כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

7.3 "הארץ": אבו מאזן יבקש מאולמרט: תן לממשלה החדשה לפעול

הארץ (07/03/2007)


השניים צפויים להיפגש בשבוע הבא; היו"ר יציע בתמורה הבטחה מחמאס להפסקת אש מלאה; אולמרט ידרוש מממשלת האחדות לקבל תנאי הקוורטט.

יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יבקש בשבוע הבא מראש הממשלה אהוד אולמרט לא לטרפד את פעולות ממשלת האחדות הפלשתינית, ולא ללחוץ על הקהילה הבינלאומית להמשיך במצור הכלכלי על הרשות. כך אמרו אתמול (שלישי) מקורות פלשתיניים בהתייחסם לפגישת שני המנהיגים, שתיערך ככל הנראה ביום ראשון הקרוב.

בכיר בחמאס אמר ל"הארץ", כי "הראיס יציע לאולמרט בתמורה הבטחה מהחמאס ומהפתח להפסקת אש כוללת עם ישראל, ובכלל זה עצירה מוחלטת של ירי הקסאמים ופיגועי ההתאבדות". הוא הוסיף, כי אם אולמרט יסרב לבקשה, וישראל לא תשתף פעולה עם ממשלת האחדות, הפסקת האש הנוכחית תהיה בסכנה. לדברי המקורות הפלשתיניים, ההכרזה הרשמית על הקמת הממשלה הפלשתינית תתרחש רק לאחר פגישתם של שני המנהיגים.

אולמרט יאמר לאבו מאזן בפגישה, כי חשוב לנצל את חלון ההזדמנויות שנותר עד להקמת ממשלת האחדות הפלשתינית, ולהביא

לכך שהממשלה תקבל את תנאי ה"קוורטט". לדברי מקור מדיני בירושלים, אולמרט ינסה להסביר לעבאס את החשיבות בעמידתה של הממשלה הפלשתינית בשלושת התנאים: הכרה בישראל, התנערות מהטרור וכיבוד ההסכמים הקודמים ו"מפת הדרכים".

"לא מדובר בשיחת נזיפה", אמר המקור המדיני, "אלא בשיחה מלב אל לב, שבה ינסה אולמרט לנצל את שעת הרצון שעוד נותרה לפני הקמת הממשלה החדשה ברשות". ראש הממשלה יבקש מעבאס שינסה לשכנע גם את החמאס לקבל את תנאי הקוורטט.

אולמרט לא יודע על הקלות חדשות

אולמרט אינו מתכוון להודיע לעבאס על הקלות חדשות לאוכלוסייה הפלשתינית בשטחים. הפגישה בשבוע הבא תהיה פגישתם השלישית של שני המנהיגים. קודם לכן הם נועדו ב-23 בדצמבר, ושוב ב"פסגה המשולשת" עם שרת החוץ האמריקאית, קונדוליזה רייס, ב-19 בפברואר. רייס אמורה לשוב לאזור לקראת סוף החודש, בניסיון לקדם את המו"מ הישראלי-פלשתיני.

ראש צוות המו"מ של אש"ף, סאאב עריקאת, אמר כי פגישת אולמרט-עבאס תהיה "קשה וחשובה. נבקש לשמוע מישראל מה התרחישים שהיא רואה לנגד עיניה בחודשים הקרובים ובשנים הבאות, לנוכח הקמת ממשלת האחדות".

בהתייחסו למועד הפגישה אמר עריקאת ל"הארץ", כי היום המדויק עדיין לא נקבע סופית.

ישראל מנסה לשכנע את מדינות אירופה לעמוד על "תנאי הקוורטט" ולהחרים את ממשלת האחדות הפלשתינית, אם היא תעמוד בסירובה לקבלם. ישראל מתכוונת להחרים גם שרים מהפתח שיכהנו בממשלה, אולם באירופה גוברת התמיכה בהידברות עם "שרים מתונים".