כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": דו"ח מיוחד של האיחוד האירופי על מדיניות ישראל בירושלים המזרחית

(08/12/2010)

8.12.2010, "אל-איאם":

 האיחוד האירופי: מדיניות ישראל בירושלים המזרחית מאיימת באופן חמור על האפשרויות להשיג פתרון של שתי מדינות

ראשי משלחות של מדינות האיחוד האירופי הזהירו בירושלים מכך שמדיניות ישראל בעיר הקדושה "מאיימת באופן חמור" על ההזדמנויות להגיע להסדר ישראלי – פלסטיני על בסיס של שתי מדינות. הדברים נמסרו בדו"ח שהגיע לסוכנות הידיעות פראנס פרס.

להלן חלקים מדו"ח ראשי המשלחות, שמופנה לועדה המדינית והביטחונית של האיחוד האירופי: "אם המגמות הנוכחיות לא יפסקו באופן מיידי, הרי שהרעיון כי ירושלים המזרחית תהיה הבירה העתידית של המדינה הפלסטינית יתרחק עוד יותר ויהפוך לבלתי ישים"..."לפיכך הדבר יאיים את ההזדמנויות להשיג שלום צודק על בסיס פתרון שתי המדינות עם ירושלים כבירה עתידית".הוחלט שהועדה המדינית והביטחונית של האיחוד האירופי תתכנס היום כדי להתכונן למפגש שרי החוץ של האיחוד ב- 13 לחודש הנוכחי.

הדו"מ ציין כי האיחוד האירופי, כמו כל הקהילה הבינלאומית, מחשיבים את ירושלים המזרחית כאדמה כבושה. הדו"ח ביטא את דאגתו לא רק מ"המכשולים האנושיים המסוכנים" אלא גם מהמדיניות הישראלית, ש"מחסלת את הקיום הפלסטיני בירושלים, בה חיים כ- 270 אלף פלסטינים".

בנוגע לתושבים הפלסטינים, הביעו מחברי הדו"ח את צערם על "התרחבות ההתנחלויות המתמשכת, תכנון הבנייה המגביל, פעולות ההריסה והגירוש הנוכחיות, מדיניות החינוך הבלתי ישרה, קשיי השגת הטיפול הרפואי, החלוקה הלא צודקת של מקורות ההכנסה וההשקעות ורפיסות החוק בכל הקשור לסוגיית המגורים".

ראשי משלחות האיחוד האירופי הצביעו על כך ש"קרוב ל- 190 אלף מתנחלים ישראלים חיים בהתנחלויות בירושלים המזרחית". הם הביעו את דאגתם מצמיחת "מעגל התנחלויות חיצוניות" שמפרידות לחלוטין בין ירושלים המזרחית לגדה המערבית.

ראשי משלחות האיחוד האירופי הצביעו על כך ש"בהתאם לתכנון העירוני הרי ש- 13% משטחה של ירושלים המזרחית מיועדים כיום לבנייה פלסטינית לעומת 35% שמיועדים להתנחלויות הישראליות".בשנים האחרונות השיגו הפלסטינים 200 אישורי בנייה בשנה בממוצע בירושלים המזרחית בזמן שצרכי המגורים שלהם מגיעים ל- 1,500 אישורי בנייה לפי המסמך.

הדו"ח חשף מקרים רבים של חוסר שוויון בשירותים המוגשים לשכונות הפלסטיניות, להן העירייה מקצה לא יותר מ- 10% מתקציבה, על אף ששכונות אלו מכילות 30% מתושבי העיר.

הדו"ח מציע להפסיק את יחסי הגומלין הכספיים הקשורים בפעילות הבנייה בהתנחלויות, כולל מן ההיבט החקיקתי. כן מציע הדו"ח לפרסם הודעות לסוכנויות הנסיעות ולצרכנים האירופאים שלא לרכוש מוצרים מההתנחלויות דרך מנגנון מתן התיעדוף במכס, שהעניק האיחוד האירופי לישראל.

דובר מטעם משרד החוץ הישראלי טען בפני סוכנות הידיעות פראנס פרס ביום שלישי שישראל מתנגדת לביקורת, שהופיעה בדו"ח של ראשי משלחות מדינות האיחוד האירופי.הדובר, יגאל פלמור, אמר ש"אלו הרואים במדיניותנו ככזו המעמידה את ירושלים המזרחית בפני סכנה הם אלו שעבורם הפתרון היחיד הוא חלוקת העיר לשני חלקים"..."ברור שהפתרון המעשי לא מאפשר חזרה למצב שהיה לפני 1967, כשגדר חילקה את העיר לשני חלקים עם תייל דוקרני וצלפים ירדנים".

דובר משרד החוץ המשיך ואמר: "אין מנוס מלשאת ולתת בשאלת ירושלים המזרחית, ומוטב לפלסטינים לו יחדשו את המו"מ".

קתרין אשטון אמרה שהדו"ח "יהווה מקור מידע לשרי החוץ של האיחוד האירופי במהלך פגישתם הקרבה" ביום שני בבריסל.