כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": פיאד: אנחנו רוצים סימנים שיחיו את התקווה אחרי שנים של הידרדרות

(04/11/2007)


פיאד: אנחנו רוצים סימנים שיחיו את התקווה אחרי שנים של הידרדרות, ודורשים תקרת זמנים מוגדרת להגעה להסכם שלום 

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)

רמאללה- "אל-איאם": רה"מ סלאם פיאד ציין שהפלסטינים לא מתייחסים למאמצים האמריקאים לקידום תהליך השלום כאמינים, כל עוד הם אינם כוללים תקרת זמנים קבועה להגעה להסכם שלום. הוא דרש מממשלת ישראל לשחרר אלפיים אסירים לפני וועידת אנאפוליס. פיאד הודיע כי קיימים סימנים חיוביים מצדדים בינלאומיים לגבי תמיכה בתקציב הפלסטיני בוועידת פאריס בחודש הבא.

פיאד ציין בריאיון לסוכנות "איי.פי" שמה שנדרש מממשלת ישראל אינו מסתכם רק בהסרת מחסומים בגדה המערבית ופירוק המאחזים הבלתי חוקיים, כפי שכתוב בשלב הראשון של מפת הדרכים, אלא כמו כן צריכה ישראל לשחרר אלפיים אסירים לפני כינוס אנאפוליס. הוא הדגיש כי הפלסטינים חשים שישראל יכולה להציע בעניין זה יותר ממה שהציעה עד כה.
פיאד אמר : "אנו רוצים סימנים ממשיים שיחיו את התקווה אחרי שנים של הידרדרות. המצב על פני הקרקע היום גרוע בהרבה ממה שהיה עם תחילת התהליך. אני סובר שאנחנו באמת זקוקים לחזון של צעדים אמיצים לגבי ההתנהלות עם סוגיות היום יום כדי להשיב את אמון האנשים בתהליך".

פיאד ציין כי הממשלה הפלסטינית צועדת בכוון של מימוש תכניתה הביטחונית להכלת הסדר והחוק בגדה המערבית. הוא הביע את תקוותו שאם יצליח הממשלה לשלוט על הסדר והחוק בשכם, יתפזרו כוחות ביטחון נוספים בעוד ערים, ובאופן הדרגתי. כך יצטרכו הכוחות הישראלים להימצא מחוץ לריכוזי האוכלוסין. "כל יום שעובר האמון בנו גובר", אמר פיאד.

פיאד טוען כי מה שארע ברצועת עזה לא ישנה בגדה המערבית. בהתייחסות להפיכה של חמאס בעזה, אמר פיאד: "אינני מקדיש זמן רב להאזין לפרסומים ולהכרזות, שעולים מכאן ומכאן, שכן מטרתנו ברורה, והיא שבנוסף ליישום שאיפותינו הלאומיות, אנו צריכים להבטיח שמה שארע בעזה לא יקרה בגדה המערבית".

רה"מ פיאד ציין כי צוותי המו"מ הישראלים והפלסטינים כיסו הרבה מהנושאים במו"מ בעבר, וכי קיימת הסכמה פה אחד בעולם על הצורך להגיע להסכם שלום. הוא ציין כי עם פתיחת המו"מ החל מוועידת אנאפוליס, זה אך הגיוני שנצפה להגיע להסכם תוך חודשים ספורים.

פיאד הדגיש בעניין זה את הצורך בתקרת זמנים לסיום המו"מ, ואמר: "לא ניתן לצפות שנבוא לאנאפוליס כדי שיאמר לנו ע"י הקהילייה הבינלאומית, שאלו עקרונות טובים, ועכשיו חיזרו לארצותיכם ותנהלו מו"מ על הסוגיות האלו, וכשתסיימו תודיעו לנו על כך... בטוחני שלא ניתן לראות בדבר כזה גישה אמינה, שכן קביעת מועד לסיום המו"מ היא עניין דוחק".

פיאד ציין כי התמשכות פעולות ההתנחלות על פני השטח מרחיקות את המדינה הפלסטינית, ואמר: "פעילות ההתנחלות ממשיכה, הפקעת האדמות ממשיכה, והקמתם השרירותית של מאחזים בלתי חוקיים ממשיכה במקום לפנותם- כל הדברים האלו מדאיגים אותנו. לטובת העניין אני חושב שסיכום על מסגרת זמנים היא דבר הכרחי".

פיאד הודיע שהרשות הפלסטינית תבקש מהמדינות התורמות בפגישתן הקרובה בפאריס בחודש הבא להתחייב לתמוך באוצר הפלסטיני בסכום של 120 מיליון דולר בחודש לתקופה של שניים או שלושה חודשים עד שיתחילו להגיע ההתחייבויות לתכנית הצמיחה לתקופה שבין 2008 ל- 2010. פיאד ציין עוד בעניין זה שישראל תסיים בחודש הבא להעביר את כל הכספים שהקפיאה מאז הרכבת ממשלת חמאס.

פיאד אמר "כל הסימנים מראים שוועידת פאריס תצליח לגייס תמיכה בתכנית הצמיחה שלנו לתקופה שבין 2008-2010. אנחנו צריכים לכסות על הוצאותינו בתקופה של חודשיים או שלושה, עד שהתכנית תצא לפועל. ישנם סימנים טובים מצד המדינות התורמות שהכיסוי הזה יסופק לנו. "