כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": הילרי קלינטון לעבאס: אובמה התחייב למציאת פתרון עבור כל סוגיות הסכם הקבע

(05/08/2010)

היומון "אל-קודס" מדווח (5.8.10) אודות דיווחי חדשות שמסרו כי ישראל התנגדה לקיום של מפגש משולש אמריקאי-ישראלי-פלסטיני, שהפלסטינים הציעו לקיים כדי לדון בקרקע על גביה יתנהל המו"מ הישיר. הישראלים הציבו תנאי, שהפגישה תהיה מנהלתית - טכנית, ולא פגישה לדיון על מקור הסמכות למו"מ.

בכיר פלסטיני אמר לעיתון "אל-חיאת" הלונדוני שדיוויד היל, עוזרו של ג'ורג' מיטשל, הודיע לנשיא עבאס במהלך פגישתם לפני יומיים בראמללה, שהישראלים מסרבים לקיים פגישה לדיון על מקור הסמכות למו"מ, ומסכימים לפגישה מנהלתית – טכנית כדי לדון במועד תחילת המו"מ הישיר ומיקומו.

הבכיר אמר שהמפגש המשולש היה אחד משלוש הצעות שהעביר הנשיא הפלסטיני, עבאס, לממשל האמריקאי במטרה לעבור למו"מ הישיר.

הוא הוסיף כי: "האפשרות הראשונה היא שהנשיא ברק אובמה יעביר איגרת לשני הצדדים, הפלסטיני והישראלי, ויציין בה כי המו"מ הישיר יעסוק בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית על גבולות ה- 4 ביוני 1967 במקביל לעצירה של הבנייה בהתנחלויות"..."האפשרות השנייה, במקרה שתהיה התנגדות לראשונה, היא שהקוורטט יעביר איגרת כזו לשני הצדדים. האפשרות השלישית היא שבמקרה של התנגדות לשנייה, יתקיים מפגש משולש אמריקאי – פלסטיני – ישראלי לטובת גיבוש הסכם על מקור הסמכות והיסודות למו"מ הישיר לפני תחילתו".

הבכיר אמר שאף אחת משלוש האפשרויות לא התקבלה. הוא אמר שעבאס חושש כי מאחרי המו"מ הישיר ימצאו עצמם הפלסטינים חשופים ללחצים שנועדו להביאם לקבל את ההצעה הישראלית, שהגיעה אליהם דרך מספר גורמים. על פי הצעה זו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על שטח של בין 80% ל- 90% מהגדה המערבית.

הוא אמר שהתנגדות הנשיא הפלסטיני להצעה זו נובעת מהכרתו כי ראש הממשלה הישראלי, נתניהו, מתכנן להפוך את הגבולות הזמניים לגבולות סופיים של המדינה הפלסטינית, וכי הוא מתכוון לספח את ירושלים המזרחית ולהקים מדינה פלסטינית מעבר לגדר.

העיתון "אל-איאם" מדווח (5.8.10) כי מזכירת המדינה האמריקאית, הילרי קלינטון, ציינה אתמול בפני הנשיא הפלסטיני, עבאס, על התחייבותו של הנשיא האמריקאי, אובמה "לפתרון כל סוגיות הסכם הקבע". הדברים נאמרו בשיחת טלפון שקיבל הנשיא ממזכירת המדינה, בה היא ציינה פעם נוספת לאחר האיגרת ששלח אובמה לעבאס את "מחויבותו של הנשיא אובמה כלפי מציאת פתרון לכל סוגיות הסכם הקבע, ומחויבותו כלפי פתרון שתי המדינות ומתן סיוע לנשיא עבאס ולרשות הלאומית הפלסטינית". עבאס קיבל שלשום הודעה כתובה מהנשיא האמריקאי אותה העביר דיוויד היל, עוזרו של ג'ורג' מיטשל.

רה"מ הפלסטיני, סלאם פיאד, הקדיש את שעת השידור השבועית שלו לאזור הבקעה. "אל-חיאת אל-ג'דידה" הביא מדבריו, במהלכם התייחס לתנאים הקשים בהם חיים תושבי הבקעה בשל ההתנחלויות ופעולות הדיכוי והקיפוח של ישראל.

פיאד התייחס להרס הבתים בבקעה, לפגיעה ברכוש, הפקעת מקורות המים ולניסיון לעקור את התושבים מאדמתם, להנציח את השליטה עליה ולהקים ולהרחיב התנחלויות נוספות באזור. ראש הממשלה פיאד ציין כי הרשות הפלסטינית תמשיך במסגרת תכניתה להשלים את בניית מוסדות המדינה, ולהשלים את מיזמי הצמיחה. פיאד: "באזור העמקים, ששטחו עולה על רבע משטח הגדה המערבית, לא גרים יותר מ- 50,000 איש, כשישראל שולטת על שטחי העמקים, על מקורות מי התום בהם, המהווים בערך 47% מסך מקורות מי התהום של הפלסטינים, וכן בשל ההתמודדות עם הסיכונים שיוצרת מדיניות ישראל".