כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": סקר פלסטיני אחרי המבצע בעזה: 65% מהפלסטינים תומכים בחתימה על הסכם שלום עם ישראל

(28/01/2009)

תוצאות סקר מכון "ניר איסט קונסאלטינג" שפורסמו בעיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה". הסקר נערך בין ה- 18-22 לינואר 09' בקרב מדגם מייצג של 1030 פלסטינים מהגדה, כולל מזרח ירושלים, והרצועה. סטיית הדגימה המירבית היא 3.4%, ושיעור ההסתברות הנכונה עומד על 95%.

סיום הפעולה בעזה:
54% מהפלסטינים רואים בהכרזת הפסקת האש ונסיגת הכוחות הישראלים כניצחון של העם הפלסטיני. 8% רואים בכך ניצחון ל"חמאס" ו- 7% כניצחון לישראל. 31% סוברים כי אין הדבר מהווה ניצחון לאף אחד מהצדדים.
ההתפלגות בין הגדה לרצועה מראה כי 61% מתושבי הגדה רואים בהכרזת הפסקת האש היא ניצחון לעם הפלסטיני לעומת 40% מתושבי הרצועה שסוברים כך.

בעניין המטרה הראשית של ישראל במלחמה בעזה, תוצאות הסקר מעידות כי 60% סוברים כי מטרתה הראשית של ישראל הייתה "השפלת העם הפלסטיני", לעומת 33% שסברו כי זו היא "החלשת תנועת חמאס", 2% סברו כי זו היא "החלשת הרשות", 2% כי זו היא "החלשת תנועת פתח", 3% סברו כי הייתה מטרה אחרת.
62% מהפלסטינים העריכו כי האירועים שהתרחשו בעזה לא יגיעו לגדה.

האינטרס העליון של העם הפלסטיני:
77% מהנשאלים סברו כי בראש סדר העדיפויות של העם הפלסטיני עומד הצורך "להשיג אחדות לאומית", לעומת 10% שסברו כי העדיפות היא להפעיל "התנגדות כלפי הכיבוש", 6% שראו בכך את הצורך "לשמור על השקט בגדה" ו- 7% שסברו כי האינטרס הפלסטיני העליון שונה שאפשרויות אלו.
ההתפלגות בין הגדה לרצועה בין אלו שסברו כי האינטרס העליון מצוי בהשגת "אחדות לאומית" מראה כי 74% מתושבי הגדה סברו כך בהשוואה ל- 82% מתושבי רצועת עזה.

הגוף המייצג את הפלסטינים:
47% מסרו כי הם רואים באש"פ כגוף המייצג את העם הפלסטיני, לעומת 33% שאמרו כי הרשות הפלסטינית תחת כהונת הנשיאות של מחמוד עבאס היא זו המייצגת את הפלסטינים, 20% אמרו כי "חמאס" היא מייצגת הפלסטינים. בגדה סברו 51% כי אש"פ הוא מייצג הפלסטינים לעומת 41% ברצועה.

תמיכה בסיעות:
נרשמה ירידה בתמיכה בתנועות "פתח" ו"חמאס" לעומת עליה בשיעור הפלסטינים, שלא נותנים אמון באף סיעה. "פתח" זוכה ל24% תמיכה, "חמאס" ב- 14% והפלגים האחרים זוכים ל- 7% תמיכה.
שיעור אלו שאינם תומכי באף סיעה בזירה הפלסטינית עומד על 55%. התוצאות קרובות מאד זו לזו בין הגדה לרצועה. (למשל, "חמאס" ברצועה זוכה ל- 16% תמיכה ובגדה ל- 12%. "פתח" ברצועה 23% ובגדה 26%).

יוזמת גישור, ירי על ישראל ותמיכה בשלום:
59% הביעו תמיכה ביוזמה המצרית לעומת 41% שהתנגדו לה. 60% חושבים שתוצאות "ועידת עזה" שנערכה בבירת קטר, הינן שליליות.

הסקר מעלה כי מחצית הפלסטיני תומכים בהמשך כהונתו של מחמוד עבאס כנשיא. שיעור האמון בנשיא עבאס עומד על 23% לעומת 18% שנותנים אמון בראש הממשלה המפוטר, הניה.

67% הביעו התנגדות לירי הטילים על ישראל לעומת 33% שתומכים בכך.
65% הביעו תמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל. שיעור התמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל הוא 62% בגדה ו- 70% ברצועת עזה.
59% מהפלסטינים קראו ל"חמאס" לשנות את עמדתה הקוראת להשמדת ישראל. מבין תושבי הגדה 55% קוראים ל"חמאס" לשנות את עמדתה כלפי ישראל, ובין תושבי עזה 66% קוראים ל"חמאס" לשנות את עמדתה כלפי ישראל.

הדרך לסיום הסכסוך עם ישראל:
בנוגע לדרך המיטבית לסיום הסכסוך עם ישראל תומכים 42% מהפלסטינים במשא והמתן, 25% תומכים בהתנגדות מזויינת, 10% תומכים בהתנגדות עממית, ו- 23% תומכים בשילוב בין כל הדרכים.

סבל ודאגה אצל הפלסטינים:
89% מהפלסטינים אמרו כי הם מיואשים בצל הנסיבות הנוכחיות, בעוד ש- 90% אמרו כי הם חשים בדאגה. בנוגע לסיבה העיקרית הגורמת לתחושת הדאגה, אמרו 34% כי זה הוא "היעדר ביטחון ושקט", 27% אמרו כי זה הוא "הכיבוש הישראלי", 18% אמרו כי זה הוא "מאבק הכוחות הפנימי" ו- 14% אמרו כי זו היא "הסבל / היגיעה הכלכלית".