כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סאיב עריקאת מסביר מדוע הפלסטינים בחרו לחדש את המו"מ

(08/09/2013)

"המשך המו"מ לצד בנייה בהתנחלויות יהיה דבר בלתי אפשרי"

עריקאת: 9 סיבות שדחפו אותנו לחדש את המו"מ

http://www.al-ayyam.ps/article.aspx?did=222931&date=

ד"ר סאיב עריקאת, חבר הועד הפועל של אש"ף, ציין 9 סיבות שהביאו את ההנהגה הפלסטינית להסכים לחידוש המו"מ הפלסטיני-ישראלי אבל הדגיש כי "האפשרות להמשיך במו"מ לצד המשך הבנייה בהתנחלויות תהיה דבר בלתי אפשרי".

עריקאת אמר זאת במחקר חדש שטיוטה שלו נשלחה לאלאיאם: כתשובה לשאלה מדוע הסכמנו לחדש את המו"מ? אמר עריקאת:

1) משום שהשגנו מסמך כתוב המבטיח שתחום הסמכות של תהליך השלום נשען על מימוש שתי מדינות על בסיס גבולות 67, עם חילופי שטחים מוסכמים.

2) האג'נדה כוללת את כל סוגיות הקבע (ירושלים, גבולות, התנחלויות, פליטים, מים, ביטחון, אסירים).

3) פתרונות הביניים והמעבר נזנחו.

4) ניתנה מגבלת זמן למו"מ של 6-9 חודשים.

5) שחרור אסירים מלפני סוף שנת 1994 בארבע פעימות.

6) הממשל האמריקאי הבהיר שהוא רואה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות והוא יפעל לצמצום הבנייה בהן למינימום. סירבנו לכך והדגשנו שכל בנייה בהתנחלויות הישראליות איננה חוקית ובטלה וכי יש להקפיא את כל הבנייה בהן.

7) פרסום הנחיות האיחוד האירופי בנושא ההתנחלויות הישראליות בכל השטחים הכבושים (הגדה המערבית, מזרח ירושלים, הגולן הערבי והסורי הכבוש), כל זאת נעשה בתיאום עם ההנהגה הפלסטינית בעוד האיחוד האירופי דרש מאתנו להסכים לחדש את המו"מ והדגיש שההנחיות תיכנסנה לתוקף ב1.1.2014.

8) תמיכת מדינת ערב והקונצנזוס ביניהן לגבי חידוש המו"מ.

9) תמיכתן של רוסיה, סין, יפן, מדינות אסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית, כמו גם האו"ם בחידוש המו"מ אשר אישרו את תחום הסמכות של תהליך השלום והחוק הבינלאומי ואת חובת הקמת המדינה הפלסטינית שבירתה מזרח ירושלים בגבולות 67 ופתרון כל סוגיות הקבע ללא יוצא מן הכלל".

עריקאת ציין כי "אל מול הנתונים האזוריים והבינלאומיים הללו ובהסתמך על המגמות הבינלאומיות אשר תמכו בנו בהליכה לאו"ם ובזכותנו להקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים בגבולות 67, הסכימה ההנהגה הפלסטינית לחדש את המו"מ למשך 6-9 חודשים. מעצמות באירופה ובאסיה ומספר מדינות אחרות שלא הכירו במדינה הפלסטינית, הבטיחו לנו שבמצב שישראל תסרב תוך 6-9 חודשים לממש את עקרון שתי המדינות על בסיס קווי 67, אז הן תיזומנה הכרה במדינת פלסטין בגבולות 67 שבירתה מזרח ירושלים ותתמוכנה בהצטרפותנו למוסדות, לאמנות ולהסכמים הבינלאומיים, וכי תתייחסנה להתנחלויות הישראליות, בהן במזרח ירושלים, לפי החוק הבינלאומי וכבלתי חוקיות".

עריקאת גם חשף כי "לא קיבלנו זאת מאמריקה והקהילה הבינלאומי בחינם אלא הסכמנו על:

1) חידוש המו"מ על הסכם הקבע למשך 6-9 חודשים.

2) מימוש ההתחייבויות שלנו לגבי הסכמי הביניים.

3) הימנעות מניסיון להשיג חברות במוסדות, האמנות וההסכמים הבינלאומיים למשך 6-9 חודשים (תמורת שחרור אסירים מלפני 1994), ללא קשר למו"מ".

עריקאת טען כי "עם כל זאת ולפני שהתחיל המו"מ ניסתה ממשלת ישראל באמצעות פרסומיה על בנייה בהתנחלויות למנוע מאתנו להגיע לשולחן המו"מ והיא ממשיכה בניסיונותיה ואולי אף תצליח בכך משום שלא ניתן להמשיך במו"מ כל עוד נמשכת הבנייה בהתנחלויות. משום כך הבהרנו את עמדותינו בפני הממשל האמריקאי, רוסיה, האו"ם, האיחוד האירופי, מדינות ערב ושאר העולם".

כמו כן הוא הדגיש ש"התירוץ הישראלי שגושי ההתנחלויות יהיו חלק מישראל בכל הסכם קבע, נחשב ל"התנצלות הגרועה יותר מהחטא". זוהי הכתבה ולא מו"מ ולכן השאלה המופנית לממשלת ישראל היא אם אתם מחליטים לפעול חד-צדדית אז מה הטעם במו"מ?".