כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כנס בעזה בנושא המו"מ הלא ישיר ותהליך השלום

כנס בעזה בנושא המו"מ הלא ישיר ותהליך השלום (09/06/2010)

ביום ד', 9.6.2010, קיימה יוזמת ז'נבה הפלסטינית כנס בעזה שעסק במו"מ עם ישראל ובדרכים להביא להצלחתו.

להלן כתבה שהתפרסמה ביומון הרשות הפלסטינית, המסקרת את הכנס:

"אל-חיאת אל-ג'דידה",10.6.2010

"בהלך מפגש פוליטי שארגנה "קואליציית השלום הפלסטינית" בעזה: פוליטיקאים ופרשנים קוראים להביא להצלחת המו"מ כדי למנוע אלימות נוספת מהאזור"

עזה – אל-חיאת אל-ג'דידה – מאת: עבד אל-האדי עוכל – פוליטיקאים ופרשנים הדגישו את ההכרח והחשיבות להחיות את תהליך השלום שמטרתו להקים מדינה פלסטינית ריבונית. הם הטילו על ישראל ועל מצב הפילוג את האחריות לעיכוב ולדחיות בתהליך השלום ולכישלון המו"מ.

הדוברים ציינו שהפילוג הפלסטיני הפנימי השפיע לרעה על יכולת הפלסטינים לאלץ את ישראל ללכת בדרך של תהליך השלום.

הדוברים הדגישו את ההכרח להחיות את תהליך השלום הפלסטיני – ישראלי כדי ששני הצדדים יגיעו לפתרון מדיני של שתי מדינות לשני עמים שיחיו זה לצד זה בביטחון ובשלום, ולמען השגת שלום צודק וכולל והשגת ביטחון לכל עמי האזור שיחיו בגבולות בטוחים הזוכים להכרה.

דברים אלו נאמרו במהלך מפגש פוליטי שארגנה "קואליציית השלום הפלסטינית" בעזה תחת הכותרת "המו"מ הלא ישיר ועתיד תהליך השלום". במפגש השתתפו מנהיגים ממפלגות, מוסדות החברה האזרחית, בעלי עניין ועיתונאים.

הדוברים הטילו את האחריות לעיכוב וההשהיה בתהליך השלום על ישראל ועל מצב הפילוג הפלסטיני הפנימי, שהשפיע לרעה על יכולת הפלסטינים לתמרן וללחוץ על ישראל.

הדוברים קראו לתנועת "חמאס" לחתום על מסמך הפיוס המצרי ולתת מענה לעמדות מולן ניצבת ההנהגה הפלסטינית שהינה רצינית בכוונתה לסיים עם הפילוג.

במפגש נכחו עשרות פוליטיקאים, מתעניינים, ונציגי ארגוני החברה האזרחית. הם תמכו בהחלטת ההנהגה הפלסטינית לקיים מו"מ לא ישיר, ואמרו כי ההחלטה לקיים מו"מ נועדה לחשוף בפני העולם את העמדה הישראלית.

יחיא רבאח אמר שהמו"מ הנוכחי מתנהל בפועל עם הממשל האמריקאי כדי ללחוץ על ישראל להסכים להקמת המדינה הפלסטינית ולסיים את הכיבוש, וכי אלו הן המטרות העיקריות של המו"מ.רבאח ציין שהעמדה הפלסטינית לפני הכניסה למו"מ לא ישיר אינה שונה מעמדת הממשל האמריקאי הטוענת כי ישנו הכרח לעצור את הבנייה בהתנחלויות.רבאח ציין שההנהגה שואפת להביא לשינוי בהתנהלות ארה"ב כלפי ישראל דרך התרכזות בסוגיית זכויות הפלסטינים וסיום הכיבוש, בעיקר כשישראל שואפת להרוס את קווי האופי של המדינה דרך המשך הבנייה בהתנחלויות, בליעת השטחים וייהוד ירושלים המזרחית (אל-קודס).רבאח אינו מצפה שישראל תציע משהו חדש, והעריך שהיא חותרת לשרוף זמן כהרגלה, ולברוח ממה שהעולם מבין, וזה שהקמת מדינה פלסטינית היא המוצא האמיתי למבוי הסתום ולמשבר במזרח התיכון.

יסרי דרוויש, חבר המשרד המדיני של מפלגת "פידא", הביע תמיכה בהחלטת ההנהגה הפלסטינית להיכנס למו"מ לא ישיר עם הכיבוש הישראלי. כמו כן הוא הביע תמיכה בפעולות ההתנגדות הלא אלימה המתקיימות בגדה. הוא הסביר כי פעולות אלו הצליחו להשיג הרבה וליצור מהלך הסברתי ולזכות את הפלסטינים בסולידריות עולמית ההולכת וגוברת.

הוא מתח ביקורת כלפי מצב הקיפאון ברצועת עזה וכלפי היעדר הרצון בקרב תנועת "חמאס" לסיים את הפילוג דרך החתימה על מסמך הפיוס המצרי וקבלת משלחת מאש"פ.דרוויש ציין כי המצור המוטל על הרצועה הוא מדיני בראש ובראשונה. הוא ביטא את חששו כי "חמאס" מקבלת פתרונות בעניין זה שהינם על חשבון העם הפלסטיני. דרוויש מתח ביקורת חריפה על השיח המתאר ניצחונות הבאים זה אחר זה, שכן מצב הפלסטינים לאמיתו של דבר נמצא בנסיגה ונחלש בכל הרמות.

סלים אל-הנדי, מתאם פעילויות "קואליציית השלום הפלסטינית" בעזה, ציין כי הקהילה הבינלאומית נדרשת לפעול על מנת לערוב לכך שהעם הפלסטיני ישיג את זכויותיו הלגיטימיות, המקבלות ביטוי בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, שבירתה ירושלים המזרחית (אל-קודס), ומציאת פתרון צודק ומוסכם לכל הסוגיות המצויות במחלוקת.