כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מזכ"ל הליגה הערבית: מדינות ערב מוכנות לשלום כולל עם ישראל ע"ב עיקרון "שטחים תמורת שלום"

(26/10/2008)

עמרו מוסא: היוזמה הערבית ברורה ולא מצריכה תיקון 

ריאד: מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא אמר שיוזמת השלום הערבית, אותה הציג מלך סעודיה ואימצה פסגת הליגה הערבית בביירות 2002, הינה ברורה לגמרי ולא מכילה עמימות כלשהי.
מוסא אמר כי אין באפשרותן של מדינות ערב לשאת ולתת 10 שנים נוספות, כפי שמתכננת ישראל, רק בשביל לנקוט בתמרוני התחמקות בתוך מעגל קסמים. הוא הדגיש כי הכל ברור ומוגדר בהסכמים ובהחלטות הבינלאומיות: השטחים והנסיגה תמורת השלום והנורמליזציה.

מוסא ציין בפני העיתון הסעודי "עוכאט'" כי היוזמה אינה מצריכה תיקון או פרשנות, בעודו מפנה את תשומת הלב לכך שמי שרוצה בשלום האמיתי, המושתת על צדק, ואיזון בזכויות ובהתחייבויות, צריך להודיע כי הוא מקבל את היוזמה ללא תמרוני התחמקות ומבלי להתכסות בה.
מזכ"ל הליגה הערבית אמר כי היוזמה הינה מקיפה ומדברת על יחסים נורמליים ושיתוף פעולה בכל התחומים אחרי שיושלם ההסדר הכולל וייכון שלום, ולא לפני כן, וזאת בהתאם לנוסח של היוזמה, ולא לפי מה שרוצה ישראל.
עמרו מוסא אמר כי אם יתקיים משא ומתן בין ישראל ומדינות ערב, הרי שמשא ומתן זה יתנהל על אופן מימוש יוזמת השלום הערבית, ולא על הנוסח שלה. מוסא טען כי ישראל עשויה לנסות לחפש כיסוי לעצמה מאחרי היוזמה או לבקש תיקונים לגביה.
בעניין זה ציין מוסא כי הגבולות עליהם דיבר נשיא ישראל הם אחת הסוגיות שייושבו במשא והמתן.
מוסא חזר וציין את עמדת הקבועה של הליגה הערבית, שמתנגדת לעריכת תיקונים בנוסח יוזמת השלום. הוא חזר על מוכנותן של מדינות ערב לשלום כולל עם ישראל בהתאם להחלטות הלגיטימציה הבינלאומית ועיקרון "שטחים תמורת שלום", שהיווה את נקודת הפתיחה והמוצא לתהליך השלום מאז ועידת מדריד.
עיתון "הארץ" מסר מפי בכירים ישראלים שליוו את נשיא ישראל שמעון פרס בביקורו בשארם אל-שייח' ביום חמישי האחרון, כי פרס מתכוון להציג הצעות מדיניות, שעל פיהן מדינות ערב ידאגו למשא והמתן עם סוריה בהתאם ליוזמת השלום הערבית.