כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיכום ידיעות מהתקשורת הפלסטינית והערבית

(17/10/2010)

להלן תמצית מספר ידיעות שהתפרסמו ב- 17.10.10 בתקשורת הפלסטינית והערבית:

העיתון "אל-איאם" מביא מדבריו של מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, יאסר עבד רבו, שאמר כי ההנהגה הפלסטינית "תלמד לעומק במהלך הימים הקרובים את הפרטים בנוגע לכל האופציות המדיניות הנתונות בצל השיבוש בתהליך המדיני והתעקשותה של ישראל לחבר בין המשך הבנייה בהתנחלויות למה שמכונה המו"מ הישיר".

עבד רבו אמר שהאופציות הנתונות כוללות את הפנייה לאו"מ ולמועצת הביטחון, לצד אופציות אחרות. בנוגע להצעה של נתניהו לקשור בין הקפאה חלקית וזמנית של הבנייה בהתנחלויות לבין הכרה ביהדותה של ישראל, אמר עבד רבו כי מבחינת הפלסטינים הסוגיה הוכרעה ב- 1993 בחתימה על ההכרה ההדדי, ואין צורך לפתוח את הנושא מחדש. מבחינה נוספת אמר עבד רבו שליבת הסכסוך כיום היא ההכרה בגבולות המדינה הפלסטינית ובקווי 1967 כקו המפריד בין מדינת פלסטין וישראל.

העיתון "אל-חיאת" המתפרסם בלונדון הביא מדבריו של סגן ראש הלשכה המדינית של "חמאס", מוסא אבו מרזוק, שטען כי דבריו של יאסר עבד רבו על אפשרות להכרה במדינה היהודית בתמורה להכרה במדינה הפלסטינית הם "בלון ניסוי". אבו מרזוק התייחס לדברים של עבד רבו כדברים חמורים מאד, שמאיימים על הסוגיה הפלסטינית כולה.

"אל-איאם" מביא מדבריו של השר הפלסטיני לענייני אסירים, עיסא קראקע, שאמר כי שחרור האסירים הוותיקים יהווה אבן בוחן לגבי מידת הרצינות של ישראל בתהליך השלום. עיסא קראקע דרש לשחרר 308 אסירים וותיקים שנעצרו לפני החתימה על הסכם אוסלו ב- 1994, שרובם נשפטו למאסר עולם. לדבריו, שחרורם יהווה אמת מידה לגבי מידת רצינותה ונאמנותה של ישראל לבניית שלום צודק ואמיתי עם העם הפלסטיני. קראקע אמר את הדברים במהלך כינוס בסלפית לציון 29 שנה למעצרו של האסיר עת'מאן מוצלח (אבו א- נאג'י). בכתבה מוזכר כי ישנם 26 אסירים שנמצאים בכלא הישראלי מעל ל- 25 שנה.

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מוסר שראש משלחת תנועת "פתח" לשיחות עם "חמאס", עזאם אל-אחמד, אמר לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" אתמול שאין כל דחייה במועד הפגישה הבאה בין שתי התנועות, שנקבע ל- 20 באוקטובר ובו ידונו הצדדים במטרה להתקדם בפתרון סוגיית הביטחון במנגנוני הרשות הפלסטינית, שהינה הסוגיה האחרונה עליה טרם הושגה הסכמה בדרך לחתימה על "מסמך הפיוס המצרי". אל-אחמד אמר ש"הוטו האמריקאי לא מנע מ"פתח" לחתום על מסמך הפיוס המצרי, אך הוטו הזה מנע מ"חמאס" לעשות כן". הוא אמר כי "בנוגע למנגנוני הביטחון - תיקנה מצרים חלק מהדברים בדרך ש"חמאס" אינה רוצה בה".

אל-אחמד שלל דברים שפורסמו כאילו "חמאס" דרשה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, ואמר כי מעולם לא הועלתה דרישה כזו מצידה.