כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח על הכנס של יוזמת ז'נבה הפלסטינית ברמאללה

(09/02/2010)

עבד רבו מזהיר מפני סכנות התמשכות המצב הקיים אם המאמצים המושקעים לא יביאו להישג מוחשי בתוך מספר חודשים

(העיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה" מסקר את הכנס של יוזמת ז'נבה הפלסטינית שהתקיים ב- 8.2.2010 ברמאללה).

להלן דברים שאמר יאסר עבד רבו בכנס של יוזמת ז'נבה הפלסטינית ב- 8.2.2010 ברמאללה: "אם המאמצים המושקעים על מנת להביא להסדר לא יביאו לתוצאות מוחשיות במהלך מספר חודשים, המצב יהיה מסוכן מאד"."מי שרוצה פתרון מדיני ומו"מ הוא אנחנו, ומי שמעכב את הדבר הוא נתניהו ולא אנחנו. ההוכחה לכך היא המשך הבנייה בהתנחלויות. אנו דבקים בהכרח להביא לעצירת הבנייה בהתנחלויות. הקהילה הבינ"ל גם היא לוחצת בכוון זה, לא בשל גילוי משוא פנים לטובתנו, אלא בגלל שללא הפסקת הבנייה בהתנחלויות לא תהיה כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית"."אנחנו רוצים שארה"ב תגביר את מאמציה, ורוצים שלחץ זה יהיה פעיל ומתואם עם הקוורטט. זהו הבסיס, אם אנו רוצים להביא לידי פתרון. אם לא, נשוב לאותו הסחרור"."אם הסוגיות שהתהליך מתרכז עליה היא סוגיית הגבולות, לפי מה שקבעה הלגיטימציה הבינ"ל עם חילופי שטחים שווים. זאת, לצד עניין קביעת בסיס המו"מ, סוגיית ירושלים וסוגיות מרכזיות אחרות"."אלו אינן דרישות שנועדו להרוויח זמן, אלא אלו נקודות יסוד ההכרחיות להשגת הסכם שיערוב לזכויות העם הפלסטיני". " בכל ההיסטוריה שלנו לא היה רגע של הסכמה ניכרת פה אחד לגבי זכויותינו כמו שיש עכשיו. אנו לא רוצים לבזבז את הרגע הזה בגלל משגים פוליטיים". עבד רבו הצביע על כך שהפשיטות של חיילי צה"ל ברמאללה ובאל-בירה ב- 7.2 והמטרה להגיע לפעילים שפועלים נגד גדר ההפרדה, מצביעות על היקף ההשפעה של המאבק העממי על דעת הקהל.

ד"ר סמיח אל-עבד, לשעבר שר הבינוי והעבודות הציבוריות וחבר צוות המו"מ, אמר שישנן 3 רמות במו"מ עם ישראל: בינלאומית, אזורית וישראלית – פלסטינית. אל-עבד אמר שלגבי הרמה הישראלית – פלסטינית הם ידעו מה עומד לקרות ודבקו במלאו זכויותיהם. המשבר הגיע כאשר הישראלים לא הכירו בגבולות 1967. מעניין זה נוצרה החשיבות של קביעת בסיס מוסכם למו"מ, שיכלול יישום של כל הזכויות במקרה שהמו"מ יגיע לנקודה בעייתית.

ג'יבריל רג'וב דיבר בכנס על המצב הפנימי ובעניין מסמך הפיוס המצרי אמר שמסמך זה מחכה רק ש"חמאס" תחתום עליו. הוא אמר שאחת הטעויות של "הסכם מכה" הייתה שלא כלל את מכלול הפלגים הפלסטינים. רג'וב אמר ש"אם חמאס הייתה רצינית בשאיפתה להשיג פיוס, הרי שהיה עליה להתנתק מתנועת האחים המוסלמים, ולא להיות חלק ממאבק הכוחות האזורי. (חמאס) צריכה לעשות דרך לכוון הפיוס במסגרת של אחדות מדינית ואחדות המאבק ולעשות זאת בדרך מדינית". רג'וב אמר כי אחד ממשגי העבר הוא היעדר בנייה של מנגנון הרתעה אמיתי כדי להגן על המנגנון הפוליטי הפנימי, שמושתת על פלורליזם. רג'וב אמר ש"תנועת פתח אינה רוצה להשתלט על כל העוגה, כפי שנהוג לומר. יתרה על כן, אנו מוכנים לתת כל ערבות לכך, אך רק אחרי החתימה על המסמך המצרי. מצרים היא הנושאת בתפקיד הגדול יותר בעשייה למען סיום הפילוג. המטרה שלנו אינה להחליש את חמאס". רג'וב המשיך ואמר: "יש מספר אפשרויות להסכם עם חמאס. יש את האופציה הצבאית, שלא תתרחש. יש את האופציה להיעזר בגורם אזורי, שזו אפשרות שלא נשתמש בה. ויש את האופציה של שיח, והשגת הסכם (שיכיר ב-) בסיסים של אש"פ. אנו שואפים לתכנית של משילות, ולא לתכנית של התאבדות". עוד בעניין האופציות של "פתח" מול "חמאס" אמר רג'וב כי שקיימת התנגדות למצוא מוצא מול "חמאס" במאבק מזוין, וזאת אפילו אם הייתה ל"פתח" היכולת לכך, וכך גם לגבי ההיעזרות בגורם אזורי. כך שהאפשרות שנותרת היא השלישית, שהיא אפשרות ההסכם לטובת הצלת הפלסטינים. הוא הצביע על כך שתנועת "פתח" אינה שואפת לבקע את תנועת "חמאס", ולא להחלישה.

ד"ר נזמי אל-ג'ועבה אמר ש"העיר ירושלים הפכה למכותרת במספר התנחלויות, ולא ניתן להיכנס אליה אלא דרך מעבר דרך חלק מהן. היא (עיריית ירושלים) שואפת ליצור בידוד דמוגרפי ולפרק באופן מאורגן את השכונות הערביות ולדחוק אותן לכוון של הגירה." ד"ר ג'ועבה ציין כי שטח העיר העתיקה הוא כ- 1 קמ"ר, שבו חיים 39,000 איש, מהם 3,000 יהודים. 60% משטח זה הינם מבני ציבור, ו- 12% מהשטח הוא שטחו של הרובע היהודי. אל-ג'ועבה טען כי מצב זה יצר מספר בעיות חברתיות וכלכליות, והעריך כי אפשרות המשך המצב טומנת בחובה סכנה של פיצוץ גדול.

נידאל פוקאהא, מנכ"ל יוזמת ז'נבה הפלסטינית, אמר שסוגיית חידוש המו"מ עם ישראל עורר דיון לגבי שורה של סוגיות שבמסגרת המו"מ. פוקאהא אמר שבמסגרת עשיית היוזמה התקיימו פעילויות שיועדו להשפיע על נבחרי ציבור בתחום הפוליטי, מעצבי דעת קהל, ומנהיגות צעירה.