כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אבו מאזן: תמיכה בהצבת כוח בינלאומי בצד הפלסטיני של ציר פילדלפי

(11/01/2009)

"אל-איאם", 11.1.09, הנשיא הפלסטיני בשיחה עם מבארכ: מטרתנו הפסקת התוקפנות הישראלית ויישום היוזמה המצרית

אבו מאזן אמר ("אל-איאם", 11.1.09) ביום שבת כי "המטרה הדוחקת כעת היא הפסקת התוקפנות הישראלית על רצועת עזה ויישום היוזמה המצרית בעניין זה, יוזמה לה ערבה החלטת מועצת הביטחון".
אבו מאזן סובר כי מי שיתנגד ליוזמה הזו ישא באחריות, "ובעיקר ישראל, הנושאת באחריות למפל הדם". אבו מאזן אמר שהרשות הפלסטינית דורשת שהכוחות הבינלאומיים יוצבו בצד הפלסטיני של הגבול עם מצרים, ולא בצד המצרי. כמו כן הוא טען כי הרשות הפלסטינית תהיה האחראית על מעבר רפיח אחרי שיושג פיוס לאומי בין "חמאס" ו"פתח".
אבו מאזן טען בתשובה לשאלה בנוגע להסתייגויות "חמאס" מהיוזמה המצרית, כי "לא נשמעו הסתייגויות יסודיות מצד "חמאס" בנוגע ליוזמה המצרית לסיום משבר הלחימה ברצועת עזה.לצד זאת, מצרים רואה את ההסתייגויות הקיימות מהצד הישראלי ככאלו עליהן ניתן להתגבר, מפני שהיא (מצרים) אינה זו שמקבלת את ההחלטה, והיא רוצה ליישם את היוזמה, כדי לשחק תפקיד בהסרת המכשולים".
אבו מאזן הבהיר כי היוזמה המצרית נחשבת כלי היישום המתאים למימוש החלטת מועצת הביטחון של האו"מ בנוגע למצב ברצועת עזה, והוסיף: "מועצת הביטחון הצביעה על כך שהיוזמה, שהופיעה מעט לפני כינוס מועה"ב, הינה בפועל מהלך הצלה".
אבו מאזן לא שלל את האפשרות שהרשות תשתתף בכינוס או ועידת פסגה, אך אמר כי טרם כינוס פסגה כזו צריכה התוקפנות להיפסק. הוא אמר כי אם יאמר לרשות כי קיים רצון לכנס מפגש, היא תגיע. אם יאמר לרשות לחזור למועה"ב, אין התנגדות לכך מצדה.

אבו מאזן: "אנחנו רוצים בשלום, וההתנגדות אינה מטרה בפני עצמה. אם ההתנגדות תוביל להשמדת עמנו, לא נבחר בה. עמנו איתן, אך לא יוכל להישאר איתן ללא מינימום של יסודות, הנדרשים לכך".
דעתו בנוגע לעמדה האמריקאית: "ארה"ב רצתה בוטו, אך חזרה בה בסופו של דבר כדי לקבל את החלטת מועצת הביטחון. אינני רואה התקדמות וצעד קדימה, אך החשוב הוא כי הם לא השתמשו בוטו".

"דרשנו הגנה בינלאומית לטובת הגנה על עמנו ברצועת עזה. דרישה זו אינה חדשה. אנו מבקשים זאת 30 שנה. אין מנוס מעמדה בינלאומית, שתגן על העם הפלסטיני, וכי הכוחות הבינלאומיים ימצאו על האדמה הפלסטינית ולא בגבולות מצרים".
אבו מאזן לא שלל הצבת כוח בינלאומי בשטחי הגדה, ואמר כי מטרת הרשות היא להפסיק את התוקפנות כלפי העם הפלסטיני בכל מקום, ולמנוע שפיכות דם".
בנוגע לדרישת "חמאס" לייצוג במעבר רפיח, אמר אבו מאזן כי " ישנו פיוס לאומי בין כל הסיעות השונות, ו"חמאס" הוא חלק מהעם וחלק מהרשות, והוא אינו צד עצמאי ונפרד מהעם."
בנוגע למגעים עם ישראל אמר אבו מאזן כי "הנסיבות אינן מאפשרות זאת כעת, ואין כעת שיח בינינו לבין ראש הממשלה הישראלי. כאשר הכריזה ישראל מלחמה לא הסכמנו לכך (לקיים שיחות עם ישראל), אך אין מה שימנע מאיתנו לדבר עם ישראל בעתיד. מה שאנו רוצים הוא הפסקת התוקפנות כלפי עמנו, ולתת לפצעיו להתאחות".

לגבי תפקידה של אירופה, המשקיעה מאמצים להביא לסיום המשבר ברצועת עזה, הבהיר הנשיא הפלסטיני כי התפקיד האירופי משלים את התפקיד הבינלאומי, ואת תפקיד הקוורטט, וכי מתקיימים מספר מגעים לטובת סיום המשבר אותם מנהלים גורמים אירופאים רבים כמו צרפת וגרמניה.