כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": הועדה המרכזית של "פתח": עצירת ההתנחלות היא בסיס לקיום המו"מ על הסכם הקבע

(10/12/2007)

הועדה המרכזית של "פתח" מדגישה: עצירת ההתנחלות היא בסיס לקיום המו"מ על הסכם הקבע 

רמאללה, "ופא": אבו מאזן עמד בראש פגישה של הועדה המרכזית של "פתח" ,שנערכה אתמול ברמאללה, בה פירט הנשיא הפלסטיני דו"ח מקיף לגבי ועידת אנאפוליס. הועדה דנה בהכנות הקיימות לחידוש המו"מ סביב סוגיות הסכם הקבע, שיתחיל ב- 12 בדצמבר. הועדה התנגדה להכרזה הישראלית הטוענת לבנות 307 יחידות מגורים בהר חומה במזרח ירושלים, והדגישה את הצורך לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהסיר את נקודות ההתנחלות (הכוונה למאחזים הבלתי חוקיים). הועדה האזינה לדיווחים בנוגע לועידה הכלכלית שתתקיים בפאריס בהשתתפות 90 דמינות וארגונים בינלאומיים, וכמו כן להכנות המתנהלות לטובת כינוס הועידה הבינלאומית השנייה במוסקווה.
כמו כן האזינו חברי הועדה המרכזית לדו"ח מפורט בנוגע למצב הטרגי ברצועת עזה, המתמשך בשל המצור הישראלי וההפיכה והשלכותיהם המדיניות, הביטחוניות והכלכליות, שהביאו את העם ברצועת עזה להידרדרות כוללת בתחומים שונים באופן חסר תקדים.
הועדה המרכזית ציינה בפרסום לאחר כינוסה כי ועידת אנאפוליס היא תחנה חשובה לפתיחת המו"מ הדו-צדדי סביב סוגיות היום-יום וסוגיות הסכם הקבע.
הועדה המרכזית מחשיבה את ועידת אנאפוליס כסוג של כוח חדש שדוחף קדימה לכוון השגת זכויותיו הלאומיות של העם הפלסטיני, ההחלטיות לגבי סיום הכיבוש הישראלי, חידוש המו"מ סביב סוגיות הסכם הקבע, וסיום המו"מ באופן שלא יחרוג מסוף שנת 2008. הועדה הפנתה את תשומת הלב לכך שהנשיא ג'ורג' בוש הבטיח את הדברים בלשון זו.
הועדה הדגישה כי ועידת אנאפוליס סיימה את המצב בו הסוגיה הפלסטינית הייתה בשוליים, והחזירה אותה למרכזיותה והשיבה את ההתעניינות הבינלאומית כלפיה. ועידת אנאפוליס החלה תהליך של כינוס ועידות בינלאומיות נוספות, שבמרכזן הסוגיה הלאומית הפלסטינית ונקיטה בפעולה רצינית שתביא לסיום הכיבוש הישראלי וההתנחלות על אדמתנו.

כמו כן הדגישה הועדה המרכזית שקו הלאומי האחד, כלפיו מתחייבת ההנהגה הלאומית ותנועת "פתח", הביא להתקדמות בינלאומית זו, התומכת בסוגיה הפלסטינית, בזכויות העם והרשות הפלסטינית. הקהילייה הבינלאומית משמשת היום כוח לחץ על ממשלת ישראל לטובת סיום הכיבוש שלה וההתנחלות שלה על אדמתנו, בראש ובראשונה במזרח ירושלים.

הועדה המרכזית ציינה לטובה את הנאום ההיסטורי והחשוב שנשא אבו מאזן בועידת אנאפוליס, בו הדגיש את האחיזה המלאה בזכויות הלאומיות, הזוכות לתמיכה לאומית פלסטינית. את זכויות אלו ציינה גם המועצה הלאומית הפלסטינית במסמך הצהרת העצמאות שלו וההכרזה על הקמת המדינה הפלסטינית בשנת 1988.
הועדה הדגישה את האחיזה המלאה בזכויות הלאומיות של העם הפלסטיני, בראשן הבהירות לגבי הנסיגה הישראלית המלאה מהשטחים הפלסטינים לקו ה- 4 ביוני 1967, כולל במזרח ירושלים, ועמידה על אי-הלגיטימיות של ההתנחלויות וההחלטיות בדרישה לפנותן מהאדמה, במידה וישראל רוצה להשיג ביטחון ויציבות באזור. הועדה מדגישה את היעדר האפשרות לקיים התנחלות בצל השלום, וכי הביטחון לא יושג בצל ההתנחלות.

