כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

9.3: סיקור תקשורת פלסטינית

(09/03/2009)

סיקור תקשורת פלסטינית 9.3.09
התפטרות סלאם פיאד

הקבינט הפלסטיני בראשות סלאם פיאד, שהודיע על התפטרות במטרה לסייע למאמצי הרכבת ממשלת הסכמה לאומית, החליט לעצור את המינויים והקידומים במוסדות הממשלתיים החל מאתמול עד שתורכב ממשלה חדשה אחרי ה- 31.3.09. הממשלה הודיעה שתשלם את משכורות פקידי הרשות עד סוף חודש מרץ. הממשלה קראה לגורמים המומחים לנקוט בצעדים הדרושים על מנת לפתח את "המרכז להקלות במסחר" יחד עם הישראלים באזור טול כרם. (אל-איאם, 9.3)

התבטאויות לגבי הרכבת ממשלת אחדות פלסטינית
שר החוץ וההסברה, ריאד מלכי, אמר באופטימיות כי הנחת המוצא של הממשלה היא שהשיחות עם "חמאס" יצמיחו ממשלת הסכמה לאומית. מלכי אמר שאם לא תיכון הסכמה על ממשלת אחדות עד סוף מרץ, הרי שנושא הממשלה יהיה בידי מחמוד עבאס. (אל-איאם, 9.3)
פעילותן של 5 הועדות, שפעילותן נועדה למצוא הסכמה בין "פתח" ל"חמאס", אמורה להתחיל ביום ג', 10.3.09. מקורות מסרו שהאווירה שקדמה לפעילות הועדות נראית לא רגועה, וזאת בשל הצהרות "מתגרות" עימן יצאו לתקשורת גורמים בשיחות, וזאת רק ימים בודדים אחרי ההסכמה על הפסקת ההאשמות דרך כלי התקשורת. הגורמים מסרו שקיימים עדיין נושאים עליהם אין הסכמה, כמו הרכב הממשלה החדשה, עמדתה כלפי ישראל, ותהליך השלום. גורמים ב"חמאס" אמרו כי הם תנועתם מוכנה לקיים דיון על כל הנושאים.
מקורות פלסטינים אחרים בקהיר מסרו שמצרים חילקה לכל הפלגים הפלסטינים מסמך עקרונות, הבא להבטיח את הרכבה של ממשלת אחדות באפריל. על פי המסמך ממשלת האחדות צריכה להיות בעלת משימות ברורות, להוביל לקיום בחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט, לבנות מחדש את מנגנוני הביטחון על יסוד מקצועי ולאומי, ולהפעיל את אש"פ בהתאם ל"הסכם קהיר" מ- 2005 ול"מסמך ההסכמה הלאומית" מ- 2006. המקורות אמרו שמצרים משאירה לעבודת הועדות לקבוע את אופייה של ממשלה זו, ובלבד שתזכה להכרה בינלאומית. המקורות הצביעו על כך ש"פתח" מעדיפה ממשלה בעלת טבע טכנוקרטי ונייטראלי, בעוד ש"חמאס" רוצה שהממשלה הבאה תייצג את כל הפלגים "כדי שתזכה בתמיכה מכל המפה הפוליטית הפלסטינית". מצרים מחשיבה את הרכבת ממשלת האחדות כמהלך שיאפשר את תהליך בנייתה מחדש של עזה. (אל-קודס, 9.3)

מבחן למהימנותה של אירופה
מאמר המערכת של העיתון "אל-קודס" בא לבחון היום, 9.3, את הסיבה לכך שהאיחוד האירופי לא פרסם דו"ח אודות פעולות הסיפוח הלא חוקית של ישראל בירושלים המזרחית ופגיעת ישראל באמינותה של הרשות הפלסטינית ובמאמצי השלום, ואילו הגארדיאן הבריטי כן פרסם אותו. "האם אירופה אינה רוצה להתמודד עם עמדת ישראל ועם מה שמתחייב מכך ברמה הבינלאומית והמוסרית?" שואל אל-קודס.
מאמר המערכת מאשים את אירופה שמשתמשת בכוח כלפי מדינות ערביות ואסלאמיות כמו עיראק, לבנון, סודאן ואיראן, וכל זאת תחת כסות הדאגה לזכויות האדם, בעוד שבעניין הפלסטיני נוח לה להתעלם מאותן זכויות, המופרות על ידי ישראל.
המאמר עורך השוואה בין החרמת האיחוד האירופי את ממשלת "חמאס", בשל כך שהיא אינה מכירה בישראל, אינה מכבדת את ההסכמים החתומים ואינה מתנערת מ"ההתנגדות", ואילו אותו איחוד אירופי נמלט מהחרמת ישראל, ש"מתנכרת כלפי הזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני, מיישמת כיבוש שאינו לגיטימי, ופועלת באופן שממוטת את מאמצי השלום". המאמר טוען כי מבחנה של אירופה יתבטא בעמדה שתנקוט כלפי אותו דו"ח, ובאופן בו תתרגם את סיסמאותיה ועקרונותיה לצעדים כלפי מדיניות ישראל. השתיקה של אירופה כלפי כל זאת משמעו כי היא מעודדת את המשך הפגיעה, אינה רוצה לקדם את תהליך השלום ואינה מעוניינת שהעם הפלסטיני יהנה מזכויותיו הלגיטימיות, על אף ההצהרות שמבקרות את ההתנחלויות או חלק מפעולות אחרות של ישראל. בסיום המאמר נקראים האירופים לתמוך בפלסטינים לא רק כספית, אלא דרך עמדה שתכבד את החלטות הלגיטימציה הבינלאומית וזכויות האדם.

פסגה ערבית מצומצמת
בהמשך לפרסום מאתמול ב"אל-חיאת" הלונדוני, מוסר היום "אל-חיאת אל-ג'דידה" שראש הממשלה הקטרי אישר כי פסגה מצומצמת, שטרם נקבע עבורה מועד ומקום, תפגיש את מנהיגי מצרים, סעודיה, סוריה, ירדן וקטר, כהכנה לפסגה הערבית שתתכנס בסוף החודש.