כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

7/3/07 המלך עבדאללה: "יוזמת ז'נבה היא המתווה לפתרון הסכסוך"

(07/03/2007)

"המטרה שלנו צריכה להיות שלום שבו כל הצדדים מרוויחים. שלום שבו הביטחון ושיוויון ההזדמנויות מעוגנים בתוכו.
השלום עליו אנו מדברים חייב להיות כזה שיסייע לנוער הפלסטיני להתמקד בקידמה ושגשוג. זה חייב להיות שלום שיהפוך את ישראל לחלק מן המזרח התיכון.
השלום עליו אנו מדברים חייב לאפשר לכל האיזור להביט אל העתיד בתקווה ולשים את המשאבים במקומות שיביאו לקידמה, פיתוח הזדמנויות ופיתרון בעיות משותפות.
המטרה הזו נראית דימיונית אך היא ברת השגה. ההיסטוריה הוכיחה כי יריבות רבת שנים יכולה להגדיר יחסים חדשים של שיתוף פעולה ושלום. הבסיס להסכם סופי כבר נמצא כאן. בטאבה, כמו ביוזמת ז'נבה, שני הצדדים התוו את פיתרון הסכסוך".
הקהיליה הבינלאומית וארה"ב בראשה, חייבת להתאחד ולקדם את התהליך המדיני על מנת להגיע להישגים. מעל הכל, עלינו ליצור תהליך שיקדם את מטרתנו. עלינו להשיג פיתרון מוסכם לסכסוך".

זהו רק חלק מנאומו של המלך עבדאללה בנאומו בפני הקונגרס האמריקני.

כמו אביו המלך חוסיין לפני 13 שנה, הוזמן אתמול המלך עבדאללה מירדן לנאום בפני מושב חגיגי של שני בתי הקונגרס בוושינגטון וקרא לארה"ב ליטול הובלה ומנהיגות כדי להביא לשלום במזרח התיכון. עבדאללה אמר כי ארה"ב היא זו שהצליחה להביא להישגים בכל אחת מן הפעמים בהן הייתה התקדמות בתהליך השלום: בקמפ דיוויד, בפסגת מדריד ובוייאט ווטר. "האחריות שלכם היום היא גדולה. היכולת שלכם לעזור לישראלים ולפלשתינים למצוא את השלום אין שנייה לה", אמר המלך הירדני.

"רוב האנשים במזרח התיכון עדיין רואים באמריקה את מי שיכולה להביא את השלום. אני מבקש מכם להדגים מנהיגות זו גם עתה. אנו מבקשים מכם לשמוע את הקריאה שלנו, לכבד את המלך חוסיין וראש הממשלה רבין", קרא המלך עבדאללה בהתרגשות.

עבדאללה אמר כי הסכסוך במזרח התיכון בין ישראל לפלשתינים הוא לב כל הקשיים במזרח התיכון. בהתייחסו בקצרה לעיראק, הנושא שמעסיק את האמריקאים יותר מכל, הוא הדגיש כי אל להם להסיט את תשומת הלב מן העיקר: "ריבוי המחלוקות באזור, המקור לשנאה ותסכול הוא שלילת הצדק והשלום בפלסטין" עבדאללה הוסיף כי הסכסוך בין ישראל לפלשתינים משפיע לא רק על אזור המזרח התיכון. "באתי לכאן כחבר לומר שזה אכן נושא הליבה וזה מייצר השפעות מרחיקות לכת באזור שלנו ובעולם כולו".

בדבריו הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי איראן. מבלי להזכיר את שמה מפורשות עבדאללה אמר כי היא שולחת את ידה ומתערבת בעניינים לא לה. "מספר גובר של שחקנים חיצוניים מתערבים עם האג'נדה האסטרטגית שלהם ומעלים את הסיכון של הפצת נשק גרעיני ומשברים. זו קבוצה שמחפשת עוד יותר מחלוקות. להפנות אמונה נגד אמונה, מדינה נגד מדינה וקהילה נגד קהילה".

"להחזיר את היוזמה הסעודית למרכז הבמה"

ביום שלישי בלילה הוזמן המלך עבדאללה ורעייתו המלכה ראנייה לארוחת ערב חגיגית בבית הלבן. בפגישתו עם הנשיא בוש הדגיש המלך עבדאללה את הצורך להחזיר למרכז הבמה את היוזמה הסעודית משנת 2002.

הוא נפגש בוושינגטון, בחמשת ימי הביקור שלו, גם עם מזכירת המדינה, קונדליסה רייס, ועם סגן הנשיא, דיק צ'ייני. בנאום בפני שני בתי הקונגרס אמר עבדאללה כי יש לחזור ליוזמה אשר תאפשר את נרמול היחסים בין ישראל לשכנותיה הערביות.

"איך זה יתכן שרק הפלשתינים הם בלי זכויות ובלי מדינה. האנשים ברחבי המזרח התיכון שואלים עצמם האם המערב באמת מתכוון למה שהוא אומר בנוגע לאיכות חיים לפלשתינים. אחרי 60 שנים של נישול ו-40 שנים של כיבוש הגיע הזמן ליצור מורשת חדשה". עבדאללה קרא לארה"ב להגביר את מעורבותה בלוח זמנים מזורז ולהתחיל להשיג תוצאות עבור תהליך השלום, לא בשנים הקרובות – אלא עוד השנה.