כמו כן ציינה הועדה את זכות הפלסטינים לשוב למולדתם על בסיס פתרון צודק ומוסכם בהסתמך על החלטה 194. הועדה ציינה גם את הצורך לשחרר את האסירים והעצורים מבתי הכלא בהם הם נמצאים.

הועדה המרכזית מחשיבה את הכרזת ממשלת ישראל על חידוש הבנייה בהתנחלויות, ובעיקר בהר חומה, כהפרה גלויה של מה שסוכם בועידת אנאפוליס. הועדה הודיעה כי שום מו"מ רציני לא ישיג תוצאה חיובית בצל המשך ההתנחלות על אדמתנו הפלסטינית. הועדה הוסיפה כי עצירת ההתנחלות והסרת נקודות ההתנחלות (הכוונה למאחזים הבלתי חוקיים) הם בסיס הכרחי לטובת קיום המו"מ על הסדר הקבע, באופן שיביא לסיום הכיבוש וההתנחלות הישראלים.

הועדה המרכזית קראה לארה"ב לפעול במהרה לעצירת פעולות ההתנחלות ללא דיחוי על מנת לערוב לכך שהמו"מ יפתח באווירה טובה ומתאימה, וזאת מפני שהמשך ההתנחלות פוגע באמינותו של איזשהו מו"מ אמיתי בין הפלסטינים לישראלים.
הועדה הפנתה את תשומת הלב לעמדה הלאומית המגובשת, המתנגדת באופן מוחלט לכל דיון על המדינה בעלת הגבולות הזמניים, תוך שהיא מדגישה את דבקותה בהמשך המו"מ הרציני לסיום הכיבוש הישראלי והקמת המדינה הפלסטינית העצמאית ברצועת עזה והגדה המערבית, שבירתה מזרח ירושלים, על גבולות ה- 4 ביוני 1967.
הועדה המרכזית הדגישה את דבקות תנועת "פתח" בזכויות הלאומיות האיתנות ושלא ניתן לוותר עליהן, המוזכרות בהחלטות "הליגה הערבית" וב"יוזמת השלום הערבית", וכן בהחלטות הלגיטימציה הבינלאומית בעלות הזיקה לעניין הפלסטיני.
הועדה ציינה גם כי אין מקום לשום שיח עם "חמאס" לפני שזו תחזור בה מהפיכת הדמים השחורה שביצעה, הפיכה שגרמה לסוגיה הפלסטינית לנזקים קשים, בהם משתמשת ישראל כיום כקלף לחץ לעיגון אי-נסיגתה מהאדמות הפלסטיניות.

הועדה הדגישה את שמירתה על האחדות הלאומית ועל שימת גבול לאיזושהי התערבות חיצונית בענייני הפנים, כמו גם שמירה על עצמאות ההחלטה הלאומית מפני אילו שהן השפעות חיצוניות שאינן משרתות את הסוגיה הלאומית.
הועדה קבעה כי יום השנה השלישי לזכרו של המנהיג יאסר ערפאת הוא הוכחה לדבקות של העם בהנהגה הלגיטימית שלו, והתנגדותו המוחלטת להפיכה של "חמאס" והתנהגותו המסוכנת כלפי הסוגיה והעם הפלסטיני.
הועדה הצביעה על יוזמה של תנועת "פתח" ושל כל הפלגים הלאומיים להרכבת מנגנון פעולה לאומי ברצועת עזה כדי לבודד את מבצעי ההפיכה ולהבליט את העמדה הלאומית המלאה עבור בני העם הפלסטיני ברצועת עזה.
הועדה הוסיפה כי על יסוד זה ישנה עבור "חמאס" דרך אחת לחזור את השורה הלאומית, ודרך זו היא דרך הנסיגה המלאה מההפיכה, וההתחייבות המלאה כלפי התכנית הלאומית, וההתחייבויות שלקח על עצמו אש"פ, וכמו כן ההתחייבות כלפי "יוזמת השלום הערבית" והקמת המדינה הפלסטינית, שבירתה מזרח ירושלים.
הועדה המרכזית הדגישה כי על בסיס עקרונות אלו מוגדרת עמדת "פתח" כלפי איזה שהו שיח עם מגזרים אחרים, ועל בסיס עקרונות אלו אין כל שיח ודיון עם "חמאס" לפני שזו תודיע על נסיגתה המלאה מהפיכתה, והיאחזותה בלגיטימציה הלאומית, בחוק היסוד, בתכנית הלאומית וב"יוזמת השלום הערבית".