כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": הפובליציסט הפלסטיני חסן אל-בטל כותב על רעיונות לחלוקת ירושלים בהסכם

(25/04/2010)

"אל-איאם", 25.4.2010

"דעה: בירה לשני עמים, לא בירה לשתי מדינות?" / תרגום חלקי ממאמרו של חסן אל-בטל

הפתרון הבינלאומי על פיו ירושלים תהיה בירה של שתי מדינות מהווה התפתחות גדולה ביחס להצעות פתרון בינלאומיות קודמות, שלוו במיזמים לחלוקת האדמה באופן כזה בו ירושלים תהווה "גוף נפרד" גדול (קורפוס ספרטום), הכולל גם את בית לחם ורמאללה. על פי הצעות אלו, שאר אדמת פלסטין המנדטורית תחולק בין המדינה היהודית למדינה הערבית.

תכנית הנשיא ביל קלינטון מדצמבר 2000 הייתה תכנית בינלאומית חדשה לחלוקת ירושלים לפי מפתח "מה שיהודי מבחינה דמוגרפית ישתייך לישראל, ומה שערבי דמוגרפית, ישתייך לפלסטין". עפ"י ההצעה הצדדים יחלקו זה עם זה את העיר העתיקה, הבירה האמיתית של ירושלים. מיזמים בינלאומיים, לפני ואחרי כן, הציעו שירושלים שבין החומות תהיה סוג של ותיקן עבור שלוש הדתות תחת פיקוח בינלאומי.

תכנית החייאת ההתנחלות היהודית המואצת בירושלים המזרחית שואפת להשיג הכרעה במציאות הדמוגרפית לטובת רוב יהודי, בדרך כזו שהופכת את ירושלים לעיר הגדולה בישראל. זאת, בידיעה שגם עם תכניות אלו, תיוותר ירושלים המזרחית העיר הגדולה בפלסטין עם 270 אלף ערבים, שמהווים 36% מתושבי העיר.

חלוקת העיר כ"בירה" של שתי המדינות היא חלק בלתי נפרד מחלוקת ה"אדמה" בין שתי המדינות ושני העמים. זה פתרון קשה ואין בעולם של היום עיר שהינה בירה של שני עמים / שתי מדינות.

חלק מהישראלים נוטים לקבל את רעיון חלוקת העיר, מתוך כך שהם מחשיבים את ירושלים המערבית ואת התנחלויות ירושלים המזרחית, שהפכו את ירושלים ה"ישראלית" לגדולה ביותר בהיסטוריה, ורואים אפשרות להעביר את השכונות בעלות הרוב הערבי כך שישמשו "בירה של פלסטין", ויהיו קשורות לרמאללה, בית לחם, א-ראם, כפר עקב, אבו דיס וכו'.

ישנה הנחה על פיה יוצע לקבל את המציאות של העיר כבירה לשני העמים, אבל עם סירוב להפוך אותה לבירה של שתי מדינות. משמעות הדבר תהיה להרחיק את מקום מושבן של שתי הממשלות, הישראלית והפלסטינית מירושלים, והשארתן בתל אביב ורמאללה, אך עם הותרת הכנסת והפרלמנט הפלסטיני בירושלים, וכן הותרת משרדים ממשלתיים, שאינם כוללים משרדים כמו הביטחון, החוץ ושגרירויות זרות.בהצעה כזו יכולה ירושלים להוות קשר של חיבור בין שתי מדינות עצמאיות או בסיס למדינה אחת לשני העמים, כלומר סוג של קונפדרציה בה תהיה העיר מאוחדת לשני העמים, ולא מאוחדת או מחולקת לשתי ערים!