כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חסן אל-בטל, "אל-איאם": יש לישראלים פרטנר מיופה כוח למו"מ

(24/09/2007)

"אל-איאם", 24.9.07, חסן אל-בטל
נבחרת החלומות של המשא ומתן 

ולבסוף, מה שלא התגשם בחיי הספורט שלנו, התגשם בחיי הפוליטיקה שלנו. איך? פרשן הספורט של "אל-איאם" מודאג לגבי "קבוצת החלומות" של נבחרת הכדור הלאומית והאולימפית שלנו, ואני כפרשן פוליטי שמח, לבסוף, לגבי הרכבת "נבחרת החלומות" הפלסטינית למשא ומתן!

שאלו את עמיתי מחמוד אל-סקא אודות מספר מאמני הכדורגל שנכשלו מאז היווסדה של הרשות הלאומית, ואח"כ שאלו עצמכם אודות סוד כוח ההתמדה וההמשכיות של קבוצת המו"מ מאז וועידת מדריד 1991 ועד וועידת הסתוו בשנה זו.

אני קורא לאללה להאריך את חיי אחמד קריע ואת חיי. הוא יכתוב את החלק השלישי של מערכת המו"מ, ואני אקרא, ואוסיף את חלק השלישי, אותו אולי ניתן לכנות "דרך המדינה", לשני חלקים קודמים: דרך אוסלו, והמו"מ של קמפ דייויד. שלושת החלקים משפיעים ומעשירים את הספרייה הפוליטית הלאומית.
עם מינויו כראש צוות המו"מ, בנוסף לתפקידו כנושא ונותן הכללי למינויים ב"פתח", מתארים אותו המדינאים והפרשנים כמי שנוסף לזוג עבאס-פיאד כצלע שלישית, שאפילו אחד מחברי צוות המו"מ הישראלי ייחל לכך שישראל תישאל אותו למו"מ שלה עם סוריה ולבנון!

הצוות הפלסטיני השישי לניו יורק כולל שלושה מעמודי התווך של משמרת המו"מ הפלסטינית הוותיקה, שפעלה מאז ערוץ אוסלו ועד וועידת וושינגטון, והם: הנשיא עבאס בעצמו, יאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, ואחמד קריע, שסחב עגלות משא רבות, של משאים ומתנים פרלמנטריים (שימש כנשיא הפרלמנט הראשון), ממשלתיים (כיהן כראש ממשלה), וסיעתיים (הנושא ונותן הכללי של "פתח"). באופן דומה, גם יאסר עבד רבו קרוב להיות גדול מזכ"לי "הועד הפועל" של אש"פ, ושותף מנהיג ופעיל בערוצי מו"מ צידיים, כמו הסכם ז'נבה.

אין משמעות הדבר כי אנו ממעיטים במשקלו של הד"ר למדעי המו"מ המדיני, סאיב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ, והיחיד במשלחת שלנו לוועידת מדריד, שהתגרה ביצחק שמיר, כשחבש את ה"כופייה" של ערפאת.

מי שקרא בעיון את ספרו של אחמד קריע, "דרך אוסלו", אינו יכול להאמין לטענות הכזב של שמעון, האומרות: "היינו דומים למי שנושא ונותן עם עצמו". היה על צוות המו"מ שלנו להתייחס בצורה הדרגתית להצעות הישראליות, אח"כ לשקול אותן, לסרב להן ולתקן אותן, אך ורק בגלל שצעדי אש"פ היו תלויים באוויר ולא עם הרגליים על האדמה. ואחרת, כיצד זה שאחרי שהניח אש"פ את רגליו על אדמת הארץ, יצא אלינו אהוד ברק עם טענות הכזב הזוהרות ("אין פרטנר")?! הפעם יש להם פרטנר מיופה כוח למו"מ. פרטנר זה מחושל מתוך ניסיון שנמשך מאז דראמת אוסלו העליזה ועד דראמת קמפ דייויד העכורה, ניסיון 7 השנים הדשנות-היבשות בין 2000-2007.

יחד עם כל חשיבותם של מאזני הכוח, והתפקיד האמריקאי הישיר מאז "חזון בוש" עד "מפת הדרכים", הרי שבסיבוב זה אנו הולכים עם (קבוצת חלומות) של מו"מ. הרכבנו אותה לפני שישראל הרכיבה את קבוצתה. מייד עם סיכום עבאס-אולמרט על הרכבת וועדות מו"מ, נקרא קריע אל המשימה.
ניסיון העבר אינו מפחית במשמעות וחשיבות הרכב המשלחת השישית הפלסטינית, בראשות עבאס, שמתחיל היום בניו יורק בפעילות מסועפת, הכוללת פגישה עם הנשיא האמריקאי בשולי פתיחת מושב הסתוו השנתי של העצרת הכללית של האו"מ. לעצרת זו מתלווה מפגש של הקוורטט , וכמו כן מפגש של וועדת תיאום הסיוע, השייכת למדינות התורמות.

משלחת המו"מ הפלסטינית היא משלחת מאוזנת שלטונית- ממשלתית-סיעתית "פתחית", וכמו כן מדינית-מקצועית, בהשתתפות רה"מ פיאד, שר התכנון סמיר עבדאללה, ושר החוץ וההסברה ריאד אל-מאלכי. כל זאת בידיעה כי נציגנו בוושינגטון, עפיף צאפיה, הוא דיפלומט בעל ידע וניסיון, בעיקר מתוך משימתו הקודמת בבריטניה.

איני סובר כי בוש יוסיף משהו חדש אחרי פגישתו עם עבאס, שכמו התקיימה לצורך הפרוטוקול בלבד, לנוסחים הדיפלומטיים המהוקצעים של רייס, שהינם כמו כדור קריסטל שמסתובב בדיסקוטק ומאיר בצבעים משתנים על רחבת הריקודים.

אנו נראה תכניות פעולה לבניית המדינה אחרי פגישות וועדת תיאום המדינות התורמות, ונראה פחות תכניות אחרי שהקוורטט ישמע את תכניתו הכלכלית של השליח המיוחד, בלייר.
הגברת רייס דיברה על הצהרה פלסטינית-ישראלית משותפת (שתפותח לכדי מסמך); על הבנות על עקרונות הסכם הקבע ללא לוח זמנים בשלב זה; על הסכמה הדדית שתגיע לכדי נוסח כתוב; ועל הביטחון הפלסטיני והישראלי כביטחון של שכנים, אך החשוב מכל הוא שהמדינה הפלסטינית תכלול את הגדה ואת עזה.

קבוצת החלומות למו"מ לא תשיג, בוודאי, את החלומות, אך אסונות הכישלון יתפזרו על פניהם של כולם.