כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סמיח שביב, "אל-איאם": המו"מ ועמדת מדינות ערב

(02/08/2010)

"אל-איאם", 2.8.2010

המו"מ ועמדת מדינות ערב / מאת: ד"ר סמיח שביב

ועדת המעקב של "הליגה הערבית" נתנה את האור הירוק למו"מ ישיר, ישראלי – פלסטיני, והניחה בסיס לתחילתו. בסיס זה מהווה מסגרת להבטחת הצלחת המו"מ, ומשאיר לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, לקבוע את נקודת ההתחלה לשיחות.

ישנם חלקים מוסמכים בפוליטיקה שרואים בכך כזריקת הכדור למגרש הפלסטיני, כאילו "הליגה הערבית" אומרת לאש"פ לפתוח במערכת המו"מ. חלקים אחרים, לעומת זאת, רואים בהחלטת מדינות ערב המסה של העמדה הפלסטינית הרשמית, שעודנה מבקשת ערבויות מארה"ב וממדינות ערב לפני שהולכים למו"מ ישיר.העמדה הפלסטינית הרשמית עודנה דבקה בגבולות המדיניים שהגדיר "הועד הפועל" של אש"פ, בהם מחזיקה גם תנועת "פתח", וכן בהודעה שחתמה את כינוס "המועצה המהפכנית" של "פתח".

האיגרת האמריקאית שנשלחה לנשיא מחמוד עבאס על ידי הנשיא אובמה מכילה סוג של בקשה והפעלת לחץ על הרשות הפלסטינית לפתוח במו"מ ישיר. ברור לעין שהרשות סוברת כי הליכה למו"מ הישיר, מבלי לקבוע יעדים מדיניים ומבלי לקבל ערבויות מדיניות, תוביל מחדש לכישלון, שיסב נזקים גדולים לעמדתם המדינית הרשמית של הפלסטינים. יתכן כי נכון לומר שהרשות ואש"פ לא יצעדו כך למו"מ הישיר ללא ערבויות וללא גדר של מדינות ערב שתערוב לכך שהמו"מ יהיה רציני ויוביל לתוצאות מוגדרות. בבסיסו של דבר המו"מ הוא דרישה מדינית פלסטינית לפני היותו דרישה אמריקאית וישראלית, אך ניסיון ארוך וכואב הוכיח כי באין גבולות גזרה מדיניים ברורים, לא יוביל המו"מ אל התוצאה המקווה!!!

כיום כולם כבר יודעים שהכשרת הקרקע הטכנית למו"מ מיצתה את ההזדמנויות שניתנו לה. כולם - הישראלים, הפלסטינים והאמריקאים – צריכים לקחת החלטות מדיניות, ולקבוע גבולות גזרה מדיניים ברורים, שיכילו גיאוגרפית את גבולות המדינה הפלסטינית, שהגיע הזמן להקימה. כמו כן, יש לקבוע את עתיד ירושלים, הפליטים ואת עתידן של יתר סוגיות הסכם הקבע.

חידוש המו"מ יהיה לשווא, אם לא תוגדר הקרקע המדינית והחוקית עליה הוא יתנהל. יתר על כן, משמעותו של חידוש שיחות בדרך זו תהיה הרס העמדה הפלסטינית הרשמית, שנכנסה למערכה, ועצרה את הבנייה בהתנחלויות. הגדרת הבסיס לקביעת הגבול, והשגת הסכמה לגבי סוגיית הביטחון, חיוניות לפני השיבה למו"מ.

אין כל דבר שיכול להצביע על כך שהצד הפלסטיני נכנע ללחצים המופעלים עליו. ישנם אירועים המצביעים על יכולתם של הפלסטינים להתנגד ללחצים המופעלים עליהם. כאן מספיק להזכיר את מה שארע בקמפ דייויד 2000 ואת האירועים החמורים שבאו בעקבות כך.

אין מנוס מכך שמדינות ערב יתערבו באופן ישיר ויעמדו לצד העמדה הפלסטינית המתנגדת להיכנס למו"מ הישיר אם לא יושגו הערבויות וההסכמות המדיניות.כמו כן, אין מנוס מכך שהקוורטט יגבש עמדה ברורה בעניין המו"מ, אם אכן יש כוונה לקיימו בהצלחה, מבלי לחזור על העבר, ומבלי להסתובב ללא תוחלת!