כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פרופ' סמיח שביב,"אל-איאם": לכנס ועידה עממית רחבה כדי לבודד את חמאס ולחזק את אש"פ

(17/07/2007)

בכוון של ועידה עממית רחבה! 

אש"פ נהיה למקור הלגיטימיות המדינית והארגונית של הרשות הפלסטינית, שהיא הלגיטימיות החשובה ביותר, אחרי שהפרלמנט הפסיק למלא את תפקיד ניהול העניינים המדיניים, שביכולתם למלא את תפקיד הרשות. "הועד הפועל" כבר אישר את תפקיד הרשות הפלסטינית כזרוע אחת מבין זרועותיו של אש"פ עוד בקיץ 1993 בתוניס. אש"פ הוא מקור הסמכות המדיני והמשטרי להסכם הפלסטיני-ישראלי ולכלל ההסכמים החתומים. אך מבחינה אחרת, היננו עדים לתקופה ארוכה בה לא התכנסו "המועצה הלאומית הפלסטינית", "המועצה המרכזית" והועידות הכלליות של ההתאחדויות העממיות. כמו כן אנו עדים לכך שמאז 1994 קיימת תופעה של היעלמות והסתרה מכוונת של מחלקות אש"פ בכללותן. יתכן כי התחרות על תפקיד הרשות, וההגעה לסיום משביע רצון של המשא ומתן, שבתוקפו תקום מדינה פלסטינית, ועל פיו יפתרו סוגיות הסדר הקבע כולל בעיית הפליטים, התחרות הזו היא הסיבה להיעלמות ולהסתרה, תוך כדי שאש"פ נשאר מקור הסמכות והכתובת לכלל ענייני הפלסטינים.

כיום משבר הפלסטינים הגיע לנקודת ההכרעה הפוליטית. ישנו צד שמהווה רוב בפרלמנט. יש ביכולתו לפסוק לגבי העניינים הצבאיים ברצועת עזה תוך ניסיון לכפות עובדות מדיניות וארגוניות דרך חידושים אותם הוא כופה בכוח הנשק. באותו זמן עלתה מחדש החשיבות להחיות ולחדש את אש"פ כמסגרת תוכנית וארגונית בה יתקיימו זו לצד זו דעותיהם השונות של כל הפלגים.

יתכן כי נכון יהיה לומר, שהחייאת וחידוש אש"פ אינו דבר שביטויו בחזות ואופן הצגת הארגון בלבד, אלא הוא מתבטא במספר מהלכים בשטח, שיתרכזו ביסודות ובמורשת המדינית של הארגון, דבר שיאפשר לו להשתחרר ולחדש את השלד הארגוני שלו, שאמור להכיל את הרוב הפלסטיני תחת מסגרת אחת.

במסגרת זו, יכולים אנו להציע לכנס ועידה לאומית פלסטינית רחבה, שתכלול לצד נציגי הפלגים הפלסטינים, המהווים בה את המיעוט, נציגים של העם הפלסטיני במולדת ובפזורה, ונציגים של החברה האזרחית על צדדיה השונים.
ועידה זו תהייה בבחינת התגובה הפלסטינית למעשים הברבריים של תנועת "חמאס", שעברו את הגבול, גבול הפשעים האזרחיים והצבאיים. מעשים אלו מדגישים את הסירוב הפלסטיני לגבי הכרעה צבאית, ואת ההכרח לשמור על השיח כדרך דמוקרטית אליה התרגלו הפלסטינים בחייהם הפוליטיים. הכינוס הלאומי הרחב הזה צריך לסמל את סירוב כל הפלסטינים למצב בו נכפה צבע אחד על מראת חייהם הפוליטיים, בין אם זה צבעה של האמונה או צבעה של המדיניות!!

כינוס רחב זה יכול לבחור מנגנון מרכזי רחב, שיהווה חולייה מתווכת בין הפרלמנט לרשות מצד אחד, וכזה שיכול להתכנס באופן קבוע כל חודש, כדי לעקוב אחר הסוגיה הפלסטינית, וללמוד אותה מכל צדדיה.
אולי קיומו של מנגנון מרכזי כזה יכול לחזק את יכולתו של אש"פ למלא בפועל את תפקידו כמקור הסמכות המדיני והארגוני. כמו כן יכול מנגנון כזה לשחק תפקיד אמיתי בחידוש אש"פ. הוא יכול להציע מבנים, מנהלות ותפקידים היכולים לשים בתוך מסגרת את הפעילות המדינית והעממית הפלסטינית בתוך המולדת ובפזורה. מעל לכל זה, אנו יכולים לבודד את "חמאס" כתנועה, את פעילות "חמאס", ואת הדרשה הרעיונית והמדינית שלה היינו הך.

קיימת היום הזדמנות אמיתית למחשבה רצינית ומעשית לגבי החייאת אש"פ על בסיס חדש. לא על אותם יסודות ישנים שנשענים על פלגניות ופסילה מרדנית של צדדים אחרים. חלק מאותם יסודות ישנים נהיה לשאריות, יותר מאשר ליסוד, של השמירה על הישות המדינית- הארגונית של אש"פ. עניינים שהצטברו על גבי הרשות במהלך שנות פעילותה בין 1994-2007 בנוסף לשינויים מדיניים וארגוניים, שהיה אש"פ עד להם בארצות הפזורה, הפכו לעובדות שלא ניתן לדגל מעליהן.
האם יתגבש חזון פלסטיני חדש, בנוגע לבנייה מחדש של אש"פ, כתוצאה מכינוס של ועידה לאומית רחבה, שתדמה יותר לועידה עממית מאשר לעוד מושב ממושבי "המועצה הלאומית"?!