כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

משעל: אופק מדיני לישוב הסכסוך הערבי-ישראלי

"אלקודס" (28/02/2007)

מוסקווה- AP- שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, ציין אתמול כי ראש המשרד המדיני של תנועת "חמאס" ח'אלד משעל התחייב בכך שתנועתו תפסיק את התקפות הטילים ואת ההתקפות האלימות האחרות נגד ישראל.
לברוב אמר בועידת עיתונאים לאחר פגישתו עם משעל כי "חמאס" צריכה להשתמש בשלטונה לעצירת האלימות ובתוך כך לעצור את ירי הטילים נגד ישראל.

כאשר נשאל משעל לגבי ההכרה, אמר כי ראשית על ישראל לסיים את הכיבוש שלה את השטחים הפלסטינים, ולסיים את הסבל של העם הפלסטיני. כאשר תעשה כן ישראל הרי שהעם הפלסטיני יבהיר את עמדתו".
בשיחה שערך עם סוכנות הידיעות "פראנס פרס" דיבר משעל על "אופק מדיני ליישוב הסכסוך הערבי-ישראלי, כאשר תכיר הקהילייה הבינ"ל בממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית שצפויה לקום בקרוב.
משעל אמר כי העם הפלסטיני מסתכל בציפייה לעבר צעדים מהירים מצד הקהילייה הבינ"ל להסרת המצור מעל העם הפלסטיני וממשלת האחדות הלאומית הבאה. "ניהול מגעים מול ממשלת האחדות הלאומית ללא אפליה לרעה יצור אוירה מדינית חדשה וסביבה שתסייע לפתיחת אופק מדיני לסכסוך הערבי הישראלי".
דברי משעל משקפים מידה של גמישות בעמדות "חמאס", שמסרבת להכיר בזכות הקיום של ישראל, וזאת למרות הלחצים המדיניים המופעלים עליה.
משעל אמר לרוסים ובאופן ספציפי לשר החוץ לברוב כי ישנו הכרח לספק את הקרקע המדיני שיאפשר להקים מדינה פלסטינית עצמאית בהתאם לתנאים הפלסטינים הידועים והמוצהרים.

לפני הפגישה קרא לברוב לסיוע בינ"ל להסכם השותפות של "חמאס" ו"פתח" ולהסרת המצור הכלכלי הבינ"ל מעל הרשות הפלסטינית. לברוב אמר כי תמיכת רוסיה ב"הסכם מכה" אינה אומרת כי רוסיה נסוגה מתמיכתה בתנאי הקוורטט. לברוב אמר כי עצתו ל"חמאס", שהוגשה אתמול לח'אלד משעל, היא כי תמשיך תנועתו בכוון אימוץ תנאי הקוורטט הבינ"ל שכוללים את ההכרה בישראל.

משעל האשים את ישראל בכך שהיא איננה משחררת את האסירים הפלסטינים, דבר שהינו תנאי פלסטיני לשחרור החייל הישראלי. משעל אמר כי ישראל היא האחראית על האיחור בחילוף האסירים.
ביקורו של משעל במוסקווה משקף את עמדת הקרמלין בכך שהמשא ומתן- ולא הענישה- היא הדרך הטובה ביותר להתנהל מול חמאס.
לברוב אמר כי הממשל ברוסיה תמך בהקמת ממשלת אחדות פלסטינית מההתחלה וכי ממשלתו תמכה באופן קבוע בצעדים ספציפיים שסייעו להצלחת פעולה זו. "הסכם מכה הינו חשוב גם מפני שהוא פותח את הדרך בפני חידוש תהליך השלום בין ישראל והפלסטינים".