כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": שרי החוץ הערבים: יוזמת השלום הערבית לא תישאר על השולחן זמן רב

(29/03/2009)

החלטת שרי החוץ הערבים כהכנה לפסגת מדינות ערב
שרי החוץ של מדינות ערב נפגשו אתמול, יום שבת, כהכנה לפסגה הערבית שתתקיים ביום ב', 30.3, ואישרו החלטה בעניין הפלסטיני, המברכת את מאמצי הפיוס הפלסטינים, ומדגישה את הצורך לדבוק ב"לגיטימציה הפלסטינית" בראשות יו"ר הרשות מחמוד עבאס ואש"פ. נוסח ההחלטה קובע ש"מדינת פלסטין היא שותף מלא בתהליך השלום" וישנו "הכרח להמשיך לתמוך באש"פ בכל משא ומתן עתידי בנוגע לסוגיות הסכם הקבע". שרי החוץ הערבים אמרו ש"יוזמת השלום הערבית" לא תישאר על השולחן למשך זמן רב, וקבעו ש"התמדת מדינות ערב בהצעת "יוזמת השלום הערבית" כרוכה בקבלת ישראל אותה". כמו כן, החלטת שרי החוץ הערבים קובעת שיישום יוזמת השלום "כרוך בכך שישראל תתחיל לבצע את התחייבויותיה במסגרת הצעדים היסודיים של השגת שלום צודק וכולל, שכן לא ניתן להגיע לשלום זה כל עוד ישראל ממשיכה בעקשנותה וסירובה ל"יוזמת השלום הערבית". הכתבה ב"אל-איאם" מסבירה אודות "יוזמת השלום הערבית" כי היא באה "לכונן שלום כלל ערבי עם ישראל תמורת נסיגה של המדינה העברית מהשטחים הערבים הכבושים והקמת מדינה פלסטינית עצמאית עם ירושלים המזרחית כבירתה, בנוסף על הגעה לפתרון צודק בדרך של משא ומתן לשאלת הפליטים הפלסטינים". (אל-איאם, 29.3)

סאיב עריקאת מכחיש דברי אולמרט לגבי העברת הצעה לפלסטינים לגבי הסכם קבע
עריקאת טען בגילוי דעת, אותו פרסמה סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "ופא", כי השיחות עם ישראל היו רציניות ומעמיקות, אך הישראלים לא הגישו מסמכים רשמיים ולא מפות. הוא אמר שדברי אולמרט אינם אלא המשך למדיניות עמוד התווך הסדוק, אותה מנהלת ישראל בניסיונותיה התמידיים להטיל את האשמה על הצד הפלסטיני בכל הנושאים. עריקאת אמר ש"המו"מ עם הישראלים אינו שוק באזאר, אלא מו"מ ליישום החלטות הלגיטימציה הבינ"ל בעלות הזיקה, על יסוד החוק הבינ"ל, באופן שיבטיח את נסיגת ישראל לקווי ה- 4 ביוני 1967...ופתרון סוגיות הסכם הקבע: ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, המים, הביטחון ושחרור כל האסירים הפלסט'". (אל-קודס אל-ערבי, 29.3.09)

תביעה פלסטינית לגישה שונה מאירופה ולגישה שונה מארה"ב
מאמר המערכת בעיתון "אל-קודס" פונה היום לאזהרה שביטא שר החוץ הצ'כי קארל שוארצנברג בשם האיחוד האירופי לממשלת ישראל כי אירופה קושרת את יחסיה עם ישראל בהתחייבויות לגבי פתרון שתי המדינות וחידוש תהליך השלום. המאמר שואל האם יש להתייחס לעמדה זו כמייצגת את כל מדינות אירופה, או שזוהי עמדה שנועדה למשוך את תשומת לב התקשורת ולעשות תעמולה בעולם הערבי, שלאחרונה סובר כי עמדת אירופה אינה שונה מזו של ארה"ב כלפיו וכלפי הסוגיה הפלסטינית.
המאמר מתייחס לאירופה כמי שיש לה אחריות היסטורית להיווצרות אסונם של הפלסטינים, ומצד שני מציג את האירופים כמי שכן פעל במספר זירות בעולם הערבי, כמו עירק, אפגניסטן, סודן וטיפל בסוגיית הגרעין האירני. נקודת מבט זו מביאה להטלת ספק באמינותה של אירופה, ומחזקת את הסברה כי האיחוד האירופי נוהג במוסר כפול, שנפוצה במערב, כלפי הלגיטימציה הבינלאומית באופן כללי, וכלפי זכויות האדם בפרט.
המאמר מציג את עליית ממשלת נתניהו כמבחן למדיניותה של אירופה. בהקשר זה מוזכרת בהכרת תודה העזרה ההומאניטרית, שהגישה אירופה לפלסטינים, אך כיום הצורך אינו בעוד עזרה הומאניטרית, אלא בעזרה להשגת חופש ועצמאות. (אל-קודס, 29.3.09)