתו של הנושא והנותן הפלסטיני, שאנו מקווים כי למד לקח מניסיון העבר, והניח יסודות חדשים וטובים לבניין עמדות קשוחות ורציניות. איננו יכולים שלא לציין את הסכנות, החששות והמלכודות שיציב הצד השני.

(תרגום מערבית: אלעד דונבסקי / מטה יוזמת ז'נבה)