כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

amad.ps: האם תהווה יוזמת ז'נבה בסיס להסכם במזרח התיכון?

(01/08/2009)

יוזמת ז'נבה לשלום...האם תהפוך לבסיס עבור הסכם מזרח תיכוני? 
הכתבה פורסמה באתר האינטרנט הפלסטיני http://amad.ps/arabic לינק לכתבה: http://amad.ps/arabic/?action=detail&id=43589 

ז'נבה – יוזמת ז'נבה, תוצאה אליה הגיעו לפני שש שנים נושאים ונותנים פלסטינים וישראלים בפיקוח שוויצרי, עדה לדחיפה מחודשת בימים אלו לאחר סיום ניסוח הנספחים הכוללים 470 עמודים, בהם מפורטים הפתרונות השונים לסוגיות שבמרכז המחלוקת השוררת בין הצדדים.
זהו הפרויקט עליו אפשר כי שרת החוץ השוויצרית תדון עם עמיתתה האמריקאית הילרי קלינטון (לצד נושאים אחרים שכוללים את סוגיית בנק UBS) בפגישתן ביום שישי, 31 ביולי בוושינגטון, על אף ששרת החוץ הסתפקה בהבהרה שפורסמה במנשר שיצא בברן כי "הפגישה תעסוק בסוגיות בילטרליות ובינלאומיות" בין שתי המדינות.
קולות אופטימיים נשמעו מצד הממשל האמריקאי, שלאחרונה אף הגיעו כדי הסברה כי "יוזמת ז'נבה תהפוך לבסיס הפתרון המיוחל לסכסוך במזרח התיכון", לאחר שפורטו נקודות המחלוקת התלויות ועומדות בין הצדדים (שיבת הפליטים, וסוגיות הביטחון, חלוקת המים, עתיד ירושלים וכיוצא באלו).

התכנית "המפורטת יותר" של הסכם השלום

אם פתרונות השלום המוצעים לפתרון הסכסוך במזרח התיכון נמדדים לפי גודלם, הרי שיוזמת ז'נבה, שבגיבושה השתתפו בתחילת העשור הנוכחי נציגים לא רשמיים משני הצדדים הישראלי והפלסטיני בפיקוח שוויצרי ושנחתמה ב- 1 בדצמבר 2003, היא התכנית שהגיעה הכי רחוק מבחינת הפירוט שלה.

פייר אלן, מרצה למשפט בינלאומי מאוניברסיטת ז'נבה ואחד המשתתפים בהשקת יוזמת ז'נבה לצד אלכסיי קלר, אמר לרשות השידור השוויצרית בצרפתית כי "יוזמת ז'נבה מבוססת על פיתוח של מספר יוזמות שלום, שנגזרות מ"יוזמת השלום הערבית" ויוזמות נוספות. המאפיין המייחד את יוזמת ז'נבה הוא היותה תכנית השלום הכוללת והמעשית היחידה, המתייחסת לכל הסוגיות בפירוט. עניין זה היה צפוי מאז שיוזמת ז'נבה, אותה אנו מכנים "הקודקס", נחתמה בז'נבה ב- 1 בדצמבר 2003. היום הונחו יסודות לפתרון כל הסוגיות במסגרת מה שמוכר כנספחים הכלולים במסמך, שכוללים 470 עמודים".
פייר אלן, שהמשיך לקחת חלק בפגישות המשא והמתן במקום אלכסיי קלר, הוסיף כי "מזה כשנה וחצי נכנס המשא והמתן לעובי הקורה של סוגיית הביטחון בהשתתפות 3 בכירי צבא ישראלים, חלקם גימלאים, ומספר מנהיגים פלסטינים ואישים חשובים, שהגיעו להבנות סביב פרטים מדויקים וזה מה שחשוב, מפני שכל צד חפץ בשלום, אך השלום צריך להיות מפורט. דרך הבנת חשיבות זו אנו יכולים לנסח באופן הגיוני כיצד יראה פשר השלום על ידי אנשים הגיוניים ושכלתנים הנמצאים בשני הצדדים, הישראלי והפלסטיני. זה מה שמונח עתה על השולחן, וזה מה שנדון במשך השבועות האחרונים במסדרונות הממשלות במערב וגם במוסקווה".

בציפייה לתגובות מוושינגטון

בעוד שהמבטים מופנים לוושינגטון כדי לשמוע תגובות כלפי פרטי היוזמה ונספחיה, הרי שהצהרות, שנשמעו מאז כניסת ברק אובמה לנשיאות ארה"ב, מצביעות על אפשרות להפיק תועלת מיוזמת ז'נבה כבסיס להסכם השלום המיוחל.
בהקשר זה הדגיש פייר אלן, בהסתמך על דברים שנמסרו מפי כלי תקשורת ישראלים, כי "רם עמנואל, ראש הסגל בבית הלבן, אמר שקווי האופי של הסכם שלום במזרח התיכון יהיו מבוססים על יוזמת ז'נבה".
המומחה השוויצרי, המשתתף במשא והמתן על יוזמת ז'נבה, סובר כי "אפשר שתופיע דחיפה מחודשת מצד ממשל הנשיא אובמה, מפני שהשלום בין תל אביב, רמאללה ועזה חייב לעבור דרך וושינגטון". הוא ציין גם כי ממשל הנשיא בוש הציב מכשולים רבים בתהליך זה, על אף שתמך בקוורטט.

