כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עריקאת: פתיחה במו"מ לא ישיר כרוכה בעצירת הבנייה בהתנחלויות

(18/04/2010)

"אל-איאם", 18.4.2010

סוכנות "ופא": ד"ר סאיב עריקאת הכחיש במסיבת עיתונאים עם סיום ביקור בן יומיים בקהיר את הטענות בדבר קיומו של מו"מ חשאי בין הפלסטינים לישראלים, בדגש על כך שמה שהופיע באמצעי התקשורת, בעיקר הישראלים, הוא בסך הכל בלוני ניסוי, שאין להם קשר לאמת. הוא הדגיש כי פתיחה במו"מ לא ישיר של התקרבות לישראלים כרוך בהפסקת הבנייה בהתנחלויות. עריקאת אמר בנוגע לידיעות על החלפת המו"מ הלא ישיר במו"מ חשאי עם ישראל "אני קורא שלא לשים לב לידיעות כאלה, שכן 95% מאופן ניהול המו"מ הישראלי מתרחש מחוץ לחדרי המו"מ ודרך הדלפות ובלוני ניסוי. אני קורא לכולם שלא יתייחסו לפרסומים ישראלים כמהימנים". עריקאת הוסיף כי "אנו אומרים בשקיפות ומהימנות גמורה שאנו מחכים לראות את תוצאות השיחות בין ישראל לארה"ב. כאשר תגיע תשובה מארה"ב, יהיה עלינו לשוב פעם נוספת ל"ליגה הערבית" כדי להעלות את הנושא".

עריקאת אמר בתשובה לשאלה אודות עתיד המו"מ הלא ישיר עם ישראל כי אנו כערבים ופלסטינים נתנו את הסכמתנו לקיים מו"מ זה כפי שנתנו לממשל האמריקאי הזדמנות לתקופה של 4 חודשים, אך התשובה שנמסרה לממשל היא כי לא ניתן לקיים מו"מ במצב בו ישראל מורה לבנות 1,600 יחידות דיור. נתניהו אחראי לכך והוא זה שממשיך לומר לא לשיחות הלא ישירות, כפי שגם מי שהכשיל שיחות אלו היא הפוליטיקה הישראלית על ידי כפיית עובדות על הקרקע.

עריקאת הדגיש כי קיום שיחות קרבה לא ישירות כרוך במהלכים של ארה"ב בעניין זה, ואמר: "אנו מחכים לראות את תוצאות השיחות. ארה"ב עודנה עושה את כל המאמצים, ואנו מקווים כי היא והקהילה הבינלאומית יאלצו את ממשלת ישראל לכבד ולהתחייב למלא את הבטחותיה בכל הקשור לעצירת הבנייה בירושלים המזרחית ובהסרת המחסומים והחסימות".

בעניין הפילוג הפנים פלסטיני, עריקאת אמר: "במהלך הפגישות בקהיר ועם ה"ליגה הערבית" עסקנו בסוגיית הפיוס הפלסטיני. אם לא נעזור לעצמנו כפלסטינים, אף אחד לא יעזור לנו. לא ניתן להתמודד עם האתגרים הניצבים לפנינו, אלא באחדות הלאומית". עריקאת ציין כי במצרים מונח מסמך פיוס, עליו צריכה תנועת "חמאס" לחתום כפי שחתמה תנועת "פתח".