כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

השלום הוא אינטרס פלסטיני, ישראלי, מערבי ובינלאומי

(20/06/2013)

אשטון ואחריה קרי: דיבורים כבר לא מועילים (מאמר מערכת)

http://www.alquds.com/news/article/view/id/445226

קתרין אשטון, האחראית על יחסי החוץ באיחוד האירופי, הגיעה אלינו במסגרת ביקור שלה באזור. בכך והיא מקדימה את ביקורו של ג'ון קרי במספר ימים. שני הבכירים הללו מנסים למצוא דרכים לשבור את הקיפאון המדיני ולחדש את המו"מ. רוב המקורות והמומחים לאזור מדגישים כי השניים אינם מגיעים עם יוזמות ולא גיבשו עמדה ברורה או את המינימום הנדרש לחידוש המו"מ. ישראל לא עשתה צעדים בשטח כדי להקל על המאמצים אלא לגמרי להיפך, כל עניינה הוא להכשיל את המאמצים ולחסלם.

ההתנחלות כפי הידוע לא הופסקה מעולם וכך גם הפקעת האדמות, גירוש התושבים וייהוד ירושלים. זאת בנוסף לעמדות רשמיות בממשלת ישראלית מצד שרים ומנהיגי מפלגות גדולות המכריזים בריש גלי שממשלת נתניהו אינה תומכת בפתרון שתי המדינות.

אם אלו הן עמדות ישראל הרשמיות בפועל ובשטח בתיאוריה ובעקרון, על מה מתבססים המשך המאמצים המדיניים ומה מצפים הגברת אשטון או השר קרי להגשים? המאמצים מושתתים בשלב זה על סוגיות כלכליות וניסיון "למכור לנו" את הפיתוח הפיננסי והכלכלי תמורת התעלמות מהסוגיות המדיניות. זהו היגיון מעוות שלא ניתן לקבלו ולא ייתכן שיהווה התחלה של פתרון או חידוש מו"מ.

ארה"ב בפרט והאיחוד האירופי צריכים להתעמת מול העובדות במקום להמשיך לטמון את ראשם בחול. העובדה הראשונה היא הצורך ללחוץ באמת על ישראל להקפיא את ההתנחלויות ולהפסיק את ההתפשטות וההתכחשות לזכויות הלאומיות של הפלסטינים. ללא זאת, דבר לא ישתנה והמהלכים הפוליטיים ימשיכו להסתובב במעגל הקסמים.

שנית, העובדה היא שהמשך המצב כפי שהוא ללא פתרונות אמיתיים משמעו בכל הפשטות שהאזור עתיד לחוות עוד קיצוניות, אלימות, אי-סדר ותופעות שנאה ועוינות. המדיניות הגאוותנית של התפשטות והפקרות מצד ישראל אפילו אם תצליח בשלב הראשון, הרי שיהיה לה סוף ולא ייתכן שתימשך כך ללא תגובה פלסטינית, ערבית ואסלאמית, בטווח הקצר או הארוך.

סוגית השלום אינה רק אינטרס פלסטיני אלא גם אינטרס ישראלי, מערבי ובינלאומי מדרגה ראשונה. אין להתעלם או להזניח אמת זו, במיוחד מי שזהו עניינו ומי שמקיים מסעות דילוגים ללא מימוש, התקדמות או פריצת דרך.