מכשולים הנובעים מהקיצוניות הישראלית

אם נקודת החולשה של יוזמת ז'נבה עם חתימתה בדצמבר 2003 התבטאה בכך שנחתמה בין ישראלים ופלסטינים שהיו רחוקים ממושכות השלטון אז, הרי שהאתגרים הניצבים היום בפני היוזמה קשורים בנסיבות הקיימות בשטח, המתאפיינות בשלטון ימין קיצוני בישראל, ובפילוג פלסטיני בין תנועות "פתח" בגדה המערבית ו"חמאס" ברצועת עזה. זאת בנוסף להיעדר אישיות בסדר הגודל וההשפעה של הנשיא הפלסטיני המנוח יאסר ערפאת, שתמך ביוזמה.
בכל הקשור לשכנוע של ממשלת נתניהו להסכים לשאת ולתת, המבטים מופנים להמשך דבקותו של הממשל אמריקאי הנוכחי בעקרונות הסכם צודק ומקובל על כולם, ועל מוכנותו להפעיל לחץ על ממשלת ישראל ועל הקיצוניים בה כדי לקבל את פתרון שתי המדינות וחלק מהסידורים המופיעים ביוזמת ז'נבה.
בעניין זה אומר פרופ' פייר אלן כי "לא ניתן לצפות להרבה מפני שפתרונות אלו נכפים תחת לחץ. לדעתי, מה שכן ניתן לצפות ממדינאי מנוסה הוא להיות מסוגל לשנות כוון. כולי תקווה שמר נתניהו ישנה את כוונו, או שיתקיימו בחירות חדשות, או שמפלגת קדימה בראשות שרת החוץ לשעבר ציפי לבני תשוב לשלטון עם קואליציה חדשה".
אך המומחה השוויצרי סובר לעומת זאת ש"הציבור הישראלי כמו הציבור הפלסטיני מסכים ברובו לקווים הרחבים שקבעה היוזמה, בין אם מדובר על ירושלים, או על הפליטים או על סוגיות אחרות".

מאמצי שוויץ

האתגר השני העומד בפני יוזמת ז'נבה (ובפני כל הסכם במזרח התיכון) הוא הפילוג הפנימי הפלסטיני בין שלטונה של תנועת "פתח" בגדה המערבית לשלטונה של "חמאס" בעזה.
מתוך ניסיון להתגבר על השפעות פילוג זה על ידי קבלת פתרונות אפשריים לסכסוך באזור, מימנה שוויץ ארגון של משא ומתן בסיוע ארגונים המתמחים בפתרון סכסוכים. זאת, בהשתתפות השליח השוויצרי למזרח התיכון, ז'אן דניאל רוש, ובהשתתפות נציגים מתנועת "חמאס". משא ומתן זה זכה למידה רבה של ביקורת מצידה של ישראל, על אף שהוא התנהל בחלקו בהשתתפות אירופאית ואמריקאית. חלק מכלי התקשורת בישראל התקיפו את עמדת השוויצרים והחשיבו אותה כ"חריגה מהקונצנזוס האירופי-אמריקאי-ישראלי, המחשיב את תנועת "חמאס" כתנועת טרור". אך שרת החוץ השוויצרית השיבה להאשמות אלו ואמרה כי "חמאס" "היא שחקן חשוב שלא ניתן להתעלם ממנו במסגרת הניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני".
המשא והמתן האחרון עם תנועת "חמאס" התקיים בשוויץ (במהלך וועידת האו"מ נגד הגזענות) ב- 16 וב- 17 ביוני 2009. לפי מה שמסר העיתון "אל-חיאת" הלונדוני ב- 28 ביולי 2009, השתתפו בשיחות שר החוץ לשעבר בממשלה שפוטרה מחמוד אל-זהאר, שר הבריאות באסם נעים, דובר הממשלה טאהר אל-נונו, ונציג התנועה בבירות והדובר מטעם הממשלה אסאמה חמדאן.
העיתון הוסיף כי "בהסתמך על המידע הקיים, השתתפו בפגישות איש משרד החוץ האמריקאי לשעבר תומס פיקרינג, האחראי על תכנית המזרח התיכון ב"ICG" רוב מאלי, שגריר בריטניה לשעבר בניו יורק ובגדאד ג'רמי גרינסטוק, שר החוץ לשעבר הובר פידרין, ראש הועדה לענייני חוץ בפרלמנט הגרמני רוברט לולינז, בנוסף לחוקרים אירופאים ואמריקאים הידועים בתמיכתם ב"הצטרפותה של חמאס", זאת על סמך מידע של כתב "אל-חיאת" בדמשק.

למרות התנגדותה של "חמאס" לשאלת "ההכרה בישראל", הרי שמומחים במערב מצביעים על הצהרות של מספר אישים בולטים בתנועה. הצהרות אלו מבטאות מידה של גמישות בכל הקשור לקבלת פתרון המדינה "בגבולות 1967" והשגת "הודנה ארוכת טווח" עם המדינה העברית והסכמה לקבל את "ההסכמים שנחתמו בעבר".

מקודם הצהיר ראש המשרד המדיני של תנועת "חמאס" חאלד משעל כי "התנועה לא תשבש כל פתרון מדיני רציני שיוצע באזור".

(נכתב על ידי Swiss Info)