כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס נט": יוזמת ז'נבה הפלסטינית בכנס בעזה בנושא אי אלימות ושלום אזרחי

(26/05/2010)

"אל-קודס נט",26.5.10

משתתפים קוראים לחזק את שפת השלום האזרחי ולהוקיע את תרבות האלימות בתוך החברה

משתתפים דרשו לגנות את כל סוגי האלימות ההרסנית בתוך שהם מזהירים מפני ההשלכות השליליות של היעדר תרבות של שלום אזרחי ושפה של שיח בעיקר בקרב הצעירים, שמושג השיח הבונה המושתת על קבלת האחר אינו מושרש אצלם.

דברים אלו נאמרו במהלך סמינר צעירים שארגנה "קואליציית השלום הפלסטינית" תחת הכותרת "חיזוק תרבות השלום האזרחי ושיח בין הצעירים". בסמינר השתתפו עשרות צעירים והוא התקיים כחלק מתכנית השלום הפנימי בשיתוף עם "מרכז אולוף פאלמה" השבדי.

המשתתפים דרשו מההנהגה לפעול לכך שהחברה הפלסטינית תנהג בפלורליזם, תדגול בקבלת האחר וכיבוד גישות שונות. המשתתפים ציינו כי האלימות והיעדר החוק מחזקים ערכים ישנים, ופוגעים בכל ניסיון או רצון להביא חידוש. כן אמרו כי החמרה בתופעת האלימות, אי הסדר והאנרכיה הביטחונית מאיימים על לכידות החברה ועל השלום החברתי, ובעלי השפעה ישירה על יציבות על כל הרבדים בחברה: החברתי, החינוכי, הפוליטי והכלכלי.

המשתתפים ציינו את חשיבות תפקיד ההסברה בחיזוק תרבות השלום האזרחי דרך תכניות וקמפיינים תקשורתיים. המשתתפים טענו כי הסכסוכים המפלגתיים תרמו רבות לכך שלא קיימת תרבות של שלום אזרחי ואין סובלנות בחברה. כמו כן אלו תרמו להקצנה המפלגתית, שהשפיעה על המישורים הרעיוני, הפוליטי, החברתי והחינוכי ועל החיים באופן כללי.

המשתתפים הסבירו כי תכניות החינוך לשלום, נועדו לחזק את הערבות ההדדית ואת השלום החברתי, הסובלנות ואי-האלימות בין כל חלקי החברה על מנת לייצר אווירה של סובלנות. המשתתפים דרשו מהפלגים לחזק בקרב הצעירים את רוח ההשתייכות למולדת ולא למפלגה ולחזק את הערכים החיוביים הרחק ממחוזות הקנאות המפלגתית, הפוגעת באינטרס הכללי.

ד"ר נבהאן עמר, מרצה לסוציולוגיה, דיבר על חשיבות והכרח חיזוק תרבות השלום האזרחי והשיח הבונה בין הצעירים, מפני שאלו הם עמוד התווך של יחסים יציבים בין הפרטים בחברה הבנויה על יסודות נכונים. האלימות והמחלוקות לא יולידו אלא עוד אלימות, ודבר זה משפיע על כל יסודות החיים החברתיים. נבהאן עמר הבהיר כי למוסדות, לאגודות, ולגופי החינוך ישנו תפקיד גדול וחשוב בחיזוק שפת השיח בתוך החברה וזה דרך מפגשים ישירים וסדנאות עבודה וכינוס פורומים באופן מתמשך.

עמר מתח ביקורת כלפי היעדר תפקיד למוסדות בחיזוק אותה תרבות בין הצעירים, וזאת מפני שהצעירים זקוקים מאד לחיזוק המודעות ולהדרכה כדי שלא יגררו אחרי מי שמעורר סיעתיות בין בני החברה האחת.

סלים אל-הינדי, מתאם הפעילויות של "קואליציית השלום הפלסטינית / יוזמת ז'נבה" בעזה, הציג את התכנים הבסיסיים אותם יש לאמץ למען חיזוק תרבות השלום האזרחי בתוך החברה. זאת, מפני שהיעדר תרבות כזו יוצרת חברה בלתי מתוקנת, בה שולטים האנרכיה ומצב של הפקרות ביטחונית והיעדר יציבות. הוא ציין כי השלום האזרחי התמידי – משמעו לפעול כדי למנוע מצב של מלחמת אזרחים בחברה. אל-הינדי ציין את הצורך לשתף את כל חלקי החברה בחיזוק תרבות השיח והסובלנות והשלום האזרחי, וכי על הפרטים בחברה לפעול בתום לב ובאמת להוקעת האלימות, מצב ההפקרות הביטחונית ואי הסדר ולפתור את הסכסוכים הפנימיים בדרכי שלום ודרך שפה של דיאלוג בונה, שיערוב לחופש ביטוי לכל אזרח החי בחברה כפי שמתחייב מכל האמנות.אל-הינדי ציין את הצורך לצייד את בני החברה כולה במודעות ובהבנה כי יש להוקיע כל סוג של תרבות קלוקלת, עד שכולם יוכלו לחיות בחברה בטוחה ויציבה. פעולות האלימות ואי הסדר המתרחשים בחברה מביאים לנזקים קשים, המשפיעים על היסודות המכוננים של המרבד החברתי. יש לחזק את שלטון החוק כדי שהחברה תהיה בטוחה ויציבה.