כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": בכיר חמאס בכנס של יוזמת זנ'בה

(24/04/2008)

"אל-חיאת אל-ג'דידה", 25.4.08
בכירים מ"פתח" ו"חמאס" מותחים ביקורת כלפי שתי התנועות במשותף בפעם הראשונה

רמאללה – א.פ.ב – בכירים מתנועת "פתח" ותנועת "חמאס" הפנו אתמול ביקורת משותפת כלפי שתי התנועות, וקראו להן לבקש סליחה מהעם הפלסטיני "על הדאגה והייאוש שהסבו לו". בפעם הראשונה מאז השתלטות "חמאס" על רצועת עזה ביוני 2007 הופיעו בכירים מתנועות "פתח" ו"חמאס" לדיון משותף אודות המשבר הפלסטיני הפנימי ואודות המו"מ. נאצר אל-דין אל-שאער, בכיר ב"חמאס" ששימש
ממלא מקום ראש ממשלת "חמאס" ובכיר ה"פתח" קדורה פארס, נשאו דברים בפני קבוצה של "קואליציית השלום הפלסטינית" שהינה אחד מצדי "יוזמת ז'נבה". אל-שאער, שכיהן גם כשר החינוך בממשלה הפלסטינית הקודמת, אמר: "כל ניסיון מצד "חמאס" לגמור עם תנועת "פתח" בעזה אינו לטובת "חמאס" ולא לטובת העם הפלסטיני". אל-שאער הוסיף כי הרשות ו"פתח" לא יוכלו להתקדם בתהליך שלום ללא תנועת "חמאס", ומנגד תנועת "חמאס" בעזה לא יכולה לספק ביטחון ולהשיג שלום עם ישראל דרך היפטרותה מתנועת "פתח". אל-שאער אמר: "ישנם קולות רבים מ"חמאס" ומ"פתח" שמעוניינים בפיוס הפנימי ואנו זקוקים לכך שיהיו קולות שיתמכו ויסייעו לאלה".
קדורה פארס, שמכהן כיום גם בתפקיד יו"ר "מועדון האסיר הפלסטיני", אמר: "פתח" ו"חמאס" נדרשות לבקש סליחה מהעם הפלסטיני ובעיקר מהצעירים על הדאגה והייאוש שגרמו לעם הפלסטיני". פארס הצביע לעבר "זרם באש"פ שקורא להכניס את "חמאס" למסגרת של אש"פ, אך זרם זה מקווה כי הדבר לא יקרה, כדי שיהיה לו צידוק להפנות האשמות כלפי תנועת "חמאס". מנגד ישנו זרם חשוך בתנועת "חמאס", שאינו מבין את הסיבוכים שניכרים בדרכה של הסוגיה הפלסטינית". פארס אמר כי ישנם בשתי התנועות גורמים שאינם רוצים שהדיאלוג יצליח וכי הפעולה הפלסטינית תהיה מאוחדת. פארס הוסיף: "אני אומר שהאחדות הפלסטינית תתממש ביום מן הימים, והפלסטינים יפעלו בהתאם לתכנית מדינית אחת, אך השאלה היא עוד כמה דיכוי וכאב פנימיים יגרמו עד אז". בנוגע להשתתפות השניים במפגש משותף בפעם הראשונה אמר פארס: "אני יודע שישנו מי שתמהה על כך, אך עבורנו הדבר לא מעורר כל תמיהה, מפני שאנחנו משוכנעים שישנם מי שמעוניינים בדיאלוג". אל-שאער אמר בתורו: "באנו לכאן היום כאזרחים עם שוני בתפיסה, אך לא כדי להתווכח, אלא לנהל דיון אמיץ על תנועת "פתח" ועל תנועת "חמאס", מפני שהתשת העם הפלסטיני היא תופעה שצריכה לחלוף".