כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

המרכז הפלסטיני לתקשורת: עבאס ואולמרט דנו באופק המדיני בדרך להסכם קבע עתידי

(16/04/2007)

סאיב עריקאת, ראש צוות המו"מ באש"פ הודיע כי בפעם הראשונה מאז שהסתיים המו"מ בטאבה בינואר 2001 התנהל דיון סביב האופק המדיני של תהליך השלום ודרכי הקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. עבאס ואולמרט סיכמו כי ישלימו את הדיון בסוגיה במפגש הבא ביניהם לפני סוף החודש ביריחו.

עריקאת הצביע על כך שבמפגש סוכם כי מעבר קרני ישאר פתוח עד השעה 23:00, וכי במהלך החודש הקרוב יעבור מעבר הגבול של רפיח לפעול 7 ימים בשבוע במקום 3 ימים, כפי שהיה עד עכשיו. בנושא כספי המיסים המוחזקים בידי ישראל לא קיבלו הפלסטינים הבהרות מתי ישוחררו עבורם הסכומים.עריקאת ציין כי הנשיא עבאס ביקש במהלך הפגישה להתחיל לפעול בבניית נמל התעופה בעזה. עריקאת אמר כי אולמרט הביעה חוסר שביעות רצון מההבטחות שנתן לעבאס בפגישתם הקודמת לגבי הסרת מחסומים בגדה המערבית.

במסיבת עיתונאים, שהתקיימה ברמאללה לאחר הפגישה עם אולמרט, אמר עריקאת: "זוהי התפתחות חיובית, זוהי התפתחות שאנו מייחסים לה חשיבות רבה, בשל כך שבסופו של דבר פתחנו בתהליך שלום ליישום מה שנדרש במסגרת סיום הכיבוש הישראלי שהחל ב- 1967, וכולל הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית, פתרון סוגיות הסכם הקבע המוגדרות בהסכם מול הצד הישראלי: ירושלים, ההתנחלויות, הגבולות, הפליטים והמים בהתאם להחלטות האו"מ הנוגעות לעניין". עריקאת הוסיף: "איננו יכולים במפגש אחד ובמקל קסמים לפתור את כל הסוגיות האלו. האם אנו חושבים כי נוכל לפתור אותן במפגש הבא ובזה שאחריו? לא, אך אנו אומרים כי התחלנו בשיחות על רעיון של שתי מדינות זו לצד זו, כולל הגדרות של אופי המדינה ויחסיה עם ישראל בעתיד. זה לפי דעתי התפתחות חיובית. הפגישה הבאה ביריחו תהווה המשך לדיון בסוגיות הקשורות באופק המדיני, דבר שהינו החשוב ביותר עבורנו".

לגבי הכספים שישראל גובה עבור הפלסטינים במעברים עפ"י הסכם המכס בין ישראל לרשות, אמר עריקאת כי סכום הכסף שישראל גובה מגיע ל- 60 מיליון דולר בחודש. על ישראל להעביר כספים אלו לרשות לאחר שתנקה עבור עצמה שכר עמלה של 3%. עריקאת אמר כי משמעות המצור הוא הכספים הפלסטינים המוחזקים אצל ישראל, ומהצד האחר הוא ההגבלות הבנקאיות המוטלות דרך ניו יורק על העם הפלסטיני".
גם לגבי עניין העברת הכספים אמר עריקאת כי הוא אינו מצפה כי הסדרת העניין תיפתר לאחר מפגש אחד.

הדיון סביב הנושא הביטחוני עסק בהכרח לייצב את הפסקת האש הכללית, המתוזמנת וההדדית. אין מנוס מכך שהפסקת האש תהיה מתוזמנת וכללית הן ברצועה ובגדה. "אנו יודעים כי הרחבת הפסקת האש לגדה המערבית מחייב פתרון לעניין פעילי האינתיפאדה והמגורשים מכנסיית המולד, בין אם זה לרצועת עזה או לאירופה וכן את השבת המעמד החוקי של אזורים א' וב'", אמר עריקאת.

עריקאת ציין כי הנשיא עבאס הדגיש בפגישה את נושא "יוזמת השלום הערבית" כמתווה שהפלסטינים רואים בו בסיס מתאים. עריקאת תיאר את השלום שאליו מכוונים הפלסטינים והערבים ככזה שמחירו מסתכם בסיום הכיבוש שהתחיל ב- 1967, הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית ומציאת פתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים בהסתמך על החלטות האו"מ הנוגעות לעניין.

מירי אייזן, הדוברת בשם אולמרט, אמרה: "היה מפגש חיובי במסגרת השיח הנוכחי, אשר תורם לבניית האמון בין שתי ההנהגות, הישראלית והפלסטינית". אייזן הוסיפה: "המפגש הבא ייערך בעוד כשבועיים ויש אפשרות כי הוא ייערך ביריחו. הקדשנו חלק מהשיחות לנושא האופק המדיני" והתכוונה ל"רעיונות כלכליים שניתן ליישמם". אייזן אמרה כי שני המנהיגים לא דיברו על סוגיות "הסכם הקבע" במהלך החלק הראשון של הפגישה, בו השתתפו גם שרי החוץ והביטחון של ישראל ויועצי עבאס. אייזן אמרה כי אולמרט לא דיבר על תוכן השיחה בארבע עיניים שערך לאחר מכן עם עבאס.

עיתון "ידיעות אחרונות" דיווח כי "הנשיא אבו מאזן התחייב במהלך המפגש עם רה"מ להלחם בהפקרות הביטחונית ברשות, להפסיק את ירי הקסאם נגד ישראל ולעצור את הברחות הנשק דרך רפיח".