כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": הצעה אמריקאית לשלום: חלוקת מזרח ירושלים תמורת ויתור על התביעה לזכות השיבה

(07/10/2007)

הצעה אמריקאית לשלום: חלוקת מזרח ירושלים תמורת ויתור על התביעה לזכות השיבה 
(תרגום מערבית- מטה יוזמת ז'נבה)
וושינגטון- cnn- חמישה מבכירי משרד ההגנה והחוץ האמריקאי בעבר הגישו הצעה חדשה, ואמרו כי זו שואפת לקדם את תהליך השלום במזה"ת. ההצעה מתבססת על חלוקת ירושלים כבירה בין שתי מדינות, ישראלית ופלסטינית, תמורת ויתור על זכות השיבה לפליטים הפלסטינים.
ההצעות, שהוגשו למזכירת המדינה האמריקאית, קונדוליסה רייס, כללו את הצורך לקיים סדרה של וועידות שלום שיבואו בעקבות הוועידה, שתתקיים בחודש הבא. ההצעות שהוגשו לרייס קוראות לזמן לוועידות הבאות את תנועת "חמאס", אחרי שזו תסכים עם תוצאות הוועידה הראשונה, תכיר בזכות הקיום של ישראל ותוקיע את האלימות.
המסמך מתאר את תנועת "חמאס", ששולטת על רצועת עזה מאז יוני האחרון, שטח שמהווה שליש משטחי הרשות הלאומית הפלסטינית, כסוגיה הקשה ביותר העומדת בפני תהליך השלום.
סוגיות ירושלים והפליטים נחשבות כסוגיות המסובכות ביותר הניצבות בפני המאמצים האמריקאים הרמים להביא לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
הנשיא האמריקאי הקודם, ביל קלינטון, השיג במהלך המשא ומתן לשלום בקמפ דייויד התקדמות קלה לעבר יצירת חזון משותף שמבוסס על חלוקת מזרח ירושלים בין שתי ישויות, אחת ישראלית והשניה פלסטינית.
נושא ההכרה בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים, הטוענים כי אולצו לעזוב את אדמותיהם במהלך יסוד מדינת ישראל בין 1947-1948, נותר במחלוקת בין הצדדים.
רוברט בילתרו, שגריר ארה"ב במצרים לשעבר, אחד ממכיני המסמך, אמר כי הוא שואף ליישם את הדברים דרך פגישות בין נשיא הרשות, עבאס, רה"מ הישראלי, אולמרט, והשליח המיוחד של הקוורטט, בלייר.
הוא הוסיף: אלו סוגיות שיש להן פתרונות משולבים, באופן בו אחד משפיע על השני, סוגיות מזרח ירושלים והפליטים. אלא שהקשה מבין הבעיות היא תנועת "חמאס", ששינתה את עמדותיה באופן שלא מאפשר לשאת ולתת עימה, בהסתמך על סוכנות AP.
המסמך מציע את שיבת הפליטים הפלסטינים רק לגבולות המדינה הפלסטינית, עליה יכריזו בעתיד, אחרי שיקבלו פיצויים מצד ישראל והמדינה הפלסטינית, וכן מדינות אחרות שזהותן עוד לא הוגדרה.
שקדו על הכנת המסמך לצד בילתרו גם תומס פיקרינג, איש משרד החוץ לשעבר ששימש כשגריר וושינגטון בישראל ובירדן; סמואל לואיס, גם הוא שגריר וושינגטון בישראל לשעבר; פרידריק הוף, איש מבכירי העוסקים בנושא המזה"ת במשרד ההגנה האמריקאי; וסטפן שפיגל, פרופ' למדעי המדינה מאוניברסיטת קליפורניה.
צוין כי רייס נפגשת באופן סדיר עם מספר מהבכירים לשעבר במסגרת פעילותה להחייאת תהליך השלום. שון מקורמק, דובר משרד החוץ האמריקאי, אמר כי רייס קיבלה את המסמך, ושלחה תגובה לגביו. מקורמק לא פירט לגבי אופי התגובה.