כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

שני מאמרי דעה מ"אל-איאם" לגבי מעמד "חמאס"

(21/02/2010)

שני מאמרי דעה העוסקים במעמדה של "חמאס" ובהתקרבותה למהלך פיוס עם "פתח" (תרגום וסיכום מערבית: אלעד דוניבסקי / מטה יוזמת ז'נבה)

חמאדה פראענה עוסק ("בית הבעל הפלסטיני", אל-איאם, 17.2) בשאיפתה של "חמאס" להגיע לפסגת הפיוס של הליגה הערבית בטריפולי, שתתכנס ב- 27 במרץ. ח'אלד משעל שואף להגיע לפסגה תחת כל כותרת של פיוס, וזה מה שמסביר את הרפיון של הצהרות מנהיגי התנועה, את רצונם לסגור את פרק הסכסוכים, את קבלת נביל שעת' לביקור בעזה, והצגתם את המחלוקת כדבר מה שיוסר בסך הכל על ידי פגישה בין אבו מאזן למשעל. סוריה וקטר תומכות ברצונה של חמאס להגיע לפסגה ואילו מצרים, סעודיה, ירדן ואיחוד האמירויות מתנגדות.ההתנגדות לחמאס החלה עם החלטתה של מצרים לבנות חומה לאורך הגבול שלה עם רצועת עזה. פראענה מתייחס להחלטת מצרים כפוליטית.סעודיה פגעה בחמאס פגיעה מוראלית, כשח'אלד משעל שלח איגרת למלך הסעודי והתחנן לפגישה עם שליט סעודיה. משעל אכן נפגש עם המלך שסעודי, ששאל אותו: "האם אתם עם מדינות ערב או עם איראן?". כשהסעודים לא קיבלו תשובה ברורה, הם הפיצו את האיגרת של ח'אלד משעל, העיתון "אל-אהראם" פרסם אותה. הדבר דחק את חמאס לפינה וגרם למנהיגיה להבין שהם אינם רצויים עוד בריאד.עמאן נותרה הבירה היחידה שמסרבת לקבל את פניהם של סמלי ההפיכה ברצועת עזה.ראשי מנגנוני הביטחון של דובאי הודיעו שהם מסרבים לשתף את חמאס בחקירת רצח אל-מבחוח, והודיעו שהם ישתפו פעולה רק עם המנגנונים הרשמיים של הרשות הפלסטינית.פראענה מתאר את עמדותיהן של מצרים, סעודיה, ירדן והאמירויות כהפתעה עבור חמאס. בנוסף על כך ניצב ח'אלד משעל מול הדרישות שהציבו בפני הרוסים, כשביקר אצלם. בעיקרו של דבר אמרו הרוסים למשעל כי על מנת להשיב את מעמדה המדיני לדרך היישר, על חמאס להיות חלק מהלגיטימציה של אש"פ ושל השלטון הלאומי שלו.

חמאס מחזיקה בקלפים חזקים: 1. תוצאות הבחירות לפרלמנט ב- 2006. 2. תוצאות ההפיכה ב- 2007. 3. תמיכה וסיוע מתנועת האחים המוסלמים העולמית, ונוסף לכך תמיכת עמדותיהן של קטר, סוריה ותמיכה איראנית. אך קלפים אלו אינם מספיקים בכדי להפוך את משעל לתחליף לנשיא הנבחר, מחמוד עבאס, או כדי להפכו לשותפו. על חמאס להבין שעליה לחזור ל"בית הבעל" הפלסטיני (בית הבעל הוא הבית שעל האישה שנטשה אותו לשוב אליו) באופן שמכבד את לגיטימיות נשיא הרש"פ ומוסדותיו של אש"פ. אלא שניסיונות חמאס לפרק את אש"פ ולבנותו מחדש באופן שיהיה בקו אחד עם תוצאות הבחירות לפרלמנט ולתוצאות ההפיכה נחלו כישלון. תכניתה של חמאס נהייתה גלויה עבור הנהגת הקואליציה הלאומית, המובילה את אש"פ ואת השלטון הלאומי.

פראענה מסביר כי היוזמה של נביל שעת להיפגש עם ראשי חמאס בעזה נועדה לשבור את הקרח בין הצדדים, בהיותה משקפת את הכרתם כי הגיעו לדרך ללא מוצא. ביקורו בעזה היה צעד שמסייע להגיע לנורמליזציה פוליטית על פני הקרקע בין הלגיטימציה של הרשות להפיכה של חמאס, בין הגדה לעזה.

לסיכום טוען הכותב שבפועל מתנהל מאבק בין אלו שלוחצים להשיג אחדות לבין מי שלוחצים שלא להשיג הסכם שיסיים את ההפיכה וישיב את לגיטימציית הרש"פ לעזה באופן הדרגתי, כחלק מתוצאה ברורה של סיום ההפיכה ושלטון היחיד וחזרה לכיבוד הלגיטימציה של הרש"פ, הפלורליזם הפוליטי והבחירות.

אשרף אל-עג'רמי כותב ("המלחמה הבאה: הסקת המסקנות של חמאס", אל-איאם, 17.2) על כך שח'אלד משעל נראה מזדרז להשיג פיוס פלסטיני מתוך החשש כי עימות צבאי עשוי לפקוד את האזור בקרוב. אל-עג'רמי מתייחס לביקורו של רמטכ"ל צבא ארה"ב, מייקל מאלן, כאל עדות להתפתחויות צבאיות אפשריות במזה"ת, בעיקר לנוכח כוונת ארה"ב ונאטו להחריף את מלחמתן בטאליבאן באפגניסטן והידרכותן לנוכח הצהרות איראן על העשרת אוראניום.

אל-עג'רמי טוען כי הנהגת חמאס מבינה שמצב העניינים טומן בחובו סיכונים גדולים, הכוללים בין היתר את שלטונה ברצועת עזה. אל-עג'רמי טוען כי הנהגת חמאס אינה מעריכה נכון את גורם הזמן, או שהיא אינה מסוגלת לקבל את ההחלטה הנכונה כדי להגן על עצמה ראשית כל ועל העם הפלסטיני שנית. חמאס יודעת כי ההגנה היחידה שלה היא אם תקבל מחדש את הלגיטימציה של הרש"פ.

בעייתה הגדולה של חמאס היא הפחד מפני בחירות. סירובה לחתום על מסמך הפיוס מבטא את חששה האמיתי מפני אבדן השלטון בבחירות. אל-עג'רמי מסיים את מאמרו וכותב כי "הפחד הזה של חמאס אינו מהווה צידוק לכך שתמשיך לצעוד כלפי החומה או כלפי הלא נודע. הפסד הרוב האפשרי בפרלמנט הבא הוא האבדן הקל בהשוואה במה שיכול לקרות לחמאס, אם תמשיך להעלים עיניה מפני האמת".