כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": השאם עבד אל-ראזק: כל הסכם עתידי עם ישראל צריך לטפל בסוגיית האסירים

(06/11/2007)

מאת: חסן ג'בר 

(תרגום: מטה יוזמת ז'נבה)

 הישאם עבד אל-ראזק, השר לענייני האסירים והמשוחררים לשעבר, אמר כי חטיפת עוד חיילים לא תפתור את בעיית האסירים, מפי שחטיפה- משמעה המשך הסכסוך, ועקב כך המשך הישארות האסירים בכלא.
עבד אל-ראזק ציין בפני "אל-איאם" כי סיום סוגיית האסירים יגיע במסגרת של הסכם מדיני, תוך שהוא מצביע על כך שהעליה בקריאות לחטיפת חיילים נובעות ממצב הייאוש של משפחות האסירים.
עבד אל-ראזק: "הרשות הפלסטינית יכולה הייתה להביא לשחרור יותר מ- 11 אלף אסירים במסגרת התהליך המדיני". הוא אמר את הדברים תוך שהוא מצביע על כך שכיום המו"מ בנוגע לאסירים נעצר לגמרי, למרות שישנם ניסיונות להחיות את התהליך המדיני.
עבד אל-ראזק הוסיף: "אין מו"מ שעוסק בסוגיית האסירים באופן ישיר. כל המפגשים, הנערכים עם הצד הישראלי כיום, מתמצים בדיון על דרכים לקדם תהליך מדיני רציני, שיביא לטיפול בסוגיות השונות, ויישם את ציפיות העם הפלסטיני".
בנוגע למעמד סוגיית האסירים בועידת הסתוו, אמר עבד אל-ראזק: "אם היה תהליך רציני, הרי שסוגיית האסירים הייתה עומדת בראש כל הסוגיות, והייתה חלק מהמעשים המבשרים על נכונות הכוונות, שישראל תהיה מחויבת להגיש לפלסטינים".
עבד אל-ראזק הדגיש כי הנשיא מחמוד עבאס מחויב לגמרי כלפי סוגיית האסירים, וציין כי אין בכיר פלסטיני שיכול להתעלם מהסוגיה המרכזית הזו.
בתורו, ציין ג'אבר חולי, מתאם ועדת האסירים של הגורמים הלאומיים והאסלאמיים, את תמיכתו בכל אמצעי שיערוב לשחרור האסירים. הוא הצביע לכך שישראל לא מתחייבת כלפי שום הסכם, ומתכוונת תמיד להתחמק מכל התחיבות שקשורה לאסירים.

משפחות האסירים ארגנו אתמול את ההתאגדות השבועית במקום מושב הצלב האדום כדי לדרוש את שחרור בניהם, דרך חזרה על קריאות המגנות את דרכי הפעולה של ישראל הפוגעות באסירים.

מצד אחר, "מרכז מחקרי האסירים" חייב להעמיד לדין את המשך מדיניות המעצר המנהלי בו נוקטת ישראל כדי לכלוא אלפי אזרחים בבתי הכלא מבלי לערוך להם משפט ומבלי להגיש נגדם כתב אשמה ברור. המרכז ציין בדו"ח שפרסם אתמול כי מספר גדול מהעצורים המנהליים נפלו קורבן למדיניות נוקשה, ולא הובהרו נגדם כל האשמות ביטחוניות או עבירות המהוות עבירה על החוק. שלטונות הכיבוש ממשיכות לעצור אותם בטיעון שהם "מהווים סכנה לביטחון ישראל".