כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פיאד ל"אל-איאם": "אם אי אפשר להשיג הסכם השנה, יש להותיר את האפשרות לכך קיימת להמשך"

(11/06/2008)

פיאד ל"אל-איאם": "הצורך הקודם לכל של עצירת הבנייה בהתנחלויות והשגת הסכם אינם אפשריים במהלך השנה הנוכחית"
מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט 

רה"מ הפלסטיני ד"ר סלאם פיאד אמר כי יש לו תחושה חזקה עד לדרגה של וודאות באשר לכך שההסכם המדיני לא ייכון בשנה הנוכחית. פיאד הדגיש כי "אם אין זה אפשרי להשיג הסכם השנה, אז לפחות צריך להמשיך במאמץ הבינלאומי שישאיר על קנה את האפשרות להגיע להסכם, מה שמחייב בראש סדר העדיפויות לעצור את הבנייה בהתנחלויות".

פיאד אמר כי ישנם שלושה נושאים בראש סדר העדיפויות עליהם יש להתרכז: עצירת ההתנחלות, שינוי ההתנהגות הביטחונית הישראלית ולאפשר חופש תנועה ומעבר לאנשים ולסחורות.

פיאד אמר לנציגי העיתונות המקומית במשרדו אתמול כי הועברו המשכורות אל חשבונות הפקידים ביום שני לאחר שישראל העבירה לחשבון הרשות את כספי המכס שלה.
פיאד הדגיש כי פתרון הסיבוך הפלסטיני הפנימי מחייב להגיע להסכמה על שני דברים: 1. "ממשלת הסכמה לאומית" על כינונה יסכימו כל הפלגים הפלסטינים. ממשלה זו תנהל את ענייני הרשות עד לקיום בחירות. 2. סיום המצב בו קיימים מספר גופי ביטחון הנבדלים זה מזה. לצד זאת בירך פיאד את הפלורליזם הפוליטי, ואמר כי הפלסטיני יברכו על כל עזרה ממדינות ערב לטובת השגת ויישום מטרות אלו, ואמר: "אנו זקוקים לעזרה זו".

פיאד אמר כי לא יציג את מועמדותו לבחירות לנשיאות, וביטא שביעות רצון רבה מתוצאות "ועידת ההשקעות הפלסטינית" שנערכה לאחרונה בבית לחם. הוא אמר כי יתקיים דיון לגבי כינוס ועידות נוספות מסוג זה, ואמר: "אנו דנים במספר סוגיות, בראשן ייצוב "ועידת ההשקעות הפלסטינית" כועידה שתכונס פעם בשנה או בשנתיים. בין ועידה אחת לשניה נקיים קבוצה של אירועים שיתמקדו במגזרים ספציפיים או באזורים מסוימים. למשל, נקיים ועידה בשכם עבור תושבי המחוז הזה, או שנקיים אירוע שיעסוק בטכנולוגיית נתונים".

פיאד התייחס לסיסמא: "לא לרעב ולא לגב השפוף" ואמר: "עליך לקחת חלק במאבק המדיני בכפוף לחוק. דבר זה הינו הכרחי לצד השמירה על עמידה איתנה של הציבור. דבר זה לא יושג במילים, שכן קיימים גורמים מוכשרים שיש ביכולתם לסייע לציבור הפלסטיני להשיג את צרכיו. פה טמונה חשיבות העמדה המדינית עצמה. העמדה המדינית לא תקבל תמיכה אם לא יתקיימו היסודות של העמידה האיתנה. לא נוכל לומר "זיתים וזעתר" ו"כן לרעב ולא לגב השפוף", אלא עלינו לומר "לא לרעב ולא לגב השפוף".