כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ד"ר מנחם קליין, "אל-איאם": ההזדמנות האחרונה של אבו מאזן

(22/11/2007)


ההזדמנות האחרונה של אבו מאזן 

הצוות הפלסטיני, שיהיה נוכח במפגש אנאפוליס, ניצב בפני משימה קשה. זוהי ההזדמנות האחרונה של אבו מאזן ואבו עלא להגיע להישג מדיני בעל משמעות. הם אינם צעירים עוד. הם, כמו יתר חבריהם מבין ההנהגה הפלסטינית המבוגרת, בעלי ניסיון של 16 שנה במגעים עם ישראל. הגורם הביולוגי אינו פועל לבד. גם הפוליטיקה לא תעניק להם הזדמנות נוספת. "פתח", אשר רוממה את תכלית המישור המדיני וטענה שהשחרור הלאומי יושג בדרך של מו"מ עם ישראל וע"י התמיכה המערבית, איבדה חלק גדול מתמיכת הציבור. מולה ניצבת "חמאס" כחלופה דתית- לאומית עממית.

בהסכם אוסלו השיגו אבו מאזן, אבו עלא וערפאת הישג היסטורי במישור הערבי. הסכם אוסלו הביא להסכם השלום בין ישראל וירדן, ולהצעת השלום של כל מדינות ערב. ללא ההכרה הפלסטינית בישראל בשנת 1993, לא היו הירדנים חותמים על הסכם שלום עם ישראל; ומדינות ערב לא היו מציעות את השלום והנורמליזציה עם ישראל, ולא הסדר מוסכם לבעיית הפליטים תמורת נסיגה ישראלית משטחי 1967. אש"פ הכשיר את הדרך הערבית כאשר הכיר בישראל.

אך הכשרת הדרך הזו גבתה מהפלסטינים מחיר יקר. בהסכם אוסלו ויתרו ערפאת, אבו מאזן ואבו עלא על קלף המו"מ הראשי שלהם- ההכרה בישראל- וזאת מבלי שקיבלו מישראל פיצוי שווה ערך. היא לא התחייבה בכל דבר עקרוני הנוגע לענייני הסכסוך היסודיים. ישראל ביקשה והשיגה הסדר בשלבים שפתח תהליך, אך ההסדר לא ציין כיצד יסתיים התהליך. באותו הזמן הכירה ישראל בעובדות על פני השטח והרחיבה את ההתנחלויות באופן המהווה הפרה של ההסכמים. בשנת 2000 הציעה ישראל הסדר קבע שהיה שונה מציפיות הפלסטינים מהסכמי אוסלו.

בעימות האלים עם ישראל נהרסו במרחב הפלסטיני מאז שנת 2000 הישגי הסכמי אוסלו הצנועים. ישראל כתשה את הרשות הפלסטינית ועצרה את מילוי פעולותיה אפילו בתחומים המוגבלים אותם התירו הסכמי אוסלו.

אבו מאזן ואבו עלא עומדים בפני ההזדמנות האחרונה שלהם. שניהם יכולים לתקן את מה שאיבדו בהסכמי אוסלו, אם יתעקשו על הסדר קבע לפי קני המדיה אותם מקבלות מדינות ערב כולן. מצד שני הם יכולים לחזור באנאפוליס על הטעות שעשו בהסכמי אוסלו, אם יקבלו את בקשת ישראל להכיר בה כמדינה יהודית תמורת תהליך שלום שסופו לא נראה באופק ובו ישראל אינה מתחייבת להגיע להסכמה הדדית באופן ברור על סוגיות היסוד ובראשן "האגן הקדוש" (אל-חראם אל-שריף) ופליטי 1948. ההכרה בישראל כמדינה יהודית תמורת פיתוח המוסד בראשו עומדים אבו מאזן ואבו עלא מרשות פלסטינית למדינה פלסטינית בעלת גבולות זמניים תגרום לשניהם לאבד פעם נוספת קלף מו"מ חשוב מבלי לקבל תמורה שווה מישראל.

על אף חולשתם הצבאית ביחס לישראל, אסור לאבו מאזן ולאבו עלא לשוב באנאפוליס למודל אוסלו. שניהם זוכים להסכמה כלל ערבית על אופי ההסדר המתבקש עם ישראל. זו התועלת של הסכם אוסלו בה ניתן להשתמש כדי להגיע להסדר קבע.

- הכותב היה יועץ המשלחת הישראלית לשיחות הסדר הקבע והוא ממובילי יוזמת ז'נבה